"Éra PC pomalu mizí", tvrdí šéf IBM

IBM zrodila osobní počítače, ale nedokázala z nich nikdy pořádně vytěžit. Nyní šéf firmy Lou Gerstner tvrdí, že éra osobních počítačů pomalu mizí.
V budoucnu bude hrát hlavní roli schopnost počítače provozovat e-commerci a být propojen se světem; to, jaká je jeho vlastní "stolní" funkčnost, nebude tak důležité. Éra počítačů PC, jak je známe, pomalu končí - je nutno se "vyvíjet nebo zahynout". Neprohlásil to nikdo jiný jako šéf IBM Lou Gerstner. IBM ale současně připravuje v oblasti levných PC útok, jaký nemá obdoby - nová Aptiva má stát pouhých 599 USD (32 MB SDRAM, 3.2 GB disk, 32x CD-ROM, 1xPCI, 2xUSB, on-board modem, monitor a Lotus SmartSuite!).

Živě komentuje: IBM stále více profituje z oblasti služeb než z prodeje hardware a samozřejmě si přeje, aby toto do budoucna pokračovalo - typickým příkladem této snahy je velká kampaň v oblasti e-commerce, nepřehlédnutelná díky televizním reklamám ani u nás. Nejsem si ale jistý, zda si to neodporuje s mottem Internetu, který by měl právě díky svým technologiím nákladnou systémovou podporu zjednodušovat a zlevňovat; přitom Internet je hlavním hnacím motorem i pro IBM.

Zajímavější je ale nová Aptiva. Cena 599 USD je nevídaná částka, i když vezmeme v potaz poněkud tajemný čip, označovaný podle vnitřních instrukcí firmy IBM "čím složitější a delší název, tím lépe", jako IBM 300 Performance Rated MMX-enhanced Processor. Triumfem pro Aptivu se může stát i kompletní kancelářský balík "třídy Office", byť to není ta Office. Nicméně, kuriózní je opět odůvodnění, proč se tato levná Aptiva bude vyrábět: "Dělali jsme si průzkum a zjistili jsme, že je po takovém stroji poptávka". Domnívám se, že na takovou otázku se není potřeba příliš ptát.

IBM je stále velký hráč na poli PC a očekává se, že jakmile tato Aptiva spatří světlo světa, okamžitě sníží svoje ceny i konkurence (resp. připraví podobné počítače za podobnou cenu), a ta by se mohla ustálit někde na 500 USD - pro nějakou dobu. I to je ale 15 000 Kč, tedy nepředstavitelná částka za superznačkový a nijak neokleštěný stroj - co to provede s domácími assemblery inzerující stroje podobné ceny "značky PC Matásek" v tramvajích?

Váš názor Další článek: Virus přímo v HTML? Ano, už i to je dnes možné

Témata článku: Hardware, IBM, Typický příklad, E-Commerce, Levné monitory k pc, Levné monitory k počítači, Board, Svět motorů, Šéf, Hlavní role, Moto 360, Aptiv, Levný stroj, Hlavní pole, Důležitá role, Levné stolní počítače, Moto, Levný monitor, Motto, Kancelářské potřeby

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů