Internet

Éra digitálního rozkladu. Během deseti let zmizelo z internetu 38 % webových stránek

Spoléhat na skutečnost, že když je něco dostupné na internetu, tak to tam bude napořád, nemusí být úplně správná strategie. Stejně, jako každý den vznikají nové služby a webové stránky, některé starší v průběhu času zanikají. Americká nezisková organizace Pew Research Center, která se mimo jiné zabývá výzkumem sociálních trendů, internetu a technologií, přišla se zajímavými zjištěními.

„Internet je nepředstavitelně rozsáhlé úložiště moderního života se stovkami miliard indexovaných webových stránek. Ale i když se uživatelé po celém světě spoléhají na web, aby měli přístup ke knihám, obrázkům, zpravodajským článkům a dalším zdrojům, tento obsah někdy mizí z dohledu.“ uvádí v úvodu své zprávy.

38 % stránek již neexistuje

Pro účely této zprávy se Pew Research Center při definování nepřístupnosti zaměřilo na stránky, které přestaly existovat. Studie použila konzervativní přístup, kdy stránky počítala jako nepřístupné, pokud vrátily jeden z devíti chybových kódů, což naznačuje, že stránka a/nebo její hostitelský server již neexistují nebo se staly nefunkčními.

Z výsledků vyplývá, že celá čtvrtina všech webových stránek, které existovaly v určitém okamžiku mezi lety 2013 a 2023, nebyla v říjnu loňského roku dostupná. Ve většině případů je to proto, že byly z jinak funkčního webu smazány nebo odstraněny.

Nejvýraznější je tento trend zejména u staršího obsahu. Výsledky odhalily, že přibližně 38 % webových stránek, které existovaly v roce 2013, dnes není k dispozici. Ze stránek, které existovaly v roce 2023, jich do října zmizelo celých 8 %.

Éra digitálního rozkladu

K tomuto „digitálnímu rozkladu“ dochází v mnoha různých online prostorech. Odborníci zkoumali odkazy, které se na jaře loňského roku objevily na vládních a zpravodajských webech a také v sekci „Odkazy“ na stránkách Wikipedie. Tato analýza zjistila, že:

  • 23 % zpravodajských webových stránek obsahuje alespoň jeden nefunkční odkaz, stejně jako 21 % webových stránek vládních webů. V tomto směru nebyly zaznamenány téměř žádné rozdíly mezi zpravodajskými weby s vysokou a nízkou návštěvností. Nefunkční odkazy se vyskytují zejména na webových stránkách vládních institucí na místní úrovni (patřících městským samosprávám).
  • 54 % stránek na Wikipedii obsahuje v sekci „Odkazy“ alespoň jeden odkaz, který vede na již neexistující stránku.

Zajímavé věci se dějí také na sociální síti X (dříve Twitter). Několik měsíců po publikaci není na webu dostupná celá pětina zveřejněných příspěvků. V 60 % případů to je způsobeno tím, že se účet, který tweet publikoval, stal soukromým, byl pozastaven nebo úplně smazán. Některé typy tweetů ale mají tendenci mizet častěji než jiné – do tří měsíců od zveřejnění není viditelných více než 40 % tweetů napsaných v turečtině nebo arabštině.

Diskuze (18) Další článek: V USA zatkli zakladatele darkwebového tržiště. Prodaly se na něm drogy za miliardy korun

Témata článku: , , ,