EU dosáhne svého: Miliardy Microsoftu asi nevrátí

Jen málokoho snad překvapilo, že Microsoft prohrál první kolo odvolání proti miliardové pokutě udělené Evropskou komisí.
EU dosáhne svého: Miliardy Microsoftu asi nevrátí
Kapitoly článku

Událostí číslo jedna bylo tento týden v IT byznysu rozhodnutí soudu první instance o odvolání Microsoftu proti pokutě udělené mu Evropskou komisí za monopolní chování.

Evropský soud první instance zamítl v pondělí tohoto týdne odvolání Microsoftu proti pokutě 497 milionu eur, což činí asi 13,6 miliardy českých korun. Jde pro představu „jen“ o zhruba jednu desetinu nákladů na celý vývoj Windows Vista, ale také o cenu skoro dvou milionů prodaných licencí Windows Vista Home Premium. Tuto částku vyměřila evropská komise Microsoftu již v roce 2004 za údajné omezování konkurence na trhu multimediálních přehrávačů pro operační systém Windows.

V jednom důležitém bodě však tribunál rozhodl ve prospěch Microsoftu: I přes přání Komise nebude ustaven nezávislý kurátor, který měl kontrolovat tržní chování společnosti.

Před třemi lety Komisi vadilo, že Microsoft integruje do operačního systému Windows XP přehrávač Windows Media Player. Tím měla být omezována konkurence v tomto segmentu softwarového trhu. Ani argumenty týkající se zcela svobodné možnosti nainstalovat přehrávače třetích stran tehdy Komisi nepřesvědčily.

Komise (a také konkurence Microsoftu) rovněž nebyla spokojena s údajným zneužíváním monopolního postavení na poli komunikačních protokolů používaných serverovými produkty z rodiny Windows. Pokuta v roce 2004 byla udělena za oba tyto problémy, postupně se však jejich vývoj rozdělil (Microsoft nepřesvědčil EK dostatečnou dokumentací protokolů a v létě 2006 dostal další pokutu ve výši 280,5 milionu eur), sledujme proto jen případ Windows Media Playeru, kde naopak Microsoft EK vyhověl. Evropský antimonopolní vlk se tak již třetí rok chvěje strachy nad představou nutnosti vrácení kozy, jíž však stejně nedokázal rozžvýkat.

Dle přání komisařů vytvořil Microsoft ořezanou verzi Windows XP, z níž vypustil právě Windows Media Player. Windows XP N však při stejné ceně jako plnou verzi (Media Player je totiž freeware) téměř nikdo nekupoval, až postupem času pomaloučku, potichoučku vymizela z nabídek obchodníků. Windows Vista pak byla vytvořena plně dle požadavků Evropské komise.

Zase jednou se tak ukázalo, že ne všechna rozhodnutí v Bruselu učiněná musejí být veřejností přijata kladně. Orgány nadnárodních institucí totiž také nelze z rozhodnutí koncového uživatele odinstalovat. Na nahrazení konkurenčním produktem či N variantou nemůže být ani pomyšlení.

Myslel si někdo, že to půjde rychle?

Nebojte, nebudeme zabíhat do podrobností, jež jistě každý čtenář stihl během let, po která se spor vleče, pochopit. Sledujme spíše dlouhodobé souvislosti a dopady na současnost a budoucnost.

Evropské orgány si Microsoftu poprvé všimly již v roce 1993 na základě antimonopolní stížnosti konkurenčního Novellu. Kauza, k níž se vztahuje pondělní rozhodnutí soudu začala již před rokem 2004. První náznaky se objevily v roce 2003, kdy Komise začala Microsoft vyšetřovat a vstoupila s ním do jednání. Vyjednávání však nevedla k očekávanému cíli, pokuta tak byla na spadnutí. Stevu Ballmerovi se muselo zatmět před očima. Byť v měřítkách Microsoftu nejde o nijak významnou sumu (jedna dvacetina zisku odhadovaného pro letošní rok), v absolutních číslech je to ale pořád půl miliardy eur.

Microsoft následně požádal o odložení účinnosti rozhodnutí komise. Tvrdil totiž, že příprava Windows XP N si vyžádá delší čas. Evopský soud na tuto žádost 22. října 2004 nepřistoupil. Microsoft však již v červenci téhož roku stihl celou pokutu uhradit.

Již v době, kdy byl spor aktuální, odhadovali někteří experti, že se potáhne mnoho dlouhých let. A měli pravdu. Nezapomeňme, že jistotu skončení války o Windows Media Player nemáme ani dnes. Microsoft se totiž stále může odvolat k soudu vyšší instance. Budoucí délku diskuzí o pokutě odhadl na stránkách Živě.cz již 15. dubna 2005 i Jiří Hlavenka:

Microsoftu se především ve všech těchto sporech daří vybojovat, „vyhrát“ to nejcennější, co potřebuje – čas. Spor v USA trval asi pět let. Pět vyhraných roků pro Microsoft, neboť během nich firma nebyla nijak omezována ve svém podnikání a výsledný rozsudek ji už moc neovlivnil. Trh se za tu dobu totiž dostal už úplně jinam. Spor s EU trvá dva roky a při úspěšném protahování může trvat ještě několik dalších let; Opravdu si někdo myslí, že v roce 2010 bude zásadní hrozbou monopolu v informačních technologiích to, jestli je k Windows přibalovaný Media Player nebo ne?

Zdržovací taktika je krásně vidět právě u sporu o Media Player. Po několika odvoláních a jednáních navrhl Microsoft nový název pro Windows zbavené Media Playeru: Nové jméno mělo znít Reduced Media Edition, tj. něco jako „ořezaná“ verze. Půvabné je, že měla stát tolik co ta neořezaná. Microsoft by tím skutečně splnil rozhodnutí Evropské antimonopolní komise – dal by zákazníkům na výběr. Že by si „ořezanou“ verzi Windows skoro nikdo nekoupil, o tom není pochyb – snad jen několik zatvrzelých odpůrců Windows Media Playeru, pokud takoví vůbec existují.

Evropská komise s tím ale nesouhlasila. Po dalších několika měsících a po deseti postupně zamítaných návrzích od Microsoftu je na světě nový název, který je rovněž jako z komedie: Windows XP Home Edition N. Pokud byste chtěli hádat, co znamená to písmenko, můžete milionkrát: Je to totiž zkratka Not Including Media Player (!). To by jeden neřekl.

Témata článku: Microsoft, Windows, Evropská unie, Pokuta, Evropské právo, Brusel, Antimonopolní stížnost, Smith, Windows Media Player, Pečlivé prostudování, Microsoft Windows, Evropská komise, Media Player, Stihl, Průmyslové odvětví, Dnešní rozhodnutí, Celá Evropa, Evropský jazyk, DOS, Protokol používaných, Celý vývoj, Player, Minulý týden, Windows 7 Home Premium, Spore

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize