EssentialPIM: přenosná alternativa k Outlooku

Počítače mohou oproti papírovým diářům a kalendářům nabídnout mnohem více. Snadné vyhledávání v adresáři, filtrování úkolů, upozorňování a jiné. Snad nejznámějším programem pro kancelářské plánování je Outlook. Pokud si jej nechcete/nemůžete pořídit, vyzkoušejte jednoduchý EssentialPIM, který nabízí všechny základní funkce.
EssentialPIM: přenosná alternativa k Outlooku

 Plusy / minusy
 + export a import z Outlooku
 + snadné vyhledávání
 + připomínání událostí
 – občas vrací chybové hlášení 

Než začnete jásat, že je zde freewarový program, který se ve všem vyrovná plánovacím funkcím Outlooku, mám pro vás upozornění. EssentialPIM je k dispozici i v placené verzi. EssentialPIM nepracuje s elektronickou poštou. EssentialPIM je podle mě určen spíše pro domácí uživatele nebo do malé kanceláře, kde nejsou kladeny vysoké nároky na propojení s jinými aplikacemi. V tomto směru Outlook asi moc jiných aplikací nenahradí.

Do čeho se dnes pustím?

Základní částí EssentialPIM je náhled na aktuální den. Najdete zde seznam úkolů, informace o tom, kdo má/měl v nejbližší době narozeniny, a přehled akcí pro jednotlivé dny. Z úvodní obrazovky také můžete vyvolat funkce pro vytvoření nové události, nového úkolu, nové poznámky, nebo pro vložení nového kontaktu do adresáře. Výběrem dat v jednoduchém kalendáři se přepnete do další části programu nazvané Plánovač. Pod kalendáříkem jsou ještě hodiny, o jejichž praktickém významu silně pochybuji. Většina uživatelů nemá lištu Start skrytu, a tak má neustálý pojem o čase i bez jeho zobrazení v některém programu.

Klepněte pro větší obrázek

Jednoduchý denní přehled

Denní přehled hezky v barvách

Plánovač je těsně spjat s kalendáříkem v pravé části programu. Ten zobrazuje aktuálně vybrané datum, aktuální den, svátky a hlavně dny, ve kterých je zapsána nějaká událost. Ty jsou barevně odlišeny od ostatních. Plánovač je ve výchozím stavu nastaven na vybraný den, můžete jej ale jednoduše přepnout i na týden, měsíc nebo rok. V případě denního nebo týdenního zobrazení jsou vidět také časové úseky oddělené po hodinách a půlhodinách. Každá akce, která je v programu zadána, je zvýrazněna nějakou barvou. Můžete je přesouvat z hodiny na hodinu, prodlužovat, vše zcela jednoduše pomocí myši.

Klepněte pro větší obrázek

Pohled na události ve vybraném dni

Poklepáním nebo stiskem příslušného tlačítka zobrazíte okno, ve kterém vyplníte údaje o vkládané akci. Hlavní je samozřejmě název a doba trvání. Určíte začátek akce, konec pak můžete zadat dvojím způsobem. Buď z nabídky vyberete, jak dlouho akce potrvá, nebo přímo vložíte časový údaj o jejím předpokládaném konci. Oba údaje jsou propojeny, takže výběr délky ovlivní údaj v políčku Konec a naopak. U každé akce lze nastavit její důležitost a stav plnění. Vyžaduje-li si to zadání, můžete vložit také popisek do textového políčka.

Klepněte pro větší obrázek

Události můžete rozdělovat do barevně odlišených kategorií

V náhledu do plánovače jsou akce rozlišeny různými barvami. Ty se vztahují k nastavení v nabídce Kategorie. Akce podle nich můžete pohodlně třídit a jakmile si zvyknete na použité barvy, hned v kalendáři uvidíte, kolik času strávíte prací a kolik soukromými akcemi. EssentialPIM nabízí připomínání důležitých termínů. Můžete si nastavit s jakým předstihem a jakým způsobem budete na událost upozorněni. Na výběr je přehrání zvukového souboru, zobrazení zprávy a spuštění libovolného programu.

Klepněte pro větší obrázek

Opakování je matka moudrosti

Každou událost lze samozřejmě opakovat. V základní nabídce můžete nastavit opakování podle počtu zvolených dnů, týdnů či měsíců. Určit můžete také konec opakování. V pokročilém nastavení lze určit také opakování po letech, přesný začátek a konec. Ukončení lze nastavit výběrem konkrétního data nebo po nějakém konkrétním počtu zopakováných akcí.

Obsah plánovače můžete zobrazit i ve formě tabulky. V tom případě je zobrazen přehledný seznam všech úkolů, který můžete řadit klepnutím do některého ze zobrazených sloupečků tabulky. Bez problémů zde funguje jednoduché vyhledávání. Ihned, jak píšete nějaký výraz, probíhá skrývání položek, které zadávaný text neobsahují.

Klepněte pro větší obrázek

Plánovač zobrazíte i ve formě přehledné tabulky

Poznamenejte si úkoly

Seznam úkolů se velice podobá plánovači zobrazenému v režimu tabulky. Hlavním rozdílem je, že úkol nemusí obsahovat datum a nelze jej opakovat. To vám umožňuje vkládat do programu informace o věcech, na které nechcete zapomenout, ale nehodláte je v nejbližší době realizovat. V seznamu úkolů opět funguje pohodlné vyhledávání.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam úkolů se podobá tabulce plánovače

Poznámky slouží k ukládání jednoduchých textů. Při jejich vytváření nejste ničím omezování, je tedy na vás, jak tuto funkci využijete. Texty v poznámce můžete upravovat pomocí jednoduchého vestavěného editoru, který nabízí základní možnosti formátování textu, vkládání tabulek, hypertextových odkazů, obrázků a práci s barvami. Funguje zde vyhledávání a nahrazování, a to jak v rámci jedné poznámky, tak celého jejich seznamu. Zajímavostí je třídění poznámek do stromové struktury. Můžete je tedy libovolně zanořovat.

Klepněte pro větší obrázek

U poznámek najdete jednoduchý textový editor

Konec zapomenutým narozeninám

Poslední částí programu je jednoduchý adresář. Informace ke každé osobě, kterou do adresáře vložíte, jsou rozděleny na osobní a pracovní, je zde možnost doplnit textovou poznámku a obrázek. Program podporuje formáty BMP a JPG. Vložené hypertextové odkazy můžete použít k vyvolání webového prohlížeče. Na vkládaných údajích není nic neobvyklého. Potěší možnost vložit datum narozenin a ty pak sledovat na úvodní obrazovce programu.

Klepněte pro větší obrázek

Adresář nabízí všechny obvyklé položky

Česky a na USB disku

EssentialPIM je lokalizován do několika jazyků, včetně češtiny. Pokud si ji vyberete při instalaci, program s vámi bude od prvního spuštění komunikovat česky. Anglicky budou pouze ukázkové záznamy, které však stejně brzy smažete. Data jsou ukládána do souboru s koncovkou .epim. To vám umožňuje vést několik různých agend a data v programu vyměňovat. Datové soubory můžete pro větší bezpečnost chránit heslem.

Data uložená v EssentialPIM lze exportovat do různých formátů, včetně HTML, iCal, vCard, RTF, TXT nebo CSV. Formou exportu a importu je zde propojení s velkým i malým Outlookem. Placená verze programu nabízí lepší podporu šifrování, přístup více uživatelů k jednomu datovému souboru, synchronizaci s Outlookem, vylepšené zálohování, odesílání položek e-mailem, různá vylepšení v plánovači a úkolníku a další. K dispozici je také přenosná verze určená pro použití s USB paměťovými disky.

 EssentialPIM 1.81
 Plánovací program a adresář
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  EPIM Ltd.
 web  www.essentialpim.com 
 cena  zdarma
 operační systém   Windows 98/2000/XP

Témata článku: Prohlížeče, Bezpečnost, GigaMania, Vybraný soubor, Vylepšený editor, Jednoduché vyhledávání, Úvodní část, Zobrazená data

20 komentářů

Nejnovější komentáře

 • standa..e 29. 6. 2006 22:21:01
  Mozna mel autor na "priblble komentare" cas proto, ze si uz dal tu praci a...
 • Peter Lehotsky, Peter Lehotsky 23. 6. 2006 9:09:43
  Otazka znela jesti je, a ja ti potvrdil ze je a muzes si vybrat z nekolika...
 • visitor, visitor 22. 6. 2006 21:01:41
  dekuji za podnetnou a inteligentni odpoved...
  a mohu teda vedet ktery...
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 37

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

** Einsteinova obecná teorie relativity je jedním z hlavních pilířů dnešní fyziky ** To ale vědcům nebrání, aby se ji neustále nepokoušeli sesadit z trůnu ** Tentokrát k jejímu testování využili systém pulzaru PSR J0337+1715

Včera | Stanislav Mihulka

4 způsoby, jak na internetu surfovat anonymně

4 způsoby, jak na internetu surfovat anonymně

** Anonymní režim v prohlížeči vám anonymitu nezaručí ** K dispozici je několik možností, jak skrýt svoji adresu i další identifikátory ** Nejúčinnější je stále Tor

23.  7.  2017 | Stanislav Janů | 33


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?