Erdas ViewFinder

Nedávno uvolnila společnost Erdas do volného použití aplikaci ViewFinder. Produkt jsme testovali a přinášíme stručný popis.
Nedávno uvolnila společnost Erdas do volného použití aplikaci ViewFinder (Živě již informovalo). Produkt jsme testovali a přinášíme stručný popis.

K čemu slouží? Jeho úkolem je zobrazovat rastrová geodata (tj. letecké a družicové snímky nebo skenované mapy) ve formátech TIFF (včetně *.TFW, tj. TIF World souboru s georeferencí) a GeoTIFF, ve firemním ERDASovém formátu *.IMG a ve speciálním „superkompresním“ formátu MrSID firmy LizardTech. V horní části okna programu jsou obligátní menu a tlačítka. Pod nimi je pracovní část, rozdělená na dvě svislé části, menší levou a větší pravou, která je hlavní. Levá se pak člení na dvě menší vodorovné části. Horní z nich je Overview Window sloužící zobrazení celého snímku (mapy) a orientaci v něm, dolní je Magnified View, čili zvětšená zájmová oblast vlastního hlavního zobrazení. V hlavním zobrazení pak můžete snímkem posouvat, měnit jas a kontrast, nebo třeba měřit souřadnice bodu, vzdálenosti, případně plochy. K dispozici jsou i některé další základní funkce pro úpravu obrazu (např. zostření).

Program může vzhledem ke své nulové pořizovací ceně sloužit jako užitečný doplněk GISovských prohlížeček (např. ArcExplorer, také zdarma - download zde) nebo možná i desktop GIS aplikací. (ArcView apod.). Kdo má zkušenosti se systémem IMAGINE od téhož výrobce, bezpečně pozná základní prvky jeho filozofie i v jeho mladším, menším bráškovi - ViewFinderu.

Shrnutí - chcete-li začít s GIS, ERDAS ViewFinder vám pomůže (zejména ve spolupráci s ArcExplorerem) udělat pár základních kroků při práci s geografickými daty. Tedy pokud vám nevadí, že je k dispozici jen v anglické verzi.

Váš názor Další článek: Intele, kde máš 1 aspoň GHz procesor?

Témata článku: Software, Základní mapa, Základní popis, Letecký snímek, Horní okno, Základní prvek, Imagine, Vodorovné okno, Letecká mapa, Základní úprava, Zobrazený prvek, Volná plocha

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů