V Evropské unii (EU) se začíná upřesňovat podoba regulace Internetu. V několika minulých týdnech došlo krátce za sebou k několika událostem, které jsou přijímány rozporuplně.
Podle posledních zpráv se EU chystá zrušit v jednotlivých členských státech regulační orgány pro telekomunikace, vysílání a Internet a sloučit je v jednu organizaci společnou pro celou unii. Dosud bylo zvykem, že v každém členském státě nezávislý regulátoři rozhodovali odlišně, sjednocení by mělo nekonzistentní rozhodování v rámci unie odstranit.
Kritici sjednocení evropských regulátorů poukazují na problémy, které sjednocení přinese. Ne v každé členské zemi existuje jedna organizace pro regulaci všech tří složek – nejblíže tomu je snad jen Velká Británie, která nedávno rozhodla přeměnit regulátora telekomunikačního trhu Oftel na regulátora „konvergovaného trhu komunikací“ s názvem Ofcom. Kromě toho v každé zemi unie je trh telekomunikací v jiné fázi liberalizace a panuje v nich odlišné rozložení sil mezi firmami. Kritici se obávají, že centrální regulátor nebude mít dostatečný přehled o situaci v jednotlivých zemích a nebude moci rozhodovat přiměřeně.
Krátce před zveřejněním plánu na zřízení centrálního regulátora Evropský parlament odhlasoval vášnivě diskutovanou direktivu o ochraně dat (Data Protection Directive), která mimo jiné nařizuje telekomunikační společnostem, aby ukládaly informace o komunikaci uživatelů po dobu neurčitou a na vyžádání je poskytovaly policii a soudům. Proti direktivě protestovaly tisíce jednotlivců, spolků na ochranu občanských svobod, ale často také telekomunikační společnosti, pro které nutnost uchovávat data o proběhlých telefonních hovorech, faxech, e-mailech, vyžádaných webových stránkách, poštovních zásilkách a podobně představuje ohromné náklady na uložení a správu dat. Podle dosavadní praxe telekomunikační společnosti data ukládaly jen po dobu účetního cyklu a ve lhůtě pro reklamaci.
V tomto světle už nevypadá tak pozitivně ani další evropské rozhodnutí. V dubnu se Evropský parlament rozhodoval, jakým způsobem zajistit regulaci obsahu Internetu. Rozhodl, že na rozdíl od praxe USA v EU nebude povoleno blokovat přístup k žádnému obsahu na Internetu jen proto, že je například protizákonný. K tomu rozhodnutí přispělo vědomí poslanců parlamentu, kteří vědí, že blokovaný obsah se jednoduše může přesunout mimo jurisdikci EU a pro složky výkonné moci bude daleko složitější eliminovat zločince v „exilu“ než na území unie. Regulace obsahu na Internetu v EU bude tedy možná jen prostřednictvím ratingových systémů a filtrů.
Ještě jedno výrazné rozhodnutí o Internetu padlo v nedávné době, a nechal jsem si je až na závěr jako happyend. V Evropské unii bude nadále nezákonné rozesílání nevyžádaných reklamních e-mailů (opt-out).