Eset Smart Security 9: zabezpečí notebook i při krádeži

Nová verze bezpečnostního balíku přinesla několik změn v zabezpečení i velkou proměnu vzhledu. Líbit se nyní bude především uživatelům Windows 10.

Stěžejním produktem Esetu pro domácí uživatele je bezpečnostní balík Smart Security. Ten kromě antiviru, který je samostatně dostupný pod tradičním označením NOD32, obsahuje i další bezpečnostní funkce, jako je ochrana stroje při krádeži nebo ztrátě, antispam, rodičovská ochrana a nově také zabezpečení online plateb a vůbec práce s financemi na internetu.  Na konci září vyšla nová verze 9 a my jsme ji otestovali v praxi.

Devítka pro Desítky

Eset Smart Security po dlouhé době mění s novou verzí i vzhled samotné aplikace. Bude se tedy zamlouvat především uživatelům nových Windows 10 a předchozích 8.1. Právě do tohoto stylu se totiž program převléknul. Rozhraní je tak čisté s velkými prvky a o něco přehlednější než u předchozích verzí.

Klepněte pro větší obrázek
Domovská obrazovka s rychlými volbami a odkazy na webové služby

Základní nástroje, ke kterým patří proskenování počítače a připojených externích médií nebo spuštění některé z online služeb, najdete hned na úvodní stránce a jsou tak hned k dispozici. Další rychlé možnosti jsou potom k dispozici po pravém kliknutí na ikonu v oznamovací liště Windows. Zde najdete především rychlé volby pro dočasné vypnutí rezidentní ochrany, firewallu nebo naopak možnost blokovat veškerou síťovou komunikaci.

Kontrolu souborů lze provádět podobně jako u dalších bezpečnostních nástrojů – zvolit lze skenování všech disku, pouze externích médií, případně pouze vybrané složky nebo archivy. Výhodou je možnost nastavit akci, která se má provést po ukončení kontroly, kdy lze počítač automaticky vypnout nebo hibernovat.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud je při probíhající kontrole nalezena bezpečnosntí hrozba, soubor je přesunut do karantény

Najde odcizený stroj

Nástrojů pro lokalizaci ukradeného počítače nebo telefonu je docela dost, výhodou tohoto řešení je integrace do dalšího nástroje, takže není třeba mít spuštěné dvě aplikace požírající systémové prostředky. Tzv. Anti-theft funguje na běžném principu, kdy lze zařízení po ztrátě nebo odcizení uzamknout a sledovat aktivitu potenciálního zloděje.

Eset však nabízí funkci, která nebývá u těchto nástrojů zvykem. Při aktivaci ochrany si totiž vytvoří v systému druhý účet, který můžete libovolně pojmenovat fiktivním jménem. Pokud potom označíte počítač jako odcizený, právě do tohoto účtu se bude útočník přihlašovat. K vašim osobním datům se tedy nedostane, avšak s počítačem bude moci pracovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Webové rozhraní Anti-Theft systému

Nechybí klasické funkce, kdy je možné pořizovat snímky webkamerou, fotit dění na obrazovce a lokalizovat stroj. To je samozřejmě u notebooků trochu složitější, neboť se jedná pouze o hrubou lokalitu navázanou na Wi-Fi síť. Kromě počítačů však Eset zabezpečí i tablety a smartphony s Androidem a u nich je lokalizace přeci jen mnohem snadnější. V případě, že se zloděj pokusí Eset z Androidu odinstalovat, zařízení se zamkne a majiteli dorazí mail s upozorněním na podezřelou aktivitu.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud je zařízení označeno jako odcizené a zloděj s ním začne pracovat, uživatel je informován mailem

Do banky bezpečně

Další novinkou v deváté verzi je zabezpečení finančních transakcí na webu a pohyb v bankovnictví obecně. Eset pro to používá zabezpečenou verzi prohlížeče, kdy zjevně dojde ke spuštění ve vlastním sandboxu.

Aplikace má v základu nadefinovány adresy internetových bankovnictví, a pokud se je pokusíte otevřít v běžném prohlížeči, nabídne dvě možnosti – buď je otevřete ve stávajícím okně bez zabezpečení Esetem, nebo naopak v novém zabezpečeném okně. Tím je vyloučeno odposlouchávání cizí aplikací, případně zachycení údajů keyloggerem. Podle Esetu je totiž šifrována i komunikace mezi klávesnicí a samotným prohlížečem, což lze chápat tak, že dochází k šifrované komunikaci mezi vrstvou sandboxu. 

Kromě toho je možné zabezpečenou verzi prohlížeče otvírat přímo z aplikace Esetu. V takovém případě se otevře Internet Explorer 11. Že se jedná o prohlížeč chránící Smart Security poznáte podle zeleného okraje. Funkce je kompatibilní kromě zmíněného IE i s Chromem a Firefoxem v nejnovějších verzích.

Klepněte pro větší obrázek
Podle zelených okrajů poznáte prohlížeč, který je zabezpečen Esetem

Ochrana na Twitteru i proti botnetům

Kromě výše zmíněných funkcí včetně osobního firewallu a rezidentní ochrany zahrnuje balík Smart Security i další funkce. Jednou z nich je kontrola odkazů na sociálních sítích, která se může při aktuálních vlnách spamu docela hodit.

V současné době najdete po přihlášení k účtu na webu autorizaci pouze pro Twitter. Eset zkontroluje vaše aktuální tweety a ověří tím, že mezi followery nešíříte nic škodlivého. Ještě před rokem bylo stejným způsobem poskytováno zabezpečení i pro Facebook. Eset se však s gigantem z Palo Alta dohodnul na bližší spolupráci a ochrana je tedy integrována přímo v systému Facebooku.

Klepněte pro větší obrázek
Eset zkontroluje všechny vaše odkazy na Twitteru

Novinkou v deváté verzi je také ochrana před zapojením počítače do botnetu – tedy sítě, kdy útočník využívá výpočetní výkon napadených strojů. Eset analyzuje odchozí komunikaci hledá v ní známé vzorce, které se objevují právě při komunikaci v takové síti. Zmínit můžeme třeba i zabezpečení často zneužívaných aplikací, v nichž se objevují bezpečnostní díry – exploity. Vedle nejpoužívanějších nástrojů jako Office či Adobe Reader je to samozřejmě Java. Právě pro ni má Eset speciální funkci, která zneužití děr sleduje a případně odesílá k analýze.

Systém nezabrzdí

Častým problémem bezpečnostních balíků, které navíc obsahů víc funkcí než jen samotný antivir, bývá neustálý chod na pozadí, který více či méně zasahuje do běžného používání počítače. Tím nemusí být pouze vysoké nároky na výkon, které si aplikace ukrojí, ale i obtěžující hlášení nebo skenování v nevhodnou dobu.

Při běžném chodu o Esetu budete vědět pouze tehdy, pokud vám oznámí aktualizaci antivirové databáze (probíhá denně) a samozřejmě při nalezení hrozby při rezidentní ochraně. Pokud nestojíte ani o informace při aktualizaci, lze takové hlášení v nastavení vypnout. Zároveň zde najdete i nastavení toho, kdy má být prováděna pravidelná kontrola označována jako kontrola při nečinnosti. Ta může být spouštěna při odhlášení, zamknutí počítače nebo při spuštění spořiče. Tím se vyhnete jakémukoliv brzdění disku, které by nastalo při skenování při práci.

Kromě pevného (plotnového) disku při skenování se není třeba obávat žádných velkých nároků na hardwarové prostředky. Nejvíc nás zajímala obsazená operační paměť, především při probíhající kontrole. Ta za celou dobu skenování nepřesáhla 140 MB a při běžné rezidentní ochraně to bylo ještě méně – kolem 80 MB. Při dnešních kapacitách operační paměti jde tedy o zcela zanedbatelné číslo. O nárocích na procesor se nemá smysl bavit už vůbec, ani když probíhalo rychlé skenování systému na SSD, zátěž se stále pohybovala v řádu jednotek procent.

Pojistka za patnáct set ročně

Balík Eset Smart Security je dostupný pro jednotlivce za cenu 1490 Kč za rok, případně s drobnými slevami při koupi na delší dobu. Různě vysoké slevy mohou využít studenti, učitelé, držitelé ZTP či uživatelé do 26 let.

Konkurence je hodně a často bývá levnější. Jmenujme například Avast Internet Security, AVG Internet Security či Norton Security. Z hlediska antivirové ochrany nabízí srovnatelnou účinnost, liší se především nabídkou doplňkových služeb, provozními vlastnostmi či ovládáním. O něco vyšší cenu Esetu omlouvá například přítomnost anti-theft služby, kterou konkurence nenabízí. 

Je ale vůbec nutné instalovat do počítače bezpečnostní software, když zabudovanou antivirovou ochranu slibuje Microsoft už od Windows 8? Je to prostě rozšířená pojistka. Kryje větší množství chyb, které může uživatel z nepozornosti či nevědomosti udělat. Takových chyb, které se mohou stát vstupenkou pro kybernetickou havěť. 

Diskuze (24) Další článek: Microsoft láká na Continuum novým videem

Témata článku: Software, Bezpečnost, ESET, Antivirus, Tipy, Keylogger, Častý problém, Pravé kliknutí, Krádež, Havěť, Běžná verze, Pravidelná kontrola, Bezpečnostní funkce, SMA, Security, Odhlášení, Alta, Combat, Druhý účet, Devítka, Bezpečnostní balík, Bezpečnostní nástroj, Systém druhý, Eset SMART Security, Norton Security, Nový notebook levně na Mall.cz9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský
Rodokmen
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging