Eurotel GPRS Data Nonstop vs. dial-up

Pozorněji jsme se zaměřili na srovnání nové služby od společnosti Eurotel a pokusit se jí porovnat s vytáčeným připojením k internetu. Výsledky nás příjemně překvapily.
Protože jsme chtěli vyzkoušet možnosti mobilní sítě až k samé hranici, sehnali jsme k testování GPRS modem Spider od společnosti Enfora, který podporuje GPRS class 12. To znamená, že modem je vybaven čtyřmi časovými sloty (timesloty) pro download a čtyřmi pro upload. Ovšem podle standardu 3GPP může být současně využito pouze 5 slotů, nejčastěji tak asi využijete konfiguraci 4+1 a 1+4. U vytáčeného připojení byl použit běžný 56 kbps modem.

Zlom 1. dubna

Od 1. dubna si můžete u Eurotelu objednat paušální zpoplatnění mobilního přístupu na Internet přes GPRS za částku 1 000 korun (bez DPH) měsíčně bez omezení objemu přenesených dat. Podle všech informací nejsou společností Eurotel uvedeny do provozu ani žádné omezující prvky v délce trvání připojení a tak můžete být skutečně mobilně připojeni neustále. Zajímavostí je i přidělování veřejných IP adres.

Teoreticky až 53,6 kb/s

Rychlost je podle všeho limitována pouze vlastnostmi koncového zařízení. Kolik dokáže koncové zařízení využít tzv. časových slotů současně na downlinku i na uplinku, takovou budete mít rychlost připojení. Eurotel používá pro GPRS kódování CS-2, což představuje maximální teoretickou přenosovou rychlost 13,4 kb/s na timeslot. Budete-li se tedy připojovat zařízením (mobilem) podporujícím GPRS 4+1, pak dosáhnete maximální teoretické rychlosti při downloadu 53,6 kb/s a při uploadu již zmíněných 13,4 kb/s na jeden timeslot. O rychlostech se zmiňujeme jako o teoretických a maximálních, protože vlivem různých parametrů (opravy chyb, navázání spojení, kontrola přenosu, ...) této maximální hodnoty dosáhnete jen stěží. Navíc vám nemusí být přidělen maximální počet časových slotů – timeslotů. Ty se přidělují v pořadí 1. hlasové služby, 2. CSD/HSCSD (High Speed Circuit Switched Data) a až nakonec se přidělují sloty pro požadavky GPRS.

Stahování v praxi

S testováním jsme začali v sobotu v ranních hodinách a skončili druhý den. Test na druhé BTS v Modřanech proběhl během včerejšího dne. Záměrně byly vybírány kvalitní velmi dostupné servery, z nichž je možno stahovat vysokými rychlostmi. Účelem testu bylo otestovat reálné chování sítí v pokud možno ideálních podmínkách.

GPRS Dial-Up
Anděl Modřany poblíž Microtechny
OpenOffice

1 hodina stahování

17,93 MB 41,78 kb/s

5,22 kB/s

14,70 34,25 kb/s

4,28 kB/s

17,50 MB 40,78 kb/s

5,10 kB/s

Stahování 17,48 MB souboru z ftp.emwac.cz 1:07:10 36,39 kb/s

4,55 kB/s

57:13 42,72 kb/s

5,34 kB/s

1:01:47

(Tiscali)

39,56 kb/s

4,94 kB/s

Stahování 10,90 MB souboru z ftp.microsoft.com (server je nejspíše někde poblíž Seattlu) 1:15:16 20,25 kb/s

2,53 kB/s

48:29 31,43 kb/s

3,93 kB/s

37:06

(Volný)

41,07 kb/s

5,13 kB/s

Celkem 46,31 MB za 3:22:26 31,98 kb/s

4,00 kB/s

43,08 MB za 2:45:42 36,35 kb/s

4,54 kB/s

45,88 MB za 2:38:53 40,37 kb/s

5,05 kB/s

Jak je vidět, při stahování se GPRS vyrovnalo téměř vytáčenému připojení na Internet. Výjimkou je pouze nedělní stahování ze zahraničního serveru Microsoftu.

Upload trochu zklamání

Nejedná se o zklamání v porovnání s vytáčeným připojením, sice zde rozdíl je, ale není to tak drastické. Ale protože jsme měli k dispozici modem, který dovoluje použít pro upload až čtyři timesloty, čekali jsme lepší výsledky.

GPRS Dial-Up
Anděl Modřany poblíž Microtechny
Upload zazipovaného souboru o velikosti 5 MB do /pub/Incoming/ na ftp.linux.cz 32:19 21,63 kb/s

2,70 kB/s

32:07 21,77 kb/s

2,72 kB/s

24:56

(Quick)

28,04 kb/s

3,50 kB/s

Upload stejného souboru na Živě 33:10 21,08 kb/s

2,63 kB/s

33:33 20,84 kb/s

2,60 kB/s

25:18

(Quick)

27,63 kb/s

3,45 kB/s

Upload 5 MB souboru na Klobouk 32:36 21,44 kb/s

2,68 kB/s

32:09 21,74 kb/s

2,72 kB/s

28:37

(Tiscali)

24,43 kb/s

3,05 kB/s

Celkem 15 MB za 1:38:05 21,38 kb/s

2,67 kB/s

15 MB za 1:37:49 21,44 kb/s

2,68 kB/s

15 MB za 1:18:51 26,60 kb/s

3,32 kB/s

O 20 % pomalejší

Stahování dat nám vyšlo až o 20 % pomalejší než při vytáčeném připojení, ale jak je z naměřených výsledků vidět, může být GPRS dokonce i rychlejší. Při downloadu je jasně vidět, že když se zapojí všechny 4 čtyři timesloty a přiblížíte se ideálním podmínkám, tak jste při kódování CS-2 u GPRS připojení schopni dlouhodobě vymáčknout okolo 10 kb/s z jednoho timeslotu. Maximální teoretické přenosové rychlosti 13,4 kb/s na jeden timeslot se mimo připojení k BTS umístěné přímo v budově asi nepřiblížíte nikdy, ale i tak je výsledek těsně nad 10 kb/s na jeden timeslot značně uspokojivý!

U uploadu je situace obdobná. Z měření vychází, že i upload je přibližně o 20% pomalejší. Tady bych si dovolil ale pochybovat o tom, zda síť skutečně podporuje i čtyři timesloty pro upload - výsledky odpovídají tak dvěma timeslotům. Při použití všech čtyř slotů by totiž GPRS mohlo být rychlejší než vytáčené připojení. Z informací, které jsem z Eurotelu získal, prý opravdu žádné omezení sítě není a měla by podporovat i čtyři timesloty pro upload. V tom případě vychází při uploadu na jeden timeslot rychlost přibližně 5,35 kb/s.

Testy prozatím proběhly na dvou BTS, ale stejná série testů proběhne i na dalších BTS, aby byly testy co možná nejobjektivnější.

Streamované služby

Ze streamovaných služeb jsme vyzkoušeli internetové rádio Volf FM s datovým tokem 24 kb/s a rádio Virgin s datovým tokem 32 kb/s. Při poslechu pomocí WinAMPu, bez další práce na Internetu, fungovala obě rádia, jak u vytáčeného připojení tak GPRS, bez problémů.

Když jsme se pokusili spustit internetové rádio Volf FM s datovým tokem 56 kb/s, docházelo u obou typů připojení vždy po určité době k přerušení. U GPRS se tomu nelze divit, protože s kódováním CS-2 ani teoreticky 56 kbps neumí.

Hry si nezahrajete

Ping je kapitola sama pro sebe. Odezva se pomocí pingu měřit nedá, protože síť Eurotelu je pravděpodobně nastavena tak, že ping ani tracert nepodporuje.

Ping se pohybuje od 500ms výš, což je dáno zpožděním v radiové části sítě. On-line hry si tedy zcela jistě nezahrajete. Komunikace dvou uživatelů pomocí ICQ připojených přes GPRS od Eurotelu ovšem funguje bez jakýchkoliv problémů.

Výhody a nevýhody

Zvažujete-li koupi služby Eurotel Data Nonstop, shrneme si výhody i nevýhody, které s sebou tento typ připojení přináší:

+ Paušál (nezajímá mě, kolik jsem stáhnul ani jak dlouho jsem připojen).

+ Internet kdykoliv s sebou.

+ Možnost doobjednat si pevnou IP adresu pro GPRS.

± Pokud jsem vybaven zařízením (mobilem/modemem) třídy A, jsem schopen přijímat i hovory a SMS, což není u vytáčeného připojení možné. Bohužel nejrozšířenější je třída B, kdy sice mohu přijímat hovory, i když jsem připojen, ale pokud přenáším data, jsem pro volajícího nedostupný.

± Doba připojení odvislá od výdrže akumulátoru (v případě GPRS modemu tato starost odpadá).

- Velmi pomalá odezva (on-line hry si určitě nezahrajete).

- Rychlost značně závislá na modemu, intenzitě signálu a použitém kódovacím schématu. Druhotně závisí například i na atmosférických podmínkách.

Dokud nebude dial-up od ČTc

Zdá-li se vám cena za připojení technologií ADSL příliš vysoká, tak je pro vás GPRS od Eurotelu vhodnou volbou. Pokud navíc využíváte telefonní linku pouze k připojení na Internet, odpadá nutnost platit povinný měsíční paušál ČTc. Podrobný rozbor toho, od kdy se GPRS Data Nonstop od Eurotelu oproti ostatním GPRS tarifům vyplatí, byl rozebrán na MobilManii.

Připojení technologií ADSL je navíc vázáno na telefonní číslo a pevnou linku si s sebou na pracovní cestu či na víkend neodvezete. Nehledě na to, že ADSL zatím ani není dostupné na všech místech ČR.

Dokud Český Telecom nepřijde s paušálem za vytáčené připojení, které bude levnější než 1050 Kč, jež dáte za GPRS připojení od Eurotelu, stojí nabídka od Eurotelu určitě za zvážení. Máte-li navíc notebook nebo PDA, je vaše volba ještě o něco jednodušší.

Diskuze (142) Další článek: Za internetové pirátství odnětí svobody až 2 roky

Témata článku: Microsoft, Internet, Eurotel, Radiová komunikace, kB, Maximální rychlost, Ideální volba, Spider, Ping, Nonstop, Stahování, Virgin, Pingu, Quick, Vysoká třída, Kódovací schéma, Hlas volajícího, Upload, GPRS


Určitě si přečtěte

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35