EU domény a jak je získat

Článek pojednává o možnostech přednostního získání .eu domény. O doménách které nebude v rámci .eu možno registrovat, o poplatcích za registraci i o ceně uplatnění přednostního nároku a o postupu uplatnění nároku na .eu doménu v rámci Sunrise Period. Nechybí slovníček pojmů a časový harmonogram zavedení .eu domény.

Jak získat EU doménu?

Začneme tím jak ji nezískat. V poslední době se objevilo několik případů, kdy firmy nabízejí tzv. předregistrace EU domén. Podle informací, které poskytuje na svých stránkách EURID - jediný správce doménového prostoru .eu – nejsou takové předregistrace vůbec možné. Podle mého názoru jde o šikovný tah k získání osobních údajů k možnosti zasílat obchodní sdělení.

V tomto článku si tedy ukážeme:

 • jaké je možnost přednostního získání EU domény
 • jaké EU domény získat nepůjde.

Rezervované a zakázané domény

Začneme tím, jaké domény registrovat nepůjde. Jedná se o tzv. „Reserved list“ a „Blocked list“, tedy seznam rezervovaných a zapovězených slov.

 • Rezervovanými jsou názvy členských zemí EU, geografické a geopolitické názvy a jiná slova definovaná Evropskou komisí
 • Zapovězenými jsou výrazy, které vůbec nebude možné registrovat
 • Nebude také vůbec možné registrovat dvoumístné ISO kódy zemí - tedy domény cz.eu, de.eu atd.

Důvodem vzniku těchto seznamů zapovězených slov je zejména obava ze zneužití registrací a následných soudních sporů tak, jak tomu bylo u ostatních domén. Tato obava je vcelku dosti opodstatněná, neboť EU doména přichází na svět již v době velmi rozvinutého využití elektronických adres a tudíž tlak na získání atraktivních domén bude obrovský.

Tyto seznamy zatím nebyly finalizovány a zveřejněny. Dá se odhadovat, že nepůjde tedy registrovat např. norway.eu, deutschland.eu, ale je otázka jestli bude možno registrovat nemecko.eu nebo i cesko.eu. Lze se domnívat, že mezi zapovězenými výrazy budou pravděpodobně vulgární, fašistické a rasistické výrazy. Nepůjde zřejmě také registrovat www.eu ani tld.eu, nic.eu apod.

Přednostní registrace

Na všechny ostatní registrace se bude vztahovat pravidlo „First come, first served“, tedy kdo dřív přijde, ten dřív registruje s jedinou výjimkou, a tou bude počáteční „Sunrise period“.

Jak bude konkrétně Sunrise Period probíhat?

Především je nutno zdůraznit, že veškeré registrace, tedy ty tzv. normální, i ty v Sunrise Period půjde realizovat pouze prostřednictvím akreditovaných registrátorů. Opět zopakujme, že v tuto chvíli (začátek června 2005) ještě žádní akreditovaní registrátoři nejsou, nicméně EURID již vydal znění akreditačních podmínek pro registrátory a jakmile dojde k vydání prvních akreditací, bude seznam akreditovaných registrátorů veřejně přístupný na adrese: http://www.eurid.eu/registrarInfo/listOfRegistrars.html.

Sunrise Period je tu proto, aby se umožnila držitelům ochranných a obchodních známek a jiných druhů práv uplatnit přednostně tato svá práva a aby se tímto postupem předešlo sporům o domény známým z .com a dalších exponovaných domén první úrovně, hlavně globálního významu.

Jak bude konkrétně registrace v Sunrise Period probíhat?

Sunrise Period bude anoncována 2 měsíce před datem zahájením. Poté proběhnou dvě dvouměsíční fáze. V té první mohou uplatnit své nároky na .eu domény veřejné instituce a držitelé ochranných známek. V té druhé pak ostatní držitelé jiných nároků – např. zřejmě půjde přednostně registrovat jména a příjmení.

Všechny předložené nároky bude zkoumat validační orgán (Validation Agent). Tím byla pověřena společnost PriceWaterhouseCoopers. Proti rozhodnutí tohoto orgánu bude možné odvolání v rámci alternativního řešení sporů (Alternative Dispute Resolution).

Slovníček pojmů

Akreditovaný
registrátor
registrátor oprávněný organizací EURID k provádění
registrací .eu domény. Seznam oprávněných
registrátorů bude uveřejněn na adrese:
http://www.eurid.eu/registrarInfo/listOfRegistrars.html
Alternative
Dispute
Resolution
alternativní řešení sporů, mimosoudní proces
umožňující uplatnit nárok na konkrétní .eu doménu
EURID EUropean Registry for Internet Domains (www.eurid.eu
neboli Evropský registr internetových domén. Tvoří jej:
- DNS Belgium (správce domény .be)
- Istituto di Informatica e Telematica (správce domény .it)
- NIC SE (správce domény .se)
Sunrise
Period
dvě dvouměsíční období k uplatnění přednostních
nároků na .eu domény
Validation
Agent
společnost PriceWaterhouseCoopers pověřená organizací
EURID k ověřování nároků na přednostní získání .eu
domény v rámci Sunrise Period

Indikativní výše poplatků

Běžné registrační poplatky:

 • registrace .eu domény: 10 EUR
 • prodloužení: 10 EUR
 • převod domény mezi registrátory: 10 EUR

Poplatky v Sunrise Period:

 • uplatnění nároku veřejné instituce: 35 EUR
 • uplatnění nároku držitele ochranné známky, jména a příjmení: 45 EUR
 • uplatnění nároku držitele jiného druhu nároku: 85 EUR
 • je nutno zdůraznit že v případě neúspěšného uplatnění nároku bude částka sice vrácena, ovšem snížena o poplatek 15 EUR!

Celý proces zavedení .eu domény je netriviální proces, který je navíc komplikován kvůli možnosti uplatnění přednostních nároků v rámci Sunrise Period a ADR. Evropská komise se při návrhu pravidel snažila jak vyhnout problémům známým z jiných domén první úrovně (.com, .info apod), zohlednit oprávněné nároky držitelů ochranných známek, tak dbát maximálně na dodržování pravidel otevřené soutěže. Přesto je nemálo kritiků zvoleného postupu. Jistá byrokratická strnulost vedla k výraznému zpoždění v zavedení .eu domény – vždyť rozhodnutí o .eu doméně a práce na jejím uvedení v život začaly již před více jak 5ti lety.

Doporučení na závěr

 • I když se vám to bude snažit někdo tvrdit, neexistuje žádná možnost předregistrací .eu domén.
 • Pokud máte vážný zájem o .eu doménu, opatřete si včas ochrannou známku. Výrazně tak zvýšíte své šance. Pamatujte ale, že i za neúspěšná podání v rámci Sunrise Period se bude platit!
 • Určitá doménová jména vůbec v doméně .eu nebude vůbec možné registrovat.
 • S požadavky na registrace .eu domén se obracejte pouze a jenom na akreditované registrátory – tj. ty uvedené na stránkách organizace EURID, viz http://www.eurid.eu/registrarInfo/listOfRegistrars.html.

Ing. Karel Umlauf, výkonný ředitel ACTIVE 24, s.r.o.

Konkrétní průběh uplatnění nároku v rámci Sunrise Period

 1. Zájemce o přednostní registraci podá (elektronicky) žádost o registraci konkrétní .eu domény prostřednictvím akreditovaného registrátorova.
 2. Registrátor předá (elektronicky) požadavek do centrální databáze EURID.
 3. Do 40ti dnů od podání žádosti (1) musí Zájemce doložit validačnímu orgánu (Validation Agent) listinné podklady ke svému nároku.
 4. Validační orgán (Validation Agent) rozhodne o oprávněnosti nebo neoprávněnosti nároku a informuje EURID.
 5. EURID informuje (elektronicky) Zájemce o registraci o výsledku rozhodnutí a začíná běžet 40 denní lhůta pro podání námitek proti rozhodnutí validačního orgánu.

Časový harmonogram a Očekávané kroky
 • 12. říjen 2004 Došlo k podpisu oficiální smlouvy mezi EURID a Evropskou komisí o provozování registrace .eu domény.
 • 21. březen 2005 ICANN potvrdil schválení smlouvy s EURID o vložení domény .EU do kořenových DNS serverů.
 • Březen 2005 Společnost PriceWaterhouseCoopers se stala zástupcem zodpovědným za regulérnost Sunrise Period.
 • Duben 2005 Volba ADR (Alternative Dispute Resolution) a dokončování ADR procedur.
 • Květen 2005 Zveřejnění podmínek pro akreditacitaci registrátorů.
 • Červen 2005 Podepsání smluv s budoucími registrátory .EU domény, jejich akreditace a uveřejnění seznamu všech registrátorů na stránkách EURid. V návaznosti na zveřejnění návrhu registračních podmínek – vytvoření webové prezentace poskytující klíčové informace ve všech jazycích členských zemí EU.
 • Červen 2005 Zveřejnění návrhu Registračních podmínek a pravidel pro .EU doménu – pro komentáře a připomínky.
 • Srpen /září 2005 Zpřístupnění registračních podmínek a pravidel ve všech oficiálních EU jazycích, včetně předpisů a pravidel pro řešení případných sporů ohledně .EU domén.
 • 4. čtvrtletí 2005 Začíná 1. fáze Sunrise Period (veřejné instituce a držitelé obchodních známek v rámci EU mohou žádat o odpovídající doménu)
 • Začátek Sunrise Period + 2 měsíce. Začíná 2. fáze Sunrise Period ( ti, kteří jsou oprávněni žádat ve fázi 1 + držitelé dalších oprávnění uznávaných legislativou členských států EU).
 • Začátek Sunrise Period + 4 měsíce. Ukončení Sunrise Period. Žádost o registraci může podat každý, domény se budou registrovat systémem „first-come, first-served“. Ověřování žádostí o doménová jména ze Sunrise Period bude probíhat, dokud nebudou vyřízeny všechny požadavky.

Diskuze (5) Další článek: Hledáme spolupracovníky!

Témata článku: Internet, Evropská unie, Doména, Centrální databáze, Následné zpoždění, Jak, DOM, První zájemce, Globální význam, First, Evropská úroveň, Sunrise, Resolution, Případný spor, Denní lhůta, Vážný zájem, Ochranná známka


Určitě si přečtěte

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně