Epson Stylus C64 - Fešák z levného kraje

Obliba inkoustových tiskáren mezi uživateli roste, protože s rostoucí konkurencí jsou jejich nákupy jsou čím dál výhodnější. Aby dnes tiskárna prorazila, musí být poměrně levná, ale zároveň nadprůměrně vybavená. Mezi takové tiskárny patří také Epson Stylus C64.
Epson Stylus C64 - Fešák z levného kraje

Tento model je určen pro nejméně náročné uživatele, je tedy pochopitelné, že nebude excelovat počtem přídavných zařízení, možnostmi rozšíření nebo superrychlým tiskem. Je určen do podmínek převážně domácího prostředí, v nichž postačí jen průměrně rychlý, ale kvalitní tisk.

Fešák z levného kraje

Epson Stylus C64 působí hned po vybalení z krabice poměrně mohutně a robustně, svým designem patří k lepšímu průměru. Díky propracovanému vzhledu působí tiskárna docela luxusně. Tiskárna má celistvé provedení a v podstatě jedinou částí, kterou je třeba dodatečně připojovat, je zadní držák papírů, jenž upevníte k podavači. Do podavače lze umístit až stovku papírů, které v něm díky pevnému provedení dobře drží. Přední držák na vytištěné papíry je výklopný; v otevřeném stavu jej lze prodloužit další výsuvnou deskou, v zavřeném stavu pak zcela zapadá do okolního povrchu, takže tiskárna vypadá velmi jednolitě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Tiskárna působí solidním kompaktním dojmem a doma dělat ostudu rozhodně nebude. Možnosti připojení jsou buď USB nebo paralelní port.

K propojení s počítačem slouží rozhraní USB, případně paralelní port. V balení najdete kabel USB, takže zřejmě sáhnete po tomto druhu připojení. Před zahájením tisku je pochopitelně nutné nainstalovat ovladače, které jsou k dispozici pro všechny dnešní operační systémy s výjimkou Linuxu, a některé užitečné programy. Instalace všech softwarových součástí probíhá intuitivně a bez problémů, průvodce instalací vás bez komplikací dovede k úspěšnému konci.

Se spoustou programů

Pokud nainstalujete všechny nabízené informativní a obslužné programy, budete moci provádět řadu dalších nastavení, sledovat stav tiskárny nebo vyhledávat další informace v referenční příručce. K nejdůležitějším podporovaným možnostem nastavení patří kromě standardních nastavení možností papíru a tisku hlavně volba kvality tisku v pěti krocích (koncept, text, text a obrázky, fotografie, nejlepší foto), a možnosti softwarové kontroly údržby (kontrola trysek, čištění a nastavení tiskové hlavy, nebo průvodce výměnou inkoustové kazety). Všechny programy jsou pochopitelně v české verzi.

K dispozici je velmi přesný ukazatel hladiny zbývajícího inkoustu Epson Status Monitor, který zároveň informuje o aktuálním pracovním režimu tiskárny, hodit se bude i prográmek PhotoPrint pro úpravu obrázků a zejména PhotoQuicker pro snadný tisk obrázků či indexprintů, který je jakýmsi průvodcem tiskem – jednoduše si v něm vyberete obrázky, které chcete tisknout, zadáte jejich počet a umístění na stránce, vyberete typ média. Tento program je velmi vhodný zejména pro začínající uživatele.

Každá barva ve své komůrce

Hlavními ovládacími prvky tiskárny jsou tři tlačítka v její horní části, které slouží pro zapínání a vypínání tiskárny, rušení tisku, případně jeho obnovení. Jiné ovládací prvky a konektory tiskárna neobsahuje, zbytek ovládání je pouze softwarový.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dělené zásobníky inkoustu oceníte spolu s užitečným monitorováním aktuální hladiny inkoustu v náplních. Tři tlačítka na horní straně jsou vše, co tiskárna nabízí.

Výhodou Epsonu Stylus C64 jsou bezesporu dělené zásobníky inkoustu. Dělené zásobníky můžete měnit až v okamžiku, kdy daná barva opravdu dojde, nejste nuceni vyměnit při vyčerpání jedné barvy celé barevné spektrum, jak je tomu u většiny jiných levnějších tiskáren. Epson vyrábí dva druhy barevných zásobníků, buď se standardní kapacitou, které by měla vystačit na vytištění přibližně 250 stránek při 5% zaplnění stránky danou barvou (ty se označují kódy T0452 až T0454) nebo s velkou kapacitou, které by měla zvládnout vytištění až 400 stránek při stejných podmínkách (jejich kódy jsou T0442 až T0444). Kazeta s černým inkoustem se vyrábí pouze v jedné standardní kapacitě s kódem T441, které by měla vydržet tisk 400 stránek při 5% zaplnění stránky. Objem kapiček inkoustu je při tisku proměnlivý, jejich nejmenší velikost jsou čtyři pikolitry.

Otestovali jsme výdrž obou druhů zásobníků a průběh testu udávané hodnoty víceméně potvrdil. Vzhledem k tomu, že v základním balení tiskárny najdete čtyři zásobníky inkoustu – standardní černý (cena 858 Kč), a tři barevné s menší kapacitou, které se jednotlivě prodávají za 362 Kč, vyjde vás nákup samotné tiskárny na něco přes tisíc korun, což není špatné. Navíc vysokokapacitní barevné zásobníky můžete koupit za slušných 471 korun, takže tisk nevychází nijak draze.

Pomalejší, ale kvalitní

Konečně se dostáváme k samotnému tisku. Výrobce slibuje poměrně rychlý a kvalitní tisk. S kvalitou tisku jsem byl spokojen, v cenové skupině tiskáren kolem tří tisíc korun patří Epson Stylus C64 k jedněm z nejlepších, z hlediska rychlosti tisku je to už ale horší a ke slibovaným 17 stránkám černobílého tisku za minutu jsem se příliš nepřiblížil. Při továrním nastavení tiskárna zvládla vytisknout normostránku s 1 800 znaky textu přibližně za dvacet vteřin, což je docela dlouhá doba. Po vložení barevných objektů na stránku se doba tisku dokonce zdvojnásobila. A to jsem měl nastavenu pouze dvě nejnižší kvality tisku.

Klepněte pro větší obrázek

Video Živě

Tato 30sekundová ukázka obsahuje zahájení
tisku fotografie s rozměry 10x15 cm včetně založení papíru.

Stáhnout (formát WMV, 823 kB)

Ještě pomalejší byl tisk obrázku na celou stranu formátu A4. Celostránkové obrázky nemá cenu tisknout s nižším než třetím stupněm kvality, ideální je pak stupeň čtyři až pět. Tisk celostránkového obrázku při nejvyšší kvalitě zabral téměř dvě a půl minuty. I když je rychlost tisku menší, pochvalu si zaslouží odezva tiskárny – tisk první strany začal vždy už do několika (většinou pěti) vteřin od zadání povelu.

Vzhledem k tomu, že kvalita tisku patří k nadprůměru, nemá cenu se trápit rychlostí tisku. Na vytištění dokumentu si sice počkáte o něco déle, ale rozhodně je to lepší varianta než kdyby bylo vše vytištěno téměř ihned, ale nekvalitně. Epson Stylus C64 je velmi dobrým řešením pro začátečníky a méně náročné uživatele.

Praktický test tisku při továrním nastavení:

černý text A4 (1 800 znaků) 19 s
černý text A4 (3 000 znaků) 28 s
text (2 000 znaků) + barevná grafika A4 57 s
tabulka s černým textem A4 24 s
tabulka s barevným textem A4 39 s
barevný obrázek při střední kvalitě A4 123 s
barevný obrázek při vysoké kvalitě A4 327 s
fotografie 10 × 15 cm ve vysoké kvalitě na lesklý fotopapír 241 s

Plusy a minusy:

+ kvalita tisku
+ dělené zásobníky inkoustu
+ cena/výkon
- rychlost tisku
- pouze USB 1.1

Inkoustová tiskárna Epson Stylus C64
Zdroj: Epson
Kontakt: 800 142 052
Cena: 3 121 Kč vč. DPH
Záruka: 2 roky

Přehled vybraných parametrů a funkcí:

technologie tisku: inkoustový, Epson Micro Piezot · počet trysek: černá hlava 90, barevná hlava 87 (29 pro každou ze tří barev) · rozlišení: až 5 760 × 720 dpi · paměť 32 Kb · zásobníky: podavač na 100 listů · udávaná rychlost tisku: až 17 str./min monochromaticky, až 9 str./min barevně, 287 s fotografie · média: běžný papír, obálky, papír na vysoké rozlišení, lesklý fotografický papír, pololesklý fotografický papír, matný fotografický papír, papíry Epson · barvy inkoustu: černá, azurová, purpurová, žlutá · hmotnost: 3,9 kg bez náplní · rozměry (š × h × v): složeno 450 × 242 × 192 mm, při tisku 450 × 437 × 308 mm · spotřeba 12 W · rozhraní: USB 1.1/LPT · ovladače pro operační systémy: Windows 9x/ME/NT4.0/2000/XP, Mac OS 8.6 a vyšší, Mac OS X v.10.1.3 a vyšší · další vlastnosti: rozsah tisku s 3mm okrajem po celém obvodu A4, tisk bez okrajů na fotopapír 10 × 15 cm

Diskuze (77) Další článek: Viktor spustil Kožený.cz

Témata článku: Video, Epson, Žluté tlačítko, Lev, Fotopapíry, Kraj, Fotopapíry 10x15, Pevné provedení, Barevné provedení, Barevné tiskárny, Horní strana, Kra, Instalace tiskárny epson, Cenové spektrum, Běžný papír, Fotopapíry epson, Barevný text, Barevný obraz, EPS, Barevné spektrum, Epson Stylus, Matná úprava, Styl, Status monitoru, Barevná grafikaTýden Živě: Google ruší mobilní Android Auto a navigace Mapy.cz stále pokulhává
David PolesnýJakub Čížek
Android AutoMapy.czTýden ŽivěVideo
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Jak zkrotit běžící procesy ve Windows? Našli jsme 7 nejlepších bezplatných nástrojů

Jak zkrotit běžící procesy ve Windows? Našli jsme 7 nejlepších bezplatných nástrojů

** V operačním systému Windows běží desítky procesů ** Pomocí k tomu určených nástrojů je můžete dostat pod kontrolu ** Našli jsme 7 nejlepších bezplatných aplikací

Karel Kilián
TipyNejlepší programyWindows
Božský režim je nesmrtelný. Nerdi z Redmondu na něj nezapomněli ani ve Windows 11

Božský režim je nesmrtelný. Nerdi z Redmondu na něj nezapomněli ani ve Windows 11

** Na jedné hromadě nabízí stovky nástrojů Windows ** Přetažením na plochu z nich uděláte zástupce ** Božský režim skvěle doplní Windows Terminal

Jakub Čížek
Windows 11Tipy
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Cetin opět zrychlí download a upload v síti VDSL. Známe podrobnosti
Lukáš Václavík
VDSLCETINPřipojení k internetu
Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

** Na MFF UK vyvíjejí překladač postavený na neuronových sítích ** Podle slepého testu je lepší než Google Translator ** Překlad má být dokonce přesnější než od lidí

Lukáš Václavík
Překladače celých větPřekladačStrojové učení