Everun Note: první netbook s dvoujádrovým AMD Turion 64

Everun Note má pohánět podtaktovaná verze AMD Turion X2. O celkově vyšší multimediální výkon se ale má zasloužit i integrovaná grafika Radeon Xpress 1250.

U nás nepříliš známá společnost Raon Digital, která se někdy před rokem chlubila s UMPC Everun osazeným procesorem AMD Geode LX900, teď představila první netbook osazený dvoujádrovým procesorem nazvaným Everun Note.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Má sedmipalcový dotykový LCD s na své rozměry obrovským rozlišením 1 024 × 600 bodů. Ve srovnání s konkurenčními produkty v kategorii levnějších UMPC by měl nabídnout především vyšší výkon díky použitému dvoujádrovému procesoru AMD Turion 64 X2 podtaktovaném na 1,2 GHz, který doplňuje čipová sada AMD RS690E s integrovanou grafikou ATI Radeon X-1250 sdílející 128 MB DDR2 paměti z 1 GB systémových DDR2. Ta má dovolit bezproblémové přehrávání videa v HD rozlišení a pomocí d-sub konektoru připojit externí monitor s rozlišením až 1 920 × 1 200 (přesněji má integrovaná grafika zvládat až 2 048 × 1 536 bodů, výrobce ale toto rozlišení neuvádí).

Použitý Turion x64 je ale ve srovnání s VIA Nano či Intel Atom, které jsou u novějších netbooků v drtivé převaze, podstatně žravější, což se nepříznivě podepisuje na udávané výdrži tři hodiny bez zátěže, 2,5 hodiny při surfování a 2-2,5 hodiny při přehrávání HD videa. Malá krabička na fotografii je z volitelné výbavy. Jde o cestovní nabíječku, která má navíc integrovanou baterii a ethernetový konektor. Díky ní lze prodloužit výdrž na baterie na dvojnásobek.

Krutou daň rozměrům zaplatila klávesnice. Budeme-li se na ni dívat, jako na klávesnici UMPC s rozměry 200×118×27,5 mm, dá se brát jako výborné, že se na tom skoro dá normálně psát díky tomu, že nejpoužívanější klávesy na alfanumerickém bloku mají největší možné rozměry. Všimněte si také, že schází klasický touchpad.

Pokud ji ale budeme brát jako notebookovou klávesnici, spláčeme nad výdělkem. Opravdu nešikovné je už jen rozmístění kurzorových kláves, nebo odklizení méně používaných kláves, jako „]“ či „)“, a pro nás obzvláště tragická „:“ a „[“, která na české klávesnici slouží ke psaní „ů“ a „ú“.

Klepněte pro větší obrázek 

Coby úložné zařízení mají posloužit 1,8" pevné disky a SSD, kapacita se má pohybovat v rozmezí 12 GB (SSD) až 60 GB pro klasický 1,8" disk.

Komunikovat má pomocí Wifi 802.11b/G a Bluetooth 2.0 + EDR. Z další výbavy se mluví ještě o 1,3Mpix kameře, která vám bude nejspíš díky umístění nelichotivě koukat do nosu, a o čtečce na MMC karty.

Slušné jsou i možnosti rozšíření – k dispozici má být PCI Express Mini card slot a USIM (Universal Subscriber Identity Module) slot. Oba mohou být využity pro připojení k mobilním sítím. Krom dvou klasických USB 2.0 konektorů je na boku i jeden mini-USB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Everun Note má mít jednočlánkovou baterii o kapacitě 5 200 mAh. Udávaná hmotnost je 742 gramů. O operačním systému se nemluví, na fotografiích je ale výhradně s Windows XP (i když díky standardním komponentám by na měm bez problémů běžet linux).

A teď ta méně příjemná zpráva – cena bude nejspíš o něco vyšší, než je u netbooků zvykem, a o prodeji v Evropě se zatím nemluví, ve hře je severní Amerika a Asie. K ceně se ještě oficiálně nikdo nevyjádřil, spekuluje se ale o tom, že bude stát osm set dolarů – což je téměř přesně přepočet z korejského Lazion.com, který informuje o 83 000 000 wonů pro verzi s dvoujádrovým a o 70 000 000 wonů pro variantu s jednojádrovým procesorem. Prostým přepočtem wonů na koruny se tedy dopracujeme k částkám minimálně 12 900, respektive 11 900 korun, nejspíš bez DPH.

Zdroj: Lazion.com, Bruprin's Delicious Life, UMPC Portal

Diskuze (4) Další článek: Elpida vyvinula nejrychlejší DDR3 čipy s frekvencí přes 3 GHz

Témata článku: Hardware, Notebooky, Mini klávesnice, Note 7, Příjemná zpráva, Note, Proces, Subscriber, Note 4, Klasický touch, EVE, Note 3, Mini netbook na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5