EssentialPIM: přenosná alternativa k Outlooku

Počítače mohou oproti papírovým diářům a kalendářům nabídnout mnohem více. Snadné vyhledávání v adresáři, filtrování úkolů, upozorňování a jiné. Snad nejznámějším programem pro kancelářské plánování je Outlook. Pokud si jej nechcete/nemůžete pořídit, vyzkoušejte jednoduchý EssentialPIM, který nabízí všechny základní funkce.

 Plusy / minusy
 + export a import z Outlooku
 + snadné vyhledávání
 + připomínání událostí
 – občas vrací chybové hlášení 

Než začnete jásat, že je zde freewarový program, který se ve všem vyrovná plánovacím funkcím Outlooku, mám pro vás upozornění. EssentialPIM je k dispozici i v placené verzi. EssentialPIM nepracuje s elektronickou poštou. EssentialPIM je podle mě určen spíše pro domácí uživatele nebo do malé kanceláře, kde nejsou kladeny vysoké nároky na propojení s jinými aplikacemi. V tomto směru Outlook asi moc jiných aplikací nenahradí.

Do čeho se dnes pustím?

Základní částí EssentialPIM je náhled na aktuální den. Najdete zde seznam úkolů, informace o tom, kdo má/měl v nejbližší době narozeniny, a přehled akcí pro jednotlivé dny. Z úvodní obrazovky také můžete vyvolat funkce pro vytvoření nové události, nového úkolu, nové poznámky, nebo pro vložení nového kontaktu do adresáře. Výběrem dat v jednoduchém kalendáři se přepnete do další části programu nazvané Plánovač. Pod kalendáříkem jsou ještě hodiny, o jejichž praktickém významu silně pochybuji. Většina uživatelů nemá lištu Start skrytu, a tak má neustálý pojem o čase i bez jeho zobrazení v některém programu.

Klepněte pro větší obrázek

Jednoduchý denní přehled

Denní přehled hezky v barvách

Plánovač je těsně spjat s kalendáříkem v pravé části programu. Ten zobrazuje aktuálně vybrané datum, aktuální den, svátky a hlavně dny, ve kterých je zapsána nějaká událost. Ty jsou barevně odlišeny od ostatních. Plánovač je ve výchozím stavu nastaven na vybraný den, můžete jej ale jednoduše přepnout i na týden, měsíc nebo rok. V případě denního nebo týdenního zobrazení jsou vidět také časové úseky oddělené po hodinách a půlhodinách. Každá akce, která je v programu zadána, je zvýrazněna nějakou barvou. Můžete je přesouvat z hodiny na hodinu, prodlužovat, vše zcela jednoduše pomocí myši.

Klepněte pro větší obrázek

Pohled na události ve vybraném dni

Poklepáním nebo stiskem příslušného tlačítka zobrazíte okno, ve kterém vyplníte údaje o vkládané akci. Hlavní je samozřejmě název a doba trvání. Určíte začátek akce, konec pak můžete zadat dvojím způsobem. Buď z nabídky vyberete, jak dlouho akce potrvá, nebo přímo vložíte časový údaj o jejím předpokládaném konci. Oba údaje jsou propojeny, takže výběr délky ovlivní údaj v políčku Konec a naopak. U každé akce lze nastavit její důležitost a stav plnění. Vyžaduje-li si to zadání, můžete vložit také popisek do textového políčka.

Klepněte pro větší obrázek

Události můžete rozdělovat do barevně odlišených kategorií

V náhledu do plánovače jsou akce rozlišeny různými barvami. Ty se vztahují k nastavení v nabídce Kategorie. Akce podle nich můžete pohodlně třídit a jakmile si zvyknete na použité barvy, hned v kalendáři uvidíte, kolik času strávíte prací a kolik soukromými akcemi. EssentialPIM nabízí připomínání důležitých termínů. Můžete si nastavit s jakým předstihem a jakým způsobem budete na událost upozorněni. Na výběr je přehrání zvukového souboru, zobrazení zprávy a spuštění libovolného programu.

Klepněte pro větší obrázek

Opakování je matka moudrosti

Každou událost lze samozřejmě opakovat. V základní nabídce můžete nastavit opakování podle počtu zvolených dnů, týdnů či měsíců. Určit můžete také konec opakování. V pokročilém nastavení lze určit také opakování po letech, přesný začátek a konec. Ukončení lze nastavit výběrem konkrétního data nebo po nějakém konkrétním počtu zopakováných akcí.

Obsah plánovače můžete zobrazit i ve formě tabulky. V tom případě je zobrazen přehledný seznam všech úkolů, který můžete řadit klepnutím do některého ze zobrazených sloupečků tabulky. Bez problémů zde funguje jednoduché vyhledávání. Ihned, jak píšete nějaký výraz, probíhá skrývání položek, které zadávaný text neobsahují.

Klepněte pro větší obrázek

Plánovač zobrazíte i ve formě přehledné tabulky

Poznamenejte si úkoly

Seznam úkolů se velice podobá plánovači zobrazenému v režimu tabulky. Hlavním rozdílem je, že úkol nemusí obsahovat datum a nelze jej opakovat. To vám umožňuje vkládat do programu informace o věcech, na které nechcete zapomenout, ale nehodláte je v nejbližší době realizovat. V seznamu úkolů opět funguje pohodlné vyhledávání.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam úkolů se podobá tabulce plánovače

Poznámky slouží k ukládání jednoduchých textů. Při jejich vytváření nejste ničím omezování, je tedy na vás, jak tuto funkci využijete. Texty v poznámce můžete upravovat pomocí jednoduchého vestavěného editoru, který nabízí základní možnosti formátování textu, vkládání tabulek, hypertextových odkazů, obrázků a práci s barvami. Funguje zde vyhledávání a nahrazování, a to jak v rámci jedné poznámky, tak celého jejich seznamu. Zajímavostí je třídění poznámek do stromové struktury. Můžete je tedy libovolně zanořovat.

Klepněte pro větší obrázek

U poznámek najdete jednoduchý textový editor

Konec zapomenutým narozeninám

Poslední částí programu je jednoduchý adresář. Informace ke každé osobě, kterou do adresáře vložíte, jsou rozděleny na osobní a pracovní, je zde možnost doplnit textovou poznámku a obrázek. Program podporuje formáty BMP a JPG. Vložené hypertextové odkazy můžete použít k vyvolání webového prohlížeče. Na vkládaných údajích není nic neobvyklého. Potěší možnost vložit datum narozenin a ty pak sledovat na úvodní obrazovce programu.

Klepněte pro větší obrázek

Adresář nabízí všechny obvyklé položky

Česky a na USB disku

EssentialPIM je lokalizován do několika jazyků, včetně češtiny. Pokud si ji vyberete při instalaci, program s vámi bude od prvního spuštění komunikovat česky. Anglicky budou pouze ukázkové záznamy, které však stejně brzy smažete. Data jsou ukládána do souboru s koncovkou .epim. To vám umožňuje vést několik různých agend a data v programu vyměňovat. Datové soubory můžete pro větší bezpečnost chránit heslem.

Data uložená v EssentialPIM lze exportovat do různých formátů, včetně HTML, iCal, vCard, RTF, TXT nebo CSV. Formou exportu a importu je zde propojení s velkým i malým Outlookem. Placená verze programu nabízí lepší podporu šifrování, přístup více uživatelů k jednomu datovému souboru, synchronizaci s Outlookem, vylepšené zálohování, odesílání položek e-mailem, různá vylepšení v plánovači a úkolníku a další. K dispozici je také přenosná verze určená pro použití s USB paměťovými disky.

 EssentialPIM 1.81
 Plánovací program a adresář
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  EPIM Ltd.
 web  www.essentialpim.com 
 cena  zdarma
 operační systém   Windows 98/2000/XP

Diskuze (20) Další článek: Doplněno: IBM vyrobilo superrychlý tranzistor s frekvencí 500 GHz

Témata článku: Prohlížeče, Bezpečnost, GigaMania, Vylepšený editor, Snadné vyhledávání, Jednoduché vyhledávání, Úvodní část, Vybraný soubor, Alternativa, Zobrazená data, Pohodlné vyhledávání, Přenosná verze


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF