EU řeší další stížnost na Microsoft

Evropská unie dostala další stížnost na nelegální praktiky společnosti Microsoft. Tentokrát se týkají Windows XP a množství aplikací, které jsou distribuovány přímo s operačním systémem.
Computer and Communications Industry Association (CCIA) včera podala komisi pro hospodářskou soutěž Evropské unie stížnost na obchodní praktiky Microsoftu. Toto podání přichází ve chvíli, kdy se k závěru chystá vyšetřování stížností stejného typu, které se ale týkaly starších verzí operačního systému Windows. Dokument, který EU obdržela, obsahuje 260 stran a nabádá komisaře, kteří budou stížnost posuzovat, aby se zaměřili na taktiku Microsoftu obecně, místo zkoumání jednotlivých kroků, které samy o sobě nemusí působit jednoznačně protiprávně.

Stanovisko CCIA je poměrně jednoznačné, podle tiskového prohlášení (PDF) této organizace zasahuje dominance Microsoftu a její zneužívání do všech koutů Evropy a poškozuje v podstatě všechny společnosti a jednotlivé uživatele, kteří používají počítač.

Mezi hlavní problémy, které CCIA v chování Microsoftu vidí, je přibalení velkého počtu aplikací do Windows s důrazem na Internet Explorer, Windows Media Player, Windows Messenger nebo Windows Movie Maker 2 či znevýhodnění aplikací třetích stran propojením interface mezi operačním systémem a aplikacemi Microsoftu. Ve stížnosti projevuje CCIA obavy i ze systému .Net, který otevírá Microsoftu další pole působnosti – internetové služby.

CCIA jako nápravu požaduje odloučení operačního systému a dalších aplikací tak, aby vznikl prostor pro konkurenci. Při soudním řízení ve Spojených státech byly podobné požadavky žalující strany zamítnuty, protože překračovaly rámec žaloby, ale evropské právo dává možnost omezit postupy firem, které mají dominantní postavení na trhu.

Začlenění Windows Media Playeru či možnosti vypalovat CD přímo v operačním systému nesporně poškodilo výrobce konkurenčních programů, ale na druhou stranu jde z hlediska spotřebitele o vítanou změnu. Aplikace dodávané s Windows totiž často pokryjí všechny potřeby uživatele v daných oblastech. Ve sporu týkajícím se nekalosoutěžního jednání jde ale o nepodstatnou skutečnost.

Diskuze (69) Další článek: DirectX verze 9.1 již v březnu

Témata článku: Microsoft, Windows, Evropská unie, Stejný závěr, Dodávaná aplikace, Dominance, Interface, Windows Movie Maker, Žalující strana, Movie Maker, Konkurenční spor, Stížnost, Evropský systém, Windows Media Player


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky