Ericsson A1018s: vidět a být viděn

Ericsson A1018, ačkoli je přírůstkem do nové řady telefonů této značky, se svou cenou staví mezi nejlevnější telefony na trhu.
Marek Lutonský: Kritéria při výběru mobilního telefonu jsou různá – někdo preferuje dlouhou výdrž na baterie, pro někoho je důležitý nezvyklý design, jiný by za nic na světě neodešel od své oblíbené značky. Ale přesto je jedno měřítko, které může být pro někoho neméně důležité … pokud zrak ztratil na ostrosti, tak více než drobek, před jehož použitím si musíte nasadit brýle, oceníte telefon s velkým displejem a výrazným písmem.

Tři z pěti očních lékařů doporučují
Telefony Ericsson staršího data byly pro dalekozraké telefonisty jedinečným řešením – to píšu bez ironie, která často směřuje na jejich obří fonty. Ergonomii ovládání však malé displeje nepřispěly. Ericsson A1018 sice velikost písma o pár bodů zmenšil, displej je ale již grafický, třířádkový a výraznější znaky asi na současných telefonech nenajdete. Na řádek se jich díky proporcionálním písmu vejde od deseti do čtyřiceti. Končím s ódami hůře vidoucích, ale vy, kterých se to týká, nezapomeňte.

„Je takový normální“
Ericsson A1018, ačkoli je přírůstkem do nové řady telefonů této značky, se svou cenou staví mezi nejlevnější telefony na trhu. Z výtvarného pohledu nikoho ze snění nevytrhne, a i když je zde několik nových prvků, design jako by pravil „toto jsme už několikrát viděli“.

Hranaté tvary hyzdí až příliš velká anténa, jde však o moderní duální telefon. Podle blikající kontrolky a rozložení kláves spolehlivě poznáme, že telefon má domov ve Švédsku. Baterie je kompatibilní se staršími Ericssony podobných tvarů, shodné je i příslušenství. Změnou, kterou tentokrát nevítám, je opuštění kovového rámu typického pro telefony Ericsson, a jeho náhradu plastem. Telefon je sice lehčí, ale vydrží tolik, co obrněné starší mobily?

Toto je můj telefon!
Podobně jako u svého dřívějšího telefonu také k A1018 Ericsson nabízí vyměnitelné čelní panely. Zosobnění přístroje je sice menší než u finské konkurence, ale je to lepší než nic. Toto řešení má malou chybičku – protože výměnné panely mají poměrně velkou tloušťku, pryžová tlačítka musí být vysoká a jejich stisk není tak jistý. Zato v kapse se stisknou i tehdy, když by nemusela, nezapomeňte proto aktivovat automatické blokování klávesnice, které by se určitě hodilo i mnohým telefonům jiných značek.

Software vychází z telefonu Ericsson T18, je však ořezaný o některé jeho funkce (hlasové vytáčení, vibrace, přiřazování jiných vyzvánění konkrétním číslům). Ti, kteří měli co do činění s jinými Ericssony, se ovládání A1018 nemusí učit, noví si však budou muset zvyknout.

Proč zatím vítězí Palmy?
Ačkoli Ericsson A1018 nepřichází s ničím převratným a vedle posledních novinek, které míváme k dispozici, je trochu chudším příbuzným, používal jsem jej během testování rád. Je to dobrý a funkční telefon … co víc potřebujete. Pro koho je důležitým kritériem cena a kdo některé vlastnosti A1018 dokáže chápat jako pozitiva (velikost přístroje a displeje, robustnost), nevybere špatně.

Mám ještě jeden postřeh, který se váže k recenzi Ericssonu T28 v předchozích Mobilitách – když jsem po jeho testování přešel k tomuto telefonu, mobilní operace se velice zrychlily. Od vyhledávání jmen v seznamu po práci s textovými zprávami, s nastavením … Přístroje, které už ovládáte po paměti, totiž nepotřebují grafické rozhraní plné ikonek a vysouvajících se menu. Brzy se jich nabažíte a potom už jen zpomalují práci.

mobilní telefon Ericsson A1018s
Zdroj Ericsson
Telefon (02) 61 19 43 18
web mobile.ericsson.cz
Cena 5 733 Kč bez DPH (EuroTel), 815 Kč bez DPH (dotovaný, Eurotel)
síť GSM 900/1 800
rozměry 126 × 47 × 26 mm
hmotnost 163 g (s baterií)
udávaná pohotovostní doba 100 h
udávaná doba hovoru 210 min
zjištěná výdrž 58 h při 60 min hovoru, 44 h při 90 min hovoru
doba nabíjení 1 h 30 min (při zapnutém i vypnutém telefonu)
kapacita paměti telefonní čísla jen na kartě SIM
počet míst v seznamu 30 míst pro odchozí, příchozí a zmeškané hovory
počet řádků displeje 3, pro textové zprávy rovněž 3
druhy vyzvánění normální, tiché, krokové
počet vyzváněcích melodií 11 + 1 vlastní
standardní příslušenství dobíječka, 6 výměnných čelních panelů, osobní hands-free
vlastnosti a funkce, které přístroj podporuje nebo obsahuje budík, časové funkce, české menu, datové služby, EFR, minutové pípání, SIM Toolkit
vlastnosti a funkce, které přístroj neobsahuje nebo nepodporuje hardwarový modem, hlasové ovládání, hry, IrDA, kalkulačka, organizér, vnitřní paměť pro SMS, vyzváněcí profily, WAP
Zdroj: Mobility
Diskuze (5) Další článek: Panasonic EB-GD90: zdání někdy klame

Témata článku: Vyměnitelná baterie, Současný telefon, Eric, Velká anténa, Tichý profil, Nejlevnější telefon, České menu, Mobilní příslušenství, Nejlevnější mobilní telefony, Podobný tvar, Telefon, Ericsson, Mobilní telefony recenze, Automatické blokování, Udávaná doba, Mnohý telefon, Hlasové ovládání, Vid, Nezvyklý prvek, Eri


Určitě si přečtěte

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk