AMD | Procesory | Epyc

Epyc už se chystá na premiéru. Unikl první snímek 64jádrového serverového procesoru AMD Epyc Milan

AMD sice už uvedlo první desktopové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3, ještě nás ale čekají nejen Threadrippery, ale také serverové modely Epyc. Právě o nejvyšším modelu, který patří do nové řady s kódovým označením „Milan“, se objevily nové informace.

Na fóru Chiphell se objevily snímky procesoru AMD Epyc 7763, což je 64jádrový model s podporou SMT (zvládne najednou zpracovat až 128 vláken), který má obří 256MB L3 cache.

Zachycený vzorek má základní frekvenci 2,45 GHz a turbo až 3,53 GHz, avšak finální specifikace mohou být jiné. Procesor je určen pro stejný socket SP3, včetně osmikanálového zapojení operačních pamětí DDR4.

Zatím není jasné TDP a počet PCI Express 4.0 linek, ale lze očekávat, že to bude podobné jako u minulé generace (rozmezí bylo 200 W až 280 W). Co se ale samozřejmě výrazně zlepší je výkon, který je díky 19% nárůstu IPC a dalším optimalizacím velmi znát i u představených desktopových procesorů Ryzen 5000. Pokud vezmeme v potaz počet jader, měl by být výkon něco jako kdyby Epyc se Zen 2 měl například 72 jader. Uvidíme, jak dopadnou první testy.

Zatím se očekává, že by AMD mohlo stihnout představení nových Epyců s architekturou Zen 3 ještě tento rok.

Prezentace procesorů s architekturou Zen 3:

Váš názor Další článek: YouTube Rewind letos nevznikne. Rok 2020 byl příliš drsný

Témata článku: AMD, Procesory, Čipy, Datacentra, Servery, Architektura, Epyc, Procesor, TDP, IPC, GHz, Míla, Chiphell, Snímek, SMT, PCI Express, Model, Premiéra, Threadrippery, Procesory na Heureka.czČeské televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** Česká videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda