Umělá inteligence | Evropská unie

Evropská komise chce „eurodetektor lži.“ Bude jej testovat v Maďarsku i Řecku

Evropská komise chce „eurodetektor lži.“ Bude jej testovat v Maďarsku i Řecku

Hranice Evropské unie každý rok překročí 700 milionů osob a toto číslo se rok od roku zvyšuje. Unie proto podobně jako ostatní hledá nové technologie, které by mohly uspíšit odbavení cestujících. Jednou z nich je projekt s nepříliš atraktivním názvem iBorderCtrl.

Vítej cestovateli, jsem automat a ptám se tě, co máš v kufru. Lžeš mi?

Evropská komise na něj vynaložila 4,5 milionu eur, přičemž brzy začne jeho půlroční testování v ostrém provozu na vnějších hranicích EU hned v několika zemích – v Maďarsku, Řecku a Lotyšsku

IBorderCtrl chce zrychlit odbavení jednoduše tak, že bude pomocí webkamer a dotazníku hledat podezřelé osoby. Když tedy dorazíte na pasovou kontrolu, automat vám položí několik otázek a pomocí kamer a dalších čidel bude sledovat vaše tělesné reakce.

Eurodetektor lži na steroidech

V podstatě se tedy jedná o pasivní detektor liž, který nevyžaduje přímé snímání hodnot z těla – vystačí si s dálkovým odečtem mikropohybů v tváři, očí apod. Když iBorderCtrl usoudí, že odpovídáte správně, pustí vás dál. Pokud však bude vaše řeč těla podezřelá, vyzve vás k sejmutí otisku prstů, skenu oční duhovky a pak už si vás do parády vezme úředník z masa a kostí, se kterým absolvujete imigrační rozhovor.

Mimochodem, nejedná se o nikterak záludné otázky. Třeba: „Co máte v kufru?“ a následně: „Když provedeme důkladnou prohlídku kufru, potvrdí to, že jste mluvil/a pravdu?“ Právě v tomto okamžiku by měl lhář znejistět, což by se projevilo v tváři, pohybem ruky apod.

76-85% úspěšnost v odhalování lhářů

Aby podobný systém fungoval, bude muset mít velmi nízkou chybovost, jinak imigrační úředníky zahltí zástup zdánlivě podezřelých osob. A zde má ještě iBorderCtrl ještě své limity, dosahuje totiž 76% úspěšnosti v odhalování lhářů, přičemž skóre by mělo ještě poskočit na 85 %. To je už lepší, aby však nebyl nakonec celý systém spíše na obtíž, měl by na tom být ještě mnohem lépe.

V každém případě, nejrůznější formy chytré automatiky na hranicích testují také v USA a dalších zemích. Ačkoliv technologie může objektivně vzato zrychlit odbavení, lidskoprávní organizace varují před tím, abychom nezašli příliš daleko a automat nesbíral příliš mnoho osobních dat.

Diskuze (26) Další článek: Google a iRobot spojují síly, chtějí zmapovat chytré domácnosti robotickými vysavači

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, USA, Evropská unie, Lotyšsko, Nízká chybovost, Lež, Lhář, Půlroční testování, Podobný systém, Euro, Ostrý provoz, Odbavení, Kufr, Osobní data, Řecko, Odhalování, Evropská komise, Oční duhovka, Podezřelá osoba, Nejrůznější forma, Maďarsko, Automaty, Nová technologie, Lidskoprávní organizace, Levné kamery na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF