"Éra PC pomalu mizí", tvrdí šéf IBM

IBM zrodila osobní počítače, ale nedokázala z nich nikdy pořádně vytěžit. Nyní šéf firmy Lou Gerstner tvrdí, že éra osobních počítačů pomalu mizí.
V budoucnu bude hrát hlavní roli schopnost počítače provozovat e-commerci a být propojen se světem; to, jaká je jeho vlastní "stolní" funkčnost, nebude tak důležité. Éra počítačů PC, jak je známe, pomalu končí - je nutno se "vyvíjet nebo zahynout". Neprohlásil to nikdo jiný jako šéf IBM Lou Gerstner. IBM ale současně připravuje v oblasti levných PC útok, jaký nemá obdoby - nová Aptiva má stát pouhých 599 USD (32 MB SDRAM, 3.2 GB disk, 32x CD-ROM, 1xPCI, 2xUSB, on-board modem, monitor a Lotus SmartSuite!).

Živě komentuje: IBM stále více profituje z oblasti služeb než z prodeje hardware a samozřejmě si přeje, aby toto do budoucna pokračovalo - typickým příkladem této snahy je velká kampaň v oblasti e-commerce, nepřehlédnutelná díky televizním reklamám ani u nás. Nejsem si ale jistý, zda si to neodporuje s mottem Internetu, který by měl právě díky svým technologiím nákladnou systémovou podporu zjednodušovat a zlevňovat; přitom Internet je hlavním hnacím motorem i pro IBM.

Zajímavější je ale nová Aptiva. Cena 599 USD je nevídaná částka, i když vezmeme v potaz poněkud tajemný čip, označovaný podle vnitřních instrukcí firmy IBM "čím složitější a delší název, tím lépe", jako IBM 300 Performance Rated MMX-enhanced Processor. Triumfem pro Aptivu se může stát i kompletní kancelářský balík "třídy Office", byť to není ta Office. Nicméně, kuriózní je opět odůvodnění, proč se tato levná Aptiva bude vyrábět: "Dělali jsme si průzkum a zjistili jsme, že je po takovém stroji poptávka". Domnívám se, že na takovou otázku se není potřeba příliš ptát.

IBM je stále velký hráč na poli PC a očekává se, že jakmile tato Aptiva spatří světlo světa, okamžitě sníží svoje ceny i konkurence (resp. připraví podobné počítače za podobnou cenu), a ta by se mohla ustálit někde na 500 USD - pro nějakou dobu. I to je ale 15 000 Kč, tedy nepředstavitelná částka za superznačkový a nijak neokleštěný stroj - co to provede s domácími assemblery inzerující stroje podobné ceny "značky PC Matásek" v tramvajích?

Váš názor | Virus přímo v HTML? Ano, už i to je dnes možné

Témata článku: Hardware, IBM, Levné monitory k pc, Hlavní role, Moto, Svět motorů, Levný stroj, Hlavní pole, Typický příklad, Motto, Důležitá role, Kancelářské potřeby, Levné monitory k počítači, Board, Levné stolní počítače, E-Commerce, Šéf, Levný monitor, Moto 360

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší