Evropa drtí Google. Dostal další obrovskou pokutu. Sundar Pichai ostře reaguje

Evropa drtí Google. Dostal další obrovskou pokutu. Sundar Pichai ostře reaguje

Rok poté, co Evropská komise udělila obří pokutu Googlu za jeho údajné antimonopolní chování ve vyhledávači, stihne konglomerát z Mountain View další rána. Unie dnes odpoledne oficiálně oznámila pokutu v rekordní výši 4,34 miliard eur (okolo 5 miliard dolarů).

Právě touto částkou končí mnohaleté vyšetřování Androidu. Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová si již telefonovala s šéfem Googlu Sundarem Pichaiem a sdělila mu nepříjemnou zprávu. Lze předpokládat, že se společnost proti rozhodnutí ještě odvolá.

Tři důvody, proč dostal Google pokutu

Evropská komise viní Google především z toho, že ohýbá pravidla rovné hospodářské soutěže tím, že ve smluvních podmínkách pro výrobce telefonů a tabletů, kteří chtějí používat jeho služby Play (především klíčový Play Store), vyžaduje, aby byl na takovém telefonu předinstalovaný jeho vyhledávač a také prohlížeč.

Zároveň podle Komise Google platí některým výrobcům a operátorům za to, že používají jeho mobilní vyhledávač a prohlížeč.

Co je však nejvážnější, podle EK si Google vynucoval dohodu, že když výrobci budou prodávat zařízení se službami Play, nebudou smět nabízet žádné další telefony s alternativními Androidy (forky – vzpomeňme třeba na slavný Cyanogen, do kterého v minulosti vstoupil i Microsoft).

Komentář k minulým vyšetřováním Googlu ze strany EK:

Nyní by se to mohlo změnit a může to mít mnohem větší dopady než samotná pokuta. Výrobci totiž nyní budou moci na telefony se službami Play instalovat jako výchozí i jiné služby. Třeba Bing od Microsoftu a jeho Edge, norskou Operu apod.

Sundar Pichai rozhodnutí kritizuje

Šéf Googlu Sundar Pichai se do rozhodnutí zostra pustil na evropském blogu společnosti. Podle Pichaie Komise zcela ignorovala fakt, že Android soupeří s tržně velmi úspěšnými iPhony. Nutno však podotknout, že na poli vyhledávačů už v globálním měřítku taková konkurence není a Google má před Bingem i dalšími ohromný náskok (pozn. red.).

Podle Pichaie Komise dále ignoruje, kolik možností svou otevřeností dává Android jak výrobcům, tak operátorům, kteří jej mohou upravit téměř libovolným způsobem, což znají všichni majitelé telefonů s nejrůznějšími nadstavbami. Trest proto Google vnímá jako nespravedlivý.

35eeae4a-0e75-4c58-962b-6332089961d7e608c56c-93c2-4992-89de-f424e44a291e0621b461-fb4e-4e07-a2bc-507b49490019
Vyhledávač Google a prohlížeč Chrome pro Android

Šéf obří společnosti zároveň poukazuje na skutečnost, že Android podporuje tržní diverzifikaci, běží totiž na 24 000 různých zařízení všech cenových kategorií a na 1 300 značkách, přičemž Pichai v blogovém zápisku neopomenul zmínit ani to, že se jedná i o výrobce z členských zemí EU.

Podle Sundara Pichaie mají všichni výrobci na výběr. Pokud chtějí používat služby Google Play, podepíšou smlouvu a splní některé podmínky. Stejně tak ale mohou použít surový Android a postavit si nad ním zcela nový operační systém a vlastní ekosystém, jak se to podařilo třeba Amazonu. Komise však říká, že podle jejího zjištění se pak takový výrobce zase nedostal ke službám Play na jiných zařízeních se standardním Androidem. Na stranu druhou, hromada čínských výrobců prodává jak zařízení s upraveným Androidem bez služeb Play, tak zařízení se standardním Androidem a Play (pozn. red.).

Podle interní statistiky Googlu je průměrný telefon vybavený až čtyřiceti předinstalovanými aplikacemi od různých výrobců a dalších padesát si doinstaluje sám uživatel. Jen za loňský rok si uživatelé stáhli a nainstalovali 94 miliard programů z Play Storu. Počty stažení alternativních prohlížečů Firefox, Opera a UC Browser pak dohromady činí stovky milionů.

Ze stejného důvodu je Google vyšetřovaný i v Rusku, kde jeho vyhledávač soupeří s tamním Yandexem.

Těžko však říci, jak by na takovou změnu zareagovali samotní koncoví uživatelé, statisticky vzato jsou totiž Google a jeho Chrome skutečně nejpopulárnější vyhledávač a prohlížeč nehledě na jakékoliv monopolní tlaky.

Sundar Pichai k pokutě od Evropské komise:

Určitě si přečtěte

Články odjinud