Everex Freestyle Manager

recenze počítače do dlaně s Windows CE.
Toto opravdu kapesní zařízení si lze při letmém pohledu bez problémů splést se staršími PalmPiloty. Má skoro na chlup stejné rozměry, je i podobně škaredě hranatý. Na předním panelu jsou kromě displeje čtyři tlačítka, kterým jsou implicitně přiřazeny čtyři hlavní časově-organizační aplikace (kalendář, adresář, úkoly a poznámky) a kterým lze ručně přiřadit jakýkoliv jiný nainstalovaný program. Na vršku je ještě vidět mikrofon a kontrolka budíku. Na zadní stěně je také reproduktor, buzení není omezeno na nevýrazný světelný efekt a komu je i toto málo, nabízí Everex ještě jednu možnost; vibrační vyzvánění.

Nejdůležitější částí počítačů do ruky je bezpochyby displej. Nejenže na něj koukáme, ale jeho prostřednictvím se s takovými prcky také komunikuje. Displej Everexu se mi nejprve hrozně nelíbil, připadal mi tmavý a nekontrastní; jenže když se na něj dívám teď, nevím, jestli jsem si na něj už zvyknul nebo jestli se displej sám zlepšil – vše je na něm nyní vidět poměrně jasně, a protože nechybí ani podsvícení, není si na co stěžovat (na dále recenzované Casio E-10 však nemá).

I když je pro ovládání organizéru určeno pero, mnohým z důvodu rychlosti či pohodlnosti vyhovuje spíše vlastní prst a požadují, aby displeje dobře reagovaly i na něj. Přestože jsem zapřísáhlý odpůrce mastných skvrn na obrazovkách, přemohl jsem se a odzkoušel i tuto variantu ovládání – Everex zkouškou prošel a ať to už mám za sebou, ostatní dvě zařízení také.

Pro ovládání jsou důležité boční plochy organizéru, kde se sešlo množství tlačítek a konektorů. Nelze nic jiného než pochválit ovladač nahrávání zvukových poznámek – je úplně nahoře a lze jej zapnout, i když je Everex zasunut v pouzdru. Horší to je s nastavováním kontrastu displeje, ke kterému je zde přiřazeno pouze jedno tlačítko, a když se spletete, nezbývá nic jiného, než celé kolečko absolvovat znovu.

Největší výhrady mám proti umístění kurzorových tlačítek a tlačítek pro Akci a Storno na pravé boční ploše Everexu. Pokud předpokládáme, že praváci budou obsluhovat Everex perem, které drží v pravé ruce a pro umístění vlastního zařízení slouží ruka levá, zůstanou pro ovládání těchto tlačítek všechny prsty kromě palce. Jenže tím se právě taková tlačítka ovládají nejlépe. Zruční kytaristé zde mají výhodu, paralela s levou rukou na hmatníku kytary není vzdálená.

Na bocích je ještě tlačítko pro ovládání podsvětlení displeje, jack pro připojení mikrofonu a sluchátek, ploška infračerveného rozhraní, místo pro paměťovou kartu typu flash, zásuvka externího napájení a placatý konektor pro propojení s PC.

Pro připojení Everexu k osobnímu počítači slouží stejně jako u Pilotů kolébka, u které se musíme zastavit. Jednak proto, že je skládací, což je vzhledem k jejímu rozloženému tvaru obrovská výhoda, a jednak proto, že různé modely Everex FreeStyle ji mohou mít rozšířenu o nabíječku akumulátorů (varianta Manager) nebo dokonce o modem (varianta Executive). Pouze u modelů Everex Freestyle Associate slouží kolébka pouze k synchronizaci s PC. Překvapivé je, že nabíječka je určena pro akumulátory typu AA a do Everexu patří akumulátory AAA, které se však dobíjejí pouhým připojením síťového adaptéru. Na baterie AA běží přístroj pouze po zasunutí do kolébky.

Pro Everex vyvinula firma Sunnysoft češtinu, která nejenže dokáže zobrazovat a psát znaky s diakritikou, ale také počeští systém a interní aplikace. Leč počeštění někde je, někde není, přesahuje hranice tlačítek a navíc se často zpožďuje za originálními anglickými popisky. Proto jsem opět raději používal pouze počeštěné znaky a lokalizovaný systém jsem vypnul. Autorům češtiny rozhodně není dobrou vizitkou změněný řádek v Systémových preferencích zařízení – „Mikrosoftí Woknous CE“. Není to vtipné, ani originální.

S češtinou bohužel nelze použít automatickou synchronizaci s PC, kdy se automaticky rozpozná vložení přístroje do synchronizační kolébky; synchronizaci je nutné spustit ručně z pruhu úloh Everexu.

Everex Freestyle Manager je velice nepříjemným konkurentem Palm III od 3Com, za přibližně stejnou cenu (14 990 Kč bez DPH oproti 14 750 Kč u Palm III) nabízejí leckde mnohem víc, než tento poslední model Pilota. Slabinou je poněkud horší design, hlavně ve srovnání s dále popsaným Casiem.

Po uzávěrce byly podle údajů dodavatele palmtopy Everex FreeStyle inovovány; u modelu Associate byla paměť zvětšena na 8 MB, modely Manager a Executive mají nyní 16 MB. Všechny typy jsou nyní vybaveny také procesorem o frekvenci 66 MHz. Model Associate stojí 12 920 Kč a model Executive 17 460 Kč (ceny bez DPH).

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Velikonoční vajíčko ve Windows 98, snadno, rychle a kdykoli!

Témata článku: Windows, Skládací sluchátka, Stejná úloha, Pilot, Překvapivá cena, Mikrofony k pc, Levá ruka, Freestyle, Pravá ruka, Největší slabina, Interní aplikace, EVE, Nabíječka, Celé kolečko


Určitě si přečtěte

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 157

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5