Byznys | Nvidia | EVGA

EVGA skoncovala s Nvidií. Už nebude vyrábět grafické karty a oželí 80 % příjmů

Redaktor Gamers Nexus získal přímo od ředitele společnosti EVGA velmi překvapivé informace, které se týkají trhu s grafickými kartami. EVGA totiž dle oficiálního vyjádření ukončuje dlouholetou spolupráci s Nvidií a přestane kompletně vyrábět grafické karty.

Šéf Andrew Han se také vyjádřil, že EVGA neplánuje vyrábět ani grafické karty od AMD nebo Intelu. Společnost v tomto segmentu zkrátka končí a přijde o 80 % příjmů. Hlavním důvodem je nemožnost domluvy s Nvidií, která si partnerství „neváží“ a vyzdvihováno bylo například neúměrné snižování cen Founders edicí grafických karet. Kvůli tomu už EVGA poměrně dlouho prodělává na každé prodané kartě.

I když tak EVGA přijde o 80 % příjmů, v ziscích to rozhodně takové číslo nebude. Například u počítačových zdrojů má EVGA třikrát vyšší zisk než u grafických karet a vyrábí také klávesnice, myši, zachytávací karty, chladiče a další produkty. EVGA bude dále podporovat a reklamovat současnou a starší generaci grafických karet na bázi čipů od Nvidie, nové generace modelů GeForce RTX 4000 se však neúčastní i přes to, že vyrobila několik prototypů.

S Nvidií se v poslední době rozešlo i několik dalších významných výrobců, mezi kterými je například BFG nebo XFX. Mezi exkluzivními partnery zůstávají už jen Pny a Zotac, ostatní jako Asus, Gigabyte a MSI vyrábí i grafické karty od AMD.

Bude zajímavé sledovat, jak se situace vyvine a co je vlastně v pozadí tohoto velkého rozchodu. Je jasné, že EVGA nedostala potřebnou podporu a marže, které by potřeboval asi každý výrobce. Nyní navíc nastane těžké období po šílené poptávce – , poptávka klesla (ekonomická krize), bazary budou plné starých generací grafických karet kvůli konci těžení Ethereum a to může zcela zabít zájem o novou generaci grafických karet.

Nvidia také možná plánuje větší přechod na vlastní výrobu a postupně se zbaví partnerů. Právě přímý prodej zákazníkům skvěle funguje jak Applu, tak třeba i Tesle v případě elektromobilů a to bez předání části marží prostředníkům.

Partneři v případě grafických karet ale měli jasnou přidanou ho


Nejoblíbenější grafiky EVGA

Další oblíbené grafiky EVGA


dnotu – nabízeli různé druhy chlazení, které byly efektivnější než to, co dokáže Nvidia navrhnout a vyrobit u Founders edicí. K tomu se objevily i různé speciální modely s řadou vylepšení pro náročné a podobně.

Diskuze (9) Další článek: Jedna z prvních létajících motorek na světě vydrží ve vzduchu až 40 minut

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Apple, Byznys, AMD, Intel, Grafické karty, Nvidia, Tesla, Ethereum, GeForce RTX 4000, Asus, MSI, Zotac, EVGA, GeForce, OZE, Founders, Generace, Ředitel společnosti, Příjem, Gamers nexus, BFG, Grafická karta, Founders edice, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru