Evropa patří HD DVD

Společnosti stojící za formátem HD DVD si mnou ruce. Přestože v USA byznys neběží, v Evropě HD DVD válcuje Blu-ray na všech frontách.
Evropa patří HD DVD

Manažeři společnosti Toshiba, jednoho z představitelů platformy HD DVD, ještě před měsícem museli skřípat zuby. V plánování prodejů HD DVD přehrávačů totiž mírně přecenili vstřícnost zákazníků a odhady severoamerických prodejů pro rok 2007 se tak musely snižovat - o nikoliv nepodstatných čtyřiačtyřicet procent. Z původně očekávaných 1,8 milionu kusů se měl nově prodat pouhý milion.

Propad nastal i přesto, že první odhady potenciálu HD DVD byly výrazně optimističtější. Hovořilo se dokonce o třech milionech přehrávačů prodaných do konce března 2008. HD DVD ale zatím nelze označit za poražené v souboji s Blu-Ray, neboť i navzdory přítomnosti Blu-Ray mechanik v konzolách Sony PlayStation3, zabírá HD DVD v severní americe zhruba šedesát procent trhu. Naopak.

Skupina firem stojící za formátem HD DVD (kromě Toshiby ještě Microsoft, Warner a další) má nyní důvod k optimizmu. Podle vlastních odhadů se totiž naštěstí Evropa od severní Ameriky liší. Na nejvýznamnějších evropských trzích vede zatím v tomto roce HD DVD nad Blu-ray v poměru zhruba 3:1, přičemž skupina kolem HD DVD tvrdí, že drží 74% podíl na trhu přehrávači v Británii, Německu, Francii, Itálii, Španělsku a Švýcarsku. Celá statistika má jen „drobný háček“: Týká se totiž pouze přehrávačů v pravém slova smyslu, nezahrnuje například herní konzole, tedy ani již zmíněnou Blu-ray mechanikou vybavenou Sony PlayStation 3.

Klepněte pro větší obrázek
PlayStation 3 netradičně

Technologie Blu-ray nabízí větší množství spedciálních funkcí, výrobní náklady jsou zde však vyšší. Za Blu-Ray stojí již jmenovaná Sony, dále pak například Samsung, Dell či Apple. HD DVD se samozřejmě snaží konkurovat ještě lepšími cenami. Toshiba například nedávno zlevnila svůj HD DVD přehrávač HD-E1 ze 499 na 399 eur. V USA vyjde tentýž přístroj na 299 dolarů, zlevněn je ze 399.

Klepněte pro větší obrázek
Toshiba HD-E1

Těmto cenám Sony nemůže konkurovat. Její Blu-ray přehrávač BDP-S300 vyjde v USA na 499 dolarů. Evropská verze se teprve dere na trh, přičemž počáteční cena by se měla pohybovat okolo (vůči dolarům velmi nepoměrných) devíti set eur.

Klepněte pro větší obrázek
Sony BDP-S300

Tiskový mluvčí Toshiby zastupující skupinu HD DVD na starém kontinentě Olivier Van Vieandal řekl agentuře Reuters, že marže z prodeje HD DVD přehrávačů jsou v Evropě zhruba stejné, jako marže z prodeje klasických DVD přehrávačů. Odmítl komentovat nižší ceny v USA, konkrétně pak výši marže. Neprozradil, zda Toshiba v USA neprodává se ztrátou.

Skutečný rozjezd trhu s novými formáty DVD disků leží teprve několik let v budoucnosti, byť se souboj HD DVD a Blu-ray pravděpodobně nepovleče více než dekádu, jako se to stalo v minulém století v případě VHS a Betamaxu. Zrychlení přijetí nových formátů zaákazníky stále brání vysoká cena.

Mluvčí Warner Bros Steve Nickerson si tento fakt uvědomuje: „Masové poptávky nelze dosáhnout, dokud na produkt nenasadíte masovou cenu.“ Nickerson si přesto uvědomuje pokrok, protože trh novými formáty se rozvíjí rychleji, než startoval před několika lety trh klasickými DVD: „Pokud nasadíme pragmatický přístup a uvědomíme si, že zatím prodáváme pouze technoidům, zjistíme, že jsme napřed oproti křivce vývoje prodejů DVD v minulosti.“

Podle Vieandala je sedmdesát procent spotřebitelů připraveno pořídit si přehrávač nových DVD formátů v okamžiku, kdy jejich cena klesne pod 200 dolarů. Statistika se však zatím od praxe dosti odlišuje. V USA stojí zmíněný HD DVD přehrávač o polovinu více, v Evropě zhruba třikrát více. Vieandal zatím neví, kdy se cena pod dvousetdolarovou hranici dostane: „Nemohu říci, zda k tomu dojde již tento rok, nicméně zcela jistě k tomu dojde.“ Nickerson k tomu dodává, že „u klasických DVD trval propad pod 200 dolarů skoro čtyři roky. Pokud to u HD DVD stihneme do tří, bude to úspěch.“

Zdroj: Reuters

Témata článku: Apple, Byznys, Evropa, DVD, Blu Ray, Sony Playstation, Blu-Ray, Reuters, Sony Playstation 3, Bros, Olivier

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 226

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje