EU chystá centrum pro umělou inteligenci. Andrej Babiš potvrdil, že by mělo být v Praze

Můj názor  |  zobrazit i odpovědi (trvale)  |  řadit od nejstarších Komentáře nyní řadíme od nejnovějších.
Tímto odkazem můžete řazení změnit.
 |  nových názorů: 31

Názory k článku

20. 11. 2018 15:16

Bylo by to výborné. AI čeká v nejbližší budoucnosti bouřlivý rozvoj, ať se to komu líbí či ne. Samozřejmě nemám na mysli laickou naivní představu o AI - robot k nerozeznání podobný skutečnému člověku, který dovede komunikovat, přemýšlet a cítit lidským způsobem. To samozřejmě nebude ještě dlouho možné, jestli vůbec někdy. Dnešní AI je umělá neuronová síť určená vždy k řešení nějakého úzce zaměřeného problému. Čili nový problém = potřeba vytvořit (vytrénovat) novou umělou neuronovou síť. K tomu je potřeba úplně nejdříve rozhodnout, zda se AI k řešení daného problému vůbec hodí. K řešení mnoha problémů je totiž vhodnější klasický program postavený na pevně daných algoritmech. Pak je potřeba navrhnout vhodnou neuronovou síť a správným způsobem ji zaúkolovat. A samozřejmě nakonec správně interpretovat výsledky, které z neuronové sítě vypadnou. Všechny tyto úkoly půjdou snáze a rychleji, pokud budou k dispozici vhodné (klasické) softwarové nástroje, které budou sloužit k obsluze neuronové sítě. Ano, samozřejmě AI vůbec neznamená konec klasického programování, doplňuje ho. Nehodí se na všechno. Ale v oblastech, kde je její nasazení vhodné, může přinést razantní kvalitativní posun, čehož jsme svědky již dnes. Typickou aplikací AI v nejbližší budoucnosti nebude nějaký univerzální robot Emil, ale naopak úzce specializovaný stroj, automat či průmyslový robot, který bude obsahovat jak umělou neuronovou síť tak klasické programové vybavení, a bude umět dělat jen jednu věc (v rámci určité variability samozřejmě), ale bude ji umět dobře. Tedy on ten stroj nemusí obsahovat neuronovou síť přímo fyzicky, ale zpracování dat může probíhat i externě, ale to již zabíhám do detailů. Důležité je, že pro práci s AI bude vždy zapotřebí tým chytrých lidí, kteří rozumí možnostem umělých neuronových sítí, umí je správně úkolovat a dobře chápou výstupy jimi generované. A kteří také dovedou vyvinout software, jež dokáže neuronovou síť obsluhovat. A pokud ti lidé budou pracovat tady, veliké plus pro nás.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
19. 11. 2018 15:40

Prahu oplotit a nechat ty s. vině pochcipat a Babiše tuplem.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
19. 11. 2018 14:51

UI mají dneska všude. Já navrhuji v Praze založit centrum Umělé blbosti! Bude to unikátní projekt a budou si tam s ní určitě dobře rozumět.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
19. 11. 2018 14:25

Podmínkou bude podpis Migračního paktu OSN.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (14)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
19. 11. 2018 12:26

EU by měla především chystat nové jaderné bloky a rozvod VVN, pokud chce zavádět tohle (rychlonabíječky kolem dálnic vyžadují své):
Evropa si schválila elektrická nákladní auta, výrobci jsou zděšeni
https://auto.idnes.cz/truck-emise-nakladni-auto...
jestli jsem si do teď myslel, že na EU je alespoň něco rozumného, pak mám obavu, že zbytky této víry jsou definitivně pryč. Centrum pro umělou inteligenci bych neřešil, té myslící se já nedožiji. Člověk s mozkem jaký má, nemá nárok vůbec pochopit takový stupeň myšlení (myšlení nejen člověka, ale i zvířat je neskutečně složité a komplexní, neumíme nic z toho popsat ani napodobit). Se strojovým učením (v podstatě žádná AI, jen výstup, dle předchozích vstupů, jak dojde k nové, neznámé změně, strojové učení selhává) pracuje hodně lidí a většina z nich říká, že myslící AI je neskutečně daleko. Jsou tací, co tvrdí opak, takže až čas ukáže, kdo měl pravdu.
Poznámka: K zamyšlení, jak daleko opravdu jsme.
Učte děti programovat, radí expertka. Umělá inteligence je překvapivě stará
https://technet.idnes.cz/umela-inteligence-vyzkum-...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (11)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor