Evropa | Botnet

Europolu a FBI se podařilo zlikvidovat Emotet. Botnet, který útočil na OKD a české nemocnice

Europolu a FBI se podařilo zlikvidovat Emotet. Botnet, který útočil na OKD a české nemocnice | Foto: Pixabay.com

Europolu se společně s FBI a dalšími agenturami podařilo zlikvidovat Emotet – nechvalně proslulý malware, který skrze svůj botnet poslední roky v různých variantách dotíral zejména na podnikové počítače.

Do mezinárodní akce se zapojili policisté z USA, Kanady, Velké Británie, Německa, Francie, Nizozemí, Litvy a Ukrajiny a během operace získali kontrolu nad počítačovou infrastrukturou botnetu, který řídilo až několik set serverů rozesetých po celém světě.

Klepněte pro větší obrázek
Europol se chlubí povedenou operací, která proběhla v tomto týdnu

Ze zlých serverů poté udělali hodné a přesměrovali na ně nakažené počítače obětí. Právě tak funguje botnet – struktura zavirovaných počítačů, které komunikují s řídícími servery, mohou se zapojovat do nejrůznějších malwarových kampaní, rozesílat ve velkém objemu spam, no a co je nejhorší, mohou stahovat a spouštět další škodlivý software jako službu pro zákazníky z šedé zóny internetu.

Vyřazení Emotetu je velkým průlomem v boji proti kyberzločinu. Emotet byl mezi škodlivým softwarem něco jako švýcarský armádní nůž. Dovedl uživatelům zcizit heslo i peníze z jejich bankovního účtu a zároveň jejich zařízení přidat do botnetu využívaného k phishingovým kampaním. Aby se vyhnul odhalení antivirovými programy, využíval silné obfuskační techniky. Tvůrci tohoto malwaru jej nabízeli jiným kyberzločincům coby placenou službu. Vzhledem k jeho masivnímu dosahu a propojení s mnoha rozšířenými rodinami malwaru je proto zpráva o jeho rozbití policií velmi dobrou zprávou pro světovou kyberbezpečnost.

Adolf Středa, malwarový analytik, Avast

Někdo klepl na e-mail, na který neměl

Emotet dobře znají také mnohé české firmy a instituce, v posledních letech totiž trápil i tuzemské nemocnice, OKD a další, jejichž počítačové sítě se zpravidla nakazily lidskou chybou – klepnutím na odkaz anebo otevřením problematické přílohy v phishingovém e-mailu.

Klepněte pro větší obrázek
Vzorek Emotetem zasažených počítačů v Česku zkraje loňského roku. Našli jsme v nich jak OKD, tak nemocnice, městské úřady, počítače na univerzitách a dokonce i mašiny některých internetových operátorů.

Část surových dat o útoku Emotetu na Česko jsme si mohli projít i v redakci a mezi síťovými názvy prvotně nakažených počítačů se mnohokrát vyskytovaly mašiny jako REDITEL, REDITELKA, UCETNIPC, UCTO, BACK-OFFICE nebo třeba KANCELAR. Právě na nich někdo otevřel e-mail, který neměl. Klíčovu slabinou každého IT systému je tedy i nadále člověk samotný.

Diskuze (7) Další článek: Umění lži: Procesy dovolující lidem lhát halí rouška tajemství

Témata článku: Software, Internet, Bezpečnost, USA, Německo, Evropa, Malware, Velká Británie, Botnet, Avast, E-mail, Francie, Policie, Kanada, Malware Emotet, Europol, Emotet, New World, Nemocnice, REDITELKA, Ukrajina, Počítač, UCETNIPC, Kter, Litva, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
PlayStation 5 s novým updatem podporuje rozlišení 1440p a rozdělení her do složek

PlayStation 5 s novým updatem podporuje rozlišení 1440p a rozdělení her do složek

Na nejnovější konzoli od Sony dorazil v betaverzi update s funkcemi, které hráči vyhlížejí už od jejího vydání.

Martin Nahodil
PlayStation 5PlayStationPS5
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware