Ani během pandemie firmám neprocházelo špatné zacházení s osobními daty Evropanů. Dokonce padlo výrazně více pokut než dříve. Z analýzy právní kanceláře DLA Piper vyplývá, že od konce ledna 2020 byly v Evropě rozdány sankce za porušení GDPR v hodnotě 158,5 milionů euro, což je oproti prvnímu období, kdy nařízení začalo platit, nárůst o 39 procent.
Legislativa v Evropě existuje od roku 2018, od té doby padly pokuty za 272 milionů euro. Když si vezmeme, že 158,5 milionů euro se týká jen loňského roku, můžeme říct, že až loni úřady začaly naplno využívat sankční potenciál nařízení. „Regulátoři v tomto roce testovali limity svých pravomocí, rozdávali pokuty za širokou škálu porušení přísných evropských zákonů o ochraně údajů,“ konstatovala Ewa Kurowska-Tober z DPA Piper.
Nejaktivnější jsou Italové a Němci, ti stojí za půlkou z celkového objemu sankcí. K největší pokutě ale došlo ve Francii, když v roce 2019 tamní úřad na ochranu osobních údajů pokutoval Google 50 miliony euro za údajně nedostatečnou transparentnost s nakládáním s daty a chybějící právní opodstatnění pro personalizování reklam.
Problém se ale netýkal jen Big Tech, z porušení GDPR byly od začátku platnosti nařízení obviněny i nemocnice, telekomunikační služby, ropné společnosti či maloobchodní prodejci. Nejvíce prohřešků mají na kontě německé a nizozemské firmy.
Celkem loni přišlo 121 165 upozornění na možné špatné nakládání s daty, nárůst o 20 procent. DLA Piper nicméně upozorňuje, že ne vždy pokuty prošly, řada subjektů se úspěšně odvolala či se domohla snížení sankcí. Stalo se to například v Rakousku, kde se tamní pošta úspěšně ubránila u soudu. Navíc i když pokutování v roce 2020 vrostlo, někdy se přihlédlo k tomu, že panuje pandemie a částky se snížily kvůli tomu.