ehlo
29. 8. 2017 • 18:22

Pane Tronnere, děkuji za (jako vždy) fantastické dílo! Ač matfyzák, nikdy mne nenapadlo si o Euklidovi něco zkusit sehnat a přečíst, a to jsem jeho jméno slýchával dost často. A navíc jsem se dozvěděl, že pergamen je novějšího data než papyrus, a já si doteď myslel opak (pletl jsem se však, viz příp. wikipedie). Ještě jednou velikánské díky!

vzach
29. 8. 2017 • 17:32

Na tom snímku té středověké knihy v latině je celkem zajímavé, že na úvodní stránce jsou nahoře jak římské číslice XV. , tak i dole arabskými číslicemi asi rok 1573. I ten latinsky psaný EVCLIDIS vlastně obsahuje kromě počátečního a konečného písmene samé římské číslovky, tedy E-5-100-50-1-500-1-S, tj. v součtu E657S. 😉Jaké číslice původně při zápisu výpočtů asi používali - římské nebo arabské?

-drb-
29. 8. 2017 • 16:57

Taková poznámka k textu - je zmíněn Euklidův žák. Příběh se tam trochu ztrácí v překladu, což je škoda, protože je elegantní stejně jako Euklidova geometrie.Dle pověsti se jednou Euklidův žák se zeptal, co tím učením získá. Euklides nechal tomuto žákovi vyplatit tři oboly (obolus - drobná stříbrná mince), když chtěl mít žák z učení zisk, a vyhnal ho ze školy. K tomu dlužno dodat, že ti, kdo s Euklidem zůstali a stali se pracovníky Múseia, měli zdarma byt a stravu a k tomu dostávali velmi štědrý plat od Ptolemaia. Ptolemaios na tom na konec sám velmi vydělal - do Alexandrie se sjížděli lidé z celého tehdejšího světa a pochopitelně tam mohutně utráceli. Alexandrijská knihovna byla díky geniální podpoře Ptolemaia jedním z divů světa. Už tehdy bylo užitečné podporovat inteligenci - zbohatlo díky tomu celé město.

vojacekr
vojacekr
29. 8. 2017 • 16:26

Safriš tak jak je to s tím součtem úhlů trojúhelníku, když ne 180° ? Nemam rad, když někdo začne téma a nedpoví3-[ navíc, když jde o tak dobré čtení.

jehoVista
29. 8. 2017 • 16:07

"Ten pátý totiž jinými slovy říká, že dvě rovnoběžky se nikdy neprotnou (respektive se protnou v nekonečnu), což sice platí na rovině, ale každý si jistě dokáže představit, že na kouli ne."Tak tohle si teda predstavit "nedokazu". Neni tam chyba? Podle me se rovnobezky na (Zeme)kouli neprotinaji. No a kdyz teda opustime selsky rozum a budeme se pohybovat v matematickych definicich, tak na kouli neexistuji rovnobezky(ty cary, ktere mame na globusu vlastne nejsou primky, ale krivky). I tak je ale to tvrzeni na konci clanku nesmyslne a stalo by za to ho preformulovat.

George2005
29. 8. 2017 • 14:56

Pane Tronnere, moc, moc, moc děkuji za Váš další úžasný článek, který opět zvedá laťku místní "žurnalistiky" proklatě vysoko!

Určitě si přečtěte

Články odjinud