eTel propouští, ale nekončí

Téměř půl roku koluje po Internetu zvěst, že telekomunikační operátor eTel masivně propouští a omezuje své aktivity. Vedení společnosti změny vysvětluje přechodem na nový obchodní model.
Telekomunikační operátor eTel působí na českém trhu od roku 1999, přičemž společnost Globix, jejíž akvizicí eTel v České republice zahájil činnost, tu poskytovala telekomunikační služby již od roku 1997. eTel náleží do mezinárodní obchodní skupiny eTel Group s centrálou v irském Dublinu. O existenci eTelu bychom ani nevěděli, kdyby nebylo tiskových zpráv alternativních telekomunikačních operátorů (OLO – other licensed operator), v jejichž zápatí se pravidelně objevuje.

Téměř půl roku se setkávám s lidmi, kteří mě upozorňují na podivné změny v rámci společnosti. Především na masivní propouštění techniků a v poslední době i obchodníků nebo účetní. Mezi lidmi, kteří svůj post v eTelu opustili, se v srpnu objevil i generální ředitel Ivan Pilný, který funkci zastával teprve krátce, od loňského listopadu a proslavil se především návrhem na zrušení Českého telekomunikačního úřadu (než špatný regulátor, to raději žádný). Společnost eTel dříve také silně expandovala do regionů (seznam poboček je úctyhodný: Brno, Plzeň, Pardubice, Liberec, Ústí nad Labem, Zlín, Ostrava, České Budějovice, Karlovy Vary), a nyní se její aktivity mimo Prahu omezují na Brno a Plzeň.

Obvyklým vysvětlením pro útlum aktivit v telekomunikační sféře je nedobrá situace na trhu. Avšak eTel se prokazuje poměrně kvalitním portfoliem klientů a narozdíl od konkurence (třeba Aliatelu, Contactelu, Nextry nebo KPNQwestu) se nevysiloval investicemi do fyzické infrastruktury a linky na místní i mezinárodní úrovni především najímá. Richard Pinc (COO) vysvětluje současný pohyb ve společnosti změnou obchodní politiky a snahou o vyšší efektivitu. Podle Pince eTel přechází na obchodní model, který se osvědčil v Rakousku (eTel provedl v Rakousku několik velkých akvizic a stal se tam jedním z nejvýznamnějších OLO).

Současným cílem eTelu nyní je převést administrativní a obchodní agendu v regionech na své obchodní partnery a prodejce. Ti podle Pince mají blíže k zákazníkům a lépe znají jejich nároky. Takto eTel vysvětluje omezení aktivit poboček i propouštění. Telekomunikační služby se tak napříště v regionech budou prodávat společně například s pojištěním, počítačovými sítěmi nebo s internetovou konektivitou a přímé kontakty bude eTel udržovat pouze s největšími zákazníky. Pro přechod na nový model se eTel rozhodl po srovnání obchodních výsledků svých obchodních týmů a výsledků, jichž dosahovali obchodní zástupci.

Richard Pinc říká, že cílem eTelu není provozování vlastního call centra s desítkami telefonistek a techniků připravených okamžitě řešit problémy každého klienta, tvrdí že rádi přenechají veškerý kontakt s klientem svým obchodním zástupcům, kterým poskytne zázemí pro poskytování služeb (včetně podkladů pro vyúčtování a podobně). Změna obchodního modelu přichází po dvou, respektive čtyřech letech fungování, a vzhledem k tomu, že se eTel omezuje jen na firemní sféru, přijde mi Pincovo vysvětlení akceptovatelné.

Přestože o eTelu není téměř slyšet, zavedl v srpnu jako druhý OLO volbu operátora (opět jen pro firemní klientelu) a aktivně se na půdě Českého telekomunikačního úřadu účastní bitev o ADSL, přístup k lokálním linkám nebo nové tarify Českého Telecomu pro vytáčené připojení na Internet. I proto jsem získal dojem, že v eTelu dochází k reorganizaci, nikoli k útlumu před krachem. Jedinou nedostatečně vysvětlenou otázkou zůstává tichý odchod Ivana Pilného. Třeba do problému vnese jasno diskuse čtenářů.

Diskuze (3) Další článek: PlayStation 3 nebude herní konzole

Témata článku: Internet, Plzeň, Přímá volba, Současný cíl, Velké propouštění, Rakousko, Ivan Pilný, Dublin, Richard, Obvyklý problém, Ivan


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky