Europoslanci dali zelenou Aktu o umělé inteligenci. Zavede povinnou evidenci vysoce rizikových systémů | obrázek: AI Midjourney

obrázek: AI Midjourney

Europoslanci dali zelenou Aktu o umělé inteligenci. Zavede povinnou evidenci vysoce rizikových systémů

Evropský parlament na svém plenárním zasedání schválil návrh Aktu o umělé inteligenci (AI Act) v poměru 499 ku 28 (93 se zdrželo).

Chystanou regulací AI v kontinentální Evropě se nyní bude zabývat Rada EU. Více napoví obecné obrázkové schéma legislativní procedury v Evropské unii.

Povinná evidence rizikových AI

AI Act má zavčas stanovit základní pravidla nejen pro používání, ale i učení umělé inteligence na půdě EU. AI Act například definuje některé high-risk systémy (vysoce rizikové systémy UI), které budou muset jejich tvůrci registrovat v celoevropské databázi dokonce ještě před tím, než takovou AI uvedou na trh nebo jinak spustí do provozu.

938a5d63-3a3a-42b8-9fbf-24bf7e521d14
Návrh povinné evidence vysoce rizikových systémů umělé inteligence

Evropa se tak chce v předstihu přichystat na éru pokročilých generativních AI, které se na scéně objeví po GPT-4 a jemu podobných modelech, které dnes pohánějí nový Bing, ChatGPT, Bard aj.

Celý původní návrh Aktu o umělé inteligenci si můžete přečíst v české verzi (PDF, 145 stran).

Volání po mezikontinentální spolupráci i hlasy, že AI Act zabije výzkum

Podobné rámcové legislativy chystají i jiné země světa, přičemž někteří volají po společném postupu, aby co nejpodobnější předpisy platily jak v Evropské unii, tak v USA, Kanadě a dalších zemích přinejmenším našeho kulturního okruhu.

Kritici návrhu naopak upozorňují, že by mohla EU podobnou normou utlumit celý vývoj experimentální AI na kontinentu a jen tak posílí zejména nadvládu Číny, kde má naopak AI plné politické požehnání a Peking chce být v této oblasti jasným lídrem.

Určitě si přečtěte

Články odjinud