hnusak
6. 3. 2013 • 11:40

V 90. mi říkali, ať se nezabývám IT, že to je zrovna moderní a za chvíli to budou studovat úplně všichni a nenajdu si práci. 😀

Worm
5. 3. 2013 • 18:07

Pokud stát nebo EU říká, že je nedostatek IT odborníků, tak je nejvyšší čas poohlédnout se po jiném oboru. 😉

vg38
5. 3. 2013 • 17:14

Nedostatek lidí v IT? Ta jako fakt?
U nás je 26 veřejných VŠ a každá má nějaký studijní program zaměřený na IT,

Peter Fodrek
5. 3. 2013 • 16:31

Nedostataok ludi je, ale len elitnych (nikoho nezaujima diplom, ale len realne schopnposti absolventa)vid, napr,
http://www.joineset.sk/number_transfer.html... z oblasti
Antivirus Market Analysis: December 2012
http://www.opswat.com/about/media/reports/antiv... ... Sídla „Našich firiem“
ESET, spol. s r.o., Aupark Tower, Einsteinova 24,
851 01 Bratislava
AVG Technologies CZ(býv. Grisoft), s.r.o., Lidická 31,602 00 Brno
AVAST Software a.s(bývalý Alwill Software),Trianon Office Building, Budějovická 1518/13a,140 00, Praha 4
Antivirus Market Analysis: July 2012
http://www.opswat.com/about/media/reports/antiv... ...
odtial:
Štáty/podiely
CZE+SVK: 38,7%
USA(MS,Symantec,
McAfee): 28,4%
GER(Avira): 9,6%
RUS(Kaspersky): 6,7%
ESP(Panda): 2,9%
UK/GB(TrendMicro):2,8%
Zvyšok sveta: 11,1%
1 in 6 Windows PCs Have Zero Antivirus 31.5.2012
http://www.tomshardware.com/news/M,15826.htm...
Momentálně se na světě používají necelé dvě miliardy počítačů 16.01.13 (5/6 = 1,67 mld. PC) http://computerworld.cz/analyzy-a-studie/vzestup-... ... Trh Antivirusových SW bez Microsoftu pre SVK+CZE 2012-Júl: 44,585%, December: 44,591%Samozrejme, ze ide o elituhttp://www.eis.mdx.ac.uk/research/PhDArea/saeed/pa... ...
Saed Dehnadi, Richard Bornat, London 2006between 30% and 60% of every university computer science department’s intake fail the first programming course.
44% used the same model for all, or almost all, of the questions. We call this the consistent group.
39% used different models for different questions. We call this the the inconsistent group.
The remaining 18% refused to answer all or almost all of the questions. We call this the blank group.
Remarkably, it is the consistent group, and almost exclusively the consistent group, that is successful.
Nov 27th 2007, INTEL RECKONS barely one per cent of software programmers are prepared to face the challenge of parallel programming, which the hardware giant (unsurprisingly) reckons is the future of development. http://www.theinquirer.net/inquirer/news/1026585/pro... ... Systémové programovanie 5% paralelných programátorov. 0,022%(5% z 1% zo 44%) študentov IT na svete
Programovanie utilít (sem patri aj antivírusový softvér, kde¨CSFR¨ dominuje svetu)
Problem je, ze studenti chcu byt sedym priemerom a nie elitou
http://www.elitnajednotka.sk/co-je-elitna-jednotka.html...

hardcastle
5. 3. 2013 • 15:18

A mně zas připadá, že zrovna studium IT je čím dál tím populárnější, studuje to kdekdo včetně spousty holek - což dřív nebývalo.

Rosomak
5. 3. 2013 • 15:04

Nikoho nebaví upravit jeden formulář a napsat kolem toho deset stran dokumentace.
Dnes se neprogramuje, dnes se papíruje.
Ano, dokumentace musí být, ale procesy kolem toho pro programátory nejsou optimální. A velké zakázky mají jen velké firmy.
Kromě toho - programuje se čím dál méně, většinou je to zaplátovaní současných programů a systémů. Ano, je to blbě napsáno, ale přepisovat se to nebude, protože je to tak zdokumentováno a nějak to funguje.

aminux
5. 3. 2013 • 13:50

Měli bychom si vzít příklad z Cimrmana. Ve školách povinně zavést separaci průtokových poznatků.
Jelikož učiva je tolik, že z toho má každej guláš a ve výsledku si nic nepamatuje. Takhle by si musel pamatovat aspoň 1/10 učiva. A hned by se zvedla odbornost našich absolventů... 🙂Problém asi je, že (některým) mladým se nechce hned dělat, tak si dál prodlužují bezstarostné mládí studiem. A co jinýho, než humanitní školy. Sice se tam musí taky šprtat, ale přemýšlet už tolik ne. A lidé obecně jsou líní nejen na práci, ale i na přemýšlení.No a co se týče firem, tak dokud bude hlavním kritériem sociální dovednost (patolízalství), tak to vidím bledě.

vzach
5. 3. 2013 • 13:18

Pokud chce EU napravit nedostatek IT odborníků, pak by se možná měla inspirovat nějakým podobným zákonným opatřením z historie. Co kdyby měli třeba IT odborníci v EU uzákoněno právo (či dokonce povinnost) první noci, aby se tak nějak postupně namnožili? 😉 😀

smoce
5. 3. 2013 • 12:18

Popravdě tady píšou ptákoviny... Lidi jsou a dokonce i chytřejší než někteří pracují v IT TOP firmách.Problém je v tom, že firmy nezajimá, že nemáte titul. Prostě ho musíte mít aby jste byli zaměstnanci.Když zajdu do firmy tak mě vyhodí a nezajímá je, že jím dokážu nascriptovat všechno od A do Z ..

Lukas Stanek
5. 3. 2013 • 10:32

No ja to vidim asi tak------radeji si vezmu kluka bez skoly co tomu rozumi a umi nez radoby odbornika z CVUT. nastesti ja sam jsem ten prvni pripad :) diky tomu mam dobrou a dobre placenou praci. :)

Jarda.abc
5. 3. 2013 • 10:01

Vždyť se dnes studuje převážně IT. Že by byli potřeba pouze IT odborníci?

moby987
5. 3. 2013 • 9:50

Mno ja nevim, jestli tyto iniciativy necemu pomuzou, pracuju uz delsi dobu v IT v zahranici a kdyz srovnam kvalitu mladych programatoru, mam pocit, ze to, co produkuje vetsina ceskych vysokych IT skol ma pramalou uroven.
Na jednu strane je hezke, ze ceske vysoke IT skoly chrli tisice "IT" vzdelanych mladych lidi, ale na druhou stranu co s tim, kdyz tito lide jsou do praxe neskutecne spatne pripraveni a kolikrat se divim, jak vysoke mzdove castky by tito lide radi brali v porovnani s jejich zkusenostmi.Problem ceskych vysokych IT skole je ten, ze lidi bifluji tisice teoretickych vecich ale za 5 let je do praxe prakticky vubec nepripravi. Nejvic na to dojedou ti, co se jen vezou na modni vlne "studuju IT", pri studiu nedelaji zadnou prax, ikdyby zadarmo, nevenuji se aspon castecne novym technologiim a po ziskani titulu Ing. neumi defakto nic a kazda firma musi investovat spoustu penez aby ten clovek byl vubec schopen zacit pracovat sam.Nejlepsi co clovek muze pro svou IT karieru udelat je umet aspon neco malo a poradne, odejit do zahranici a poradne rozsirit sve obzory i s jazykem, protoze kdyz srovnam jakym zpusobem (chaoticke vedeni procesu, zadne procesy) funguji vetsi a velke IT firmy v CR a smerem na zapad, je to opravdu velky rozdil. Clovek, ktery v IT zaostane bude za chvili uplne bez trzni hodnoty jelikoz skoly budou chrlit tisice a tisice "vzdelanych IT s titulem ing. ci bc.", mezi kterymi samozrejme budou svetle vyjimky, ale prevazovat bude prumer ci podprumer a nakonec se take klidne muze stat ze se tento IT segment (i s platy, ktere padnou) trh uplne zhrouti a kdo nebude umet neco extra a nebude vynikat, bude na tom jako absolvent filozoficke univerzity ci ekonomicke univerzity oboro "ekonomicke vesteni z koule a prognostika na 15 let dopredu"Na druhou stranu si vzpominam na casto nesmyslne pozadavky firem "kodici" eshopy, b2b systemy, CRM systemy atd, ktere plati v dnesni dobe smesnych 50Kc na hodinu a po 2 letech 80Kc, to uznavam ze nenamotivuje v dnesni dobe asi zadneho IT studenta.

jpavlik
5. 3. 2013 • 8:51

Evropa nic nevyřeší. Zvláště ne v České republice. Dokud budou na pracovním trhu rozhodující osobní vztahy, nic se nezmění.

Ředitel ČTÚ
Ředitel ČTÚ
5. 3. 2013 • 8:44

Problém v IT je ten, že když se toho chytne hňup, tak to prostě fungovat nebude. V lékařství, bance či u soudu se v takovém případě nic neděje, tam to funguje nějak dál 😀B-]

Alterovo Ego
Alterovo Ego
5. 3. 2013 • 8:15

Hmmm... a to jsou prosím kteří? IT dělníků je všude jak mladejch myší. Programátor a grafik je pomalu každej, co si podal žádost o přijetí na VŠ a zvládne napsat malej skript, případně upravit pozadí v ukradený PS.
On je trochu problém v definici. IT odborník není IT odborník. Ono něco o sobě tvrdit a něco umět jsou dvě docela rozdílné věci. Když občas vidím, co o sobě tvrdí, že IT rozumí, tak se mi chce brečet.

petrph
5. 3. 2013 • 8:02

Tak to je možná zase něco úplně jiného. Nezapomeňme že i samo školení a pořádání kurzů v oblasti IT je poměrně lukrativní činnost-podívejte se na ceny třeba týdenních kurzů, ty jsou třeba kolem desíti tisíc.Takže trocha reklamy neuškodí...:)

Mirda 2005
5. 3. 2013 • 6:33

Technické obory jsou těžké. Vystudovat VŠE, anebo práva zvládne i cvičená opice. Zvládnout ale CVUT to už v té hlavě musíte něco málo mít. Už jenom ta matika stačí k tomu, aby třetinu studentů vyrazili hned v prvním roce studií.

zipman
5. 3. 2013 • 1:17

na jednu stranu je to špatně, protože s málem lidí v IT půjde vývoj počítačových systémů pomalu. Na druhou stranu ale zase budu mít lepší uplatnění a mzdu až dostuduju 😀

Pavelka IT amater
5. 3. 2013 • 0:38

To je výzva pro Michala Kolesu 😉 http://michalkolesa.funsite.cz/... Ten technické vzdělání má, počítače ho taky zajímají - tak by měl o tom uvažovat, jak své vědomosti zpeněžit a zužitkovat. Já mám taky středoškolské vzdělání, o počítače a elektroniku se zajímám od mládí a práce námezdního dělníka mě opravdu, ale opravdu neuspokojuje. Mám nejhorší kariérní postup z celé bývalé třídy, protože jsem byl vždy příliš slušný a poctivý a v životě jsem nevyužíval k postupu známosti, jako to dělá 99% lidí, proto jsem dnes v prd**** a tam, kde jsem :-/Ale nespoléhám jen na jeden směr, na jednu cestu, pracuji i na alternativních cestách. Vlastním kvalitní kytaru (na podobný typ hrál John Lennon), vlastním celkem kvalitní kombo, kvalitní stojan na mikrofon (bohužel na kvalitní kondenzátorový mikrofon jsem ještě nenašetřil), také vlastním kvalitní trsátka od Gibsona, ale postupně snad doma vybuduji malé Abbey Road Studio, abych produkoval stejně skvělé písně, jako je tato http://www.youtube.com/watch... B-]

Luboš Brejcha
Luboš Brejcha
5. 3. 2013 • 0:11

Například v oblasti sítí je celkem velký nadbytek uchazečů. Takže žádné iluze prosím.

Určitě si přečtěte

Články odjinud