Technologie | Datacentra | Servery

Ethernet zrychluje. Nový standard počítá s rychlostí 800 Gb/s

Internetem proudí stále větší množství dat a to především kvůli nárůstu množství videí a streamování videobsahu ve vysokém rozlišení. Týká se to jak Youtube, tak třeba i Netflixu a dalších podobných služeb. Cloudové služby jsou rovněž stále více populární a s tím souvisí i nutnost zvyšování propustnost i v rámci samotných datacenter, kde je tento obsah uložen a zpracováván.

Ethernet Technology Consortium reaguje na vyšší nároky novým síťovým standardem v podobě 800 GbE, což je ethernet s rychlostí 800 Gb/s, tedy 100 GB/s. Reálná rychlost bude ale ještě o trochu vyšší, protože jedna z osmi používaných linek zajišťuje propustnost 106 Gb/s, což znamená přesně 848 Gb/s.

Nejedná se přitom o zcela nový standard, protože jde zjednodušeně o složení dvou standardů 400 GbE v rámci IEEE 802.3bs s několika úpravami pro přenos přes osm linek. Díky tomu se vše podařit vyvinout rychle a je zajištěna fyzická kompatibilita, včetně použití technologií například i s FEC (Forward Error Correction).

Nový standard se nejdříve objeví v těch největších datacentrech, kde nejvíce potřeba. Kdy se dostane třeba do běžných domácností, to je otázkou. Drtivá většina uživatelů si i po letech vystačí i gigabitovým standardem. První počítačové základní desky ale již začaly implementovat standard s rychlostí 10 Gb/s, který ale vyžaduje kvalitnější kabeláž.

Diskuze (5) Další článek: Jak krize pohne s cenou mobilů. Zatím je to 3:1 pro zdražování

Témata článku: Technologie, Cloud, Internet, YouTube, Netflix, Datacentra, Servery, Superpočítače, Ethernet, Propustnost, Datacentrum, Standard, Nový standard, RychlostHalf-Life 2 a jeho epizody dostanou fanouškovský remaster posvěcený Valve

Half-Life 2 a jeho epizody dostanou fanouškovský remaster posvěcený Valve

Na nový díl očividně ještě nepřišel ten správný čas. Každopádně to vypadá, že si zanedlouho budeme moci druhý Half-Life projít v líbivějším provedení.

Martin Nahodil
Half Life 2OznámeníValve
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace srpen 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace srpen 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Square Enix chystá herní Guardians of the Galaxy z rukou Eidosu

Square Enix chystá herní Guardians of the Galaxy z rukou Eidosu

Guardians od the Galaxy dostane vlastní hru. Vyvíjí ji Eidos Montreal a vyjde již v říjnu.

Vojtěch Matušinský
Eidos MontrealVideo
Nové objektivy od Sigmy již tento týden
Petr Březina
ObjektivySigma