U nás se na něj ještě těšit nemůžeme, byť od příštího roku se opět budou měnit ceny za telefony a připojení. I pro nás je to ale dobrý signál.
Evropská komise schválila výroční zprávu, kde se uvádí významný bod. Absence připojení k Internetu za paušál je označena jako jedna z hlavních brzd rozvoje Internetu v Evropě. Komise věří, že Internet za paušál by měl být podporován a bude tlačit na jeho prosazování. V Evropě se státně dirigovanými telekomy se jedná o významný impuls.
V západní Evropě má k Internetu připojení 36 procent obyvatel, v Americe, kde je Internet za paušál běžný, to je 41,5 procent. Jsou státy s vyšší penetrací Internetu, například Švédsko má 64 procent. Pochopitelně je ale výrazný rozdíl mezi internetováním, kde zvažujete každou minutu surfování a pevným připojením, kde vám je naprosto jedno, jak dlouho jste připojení. Pro opravdové využívání Internetu je právě důležité ignorovat optimalizaci na krátkou dobu online.
Možná vám připadne, že dokument Evropské komise bude pro náš Český Telecom jen vzdáleným hlasem z mlhy. V rámci srovnávání se s Evropskou unií by ale bylo vhodné, podporovat i takovéto rozhodnutí. Po pravdě na paušál (a především dostupný paušál) si ještě budeme muset počkat.
Na příští rok chystá Český Telecom další úpravu cen. V současnosti ještě není nic oficiálního, protože to prochází přes ČTÚ, z neoficiálních signálů se však ukazuje větší přibližování ČT stylu mobilních operátorů. Bude více tarifních programů s různými variantami volný minut, výhodných volání a služeb, ale také více zamlženými údaji komplikujícími to nejvhodnější volání. Český Telecom bude jistě tvrdit, že se volání podstatně zvýhodnila a zákazník má větší možnosti volby, řada zákazníků, zvláště té starší generace, však bude dostatečně zmatena a nakonec zjistí, že je to nyní stojí více. Chystají se ale i další zajímavé změny. Pevná linka, která na analogovém modemovém pásmu stála 1890 měsíčně se už nenabízí, místo toho tlačí Telecom digitální linku, která ale stojí přes sedm tisíc. Tato extrémní cena by měla jít zhruba na polovinu, stále to ale nebude těch 1890, na druhou stranu se jedná o linku s kapacitou 64kbit/s proti 33,6 respektive omezených na 19,2 kbit/s.
Příští rok nás bude od Českého Telecomu také čekat ADSL, zde ale zatím nejsou zveřejněny žádné cenové programy a i ty pro zkušební provoz řadu nepotěšily, byť byly nastaveny poměrně symbolicky.