EPSON PhotoPC 3000Z - Nebát se a mít na to

Současný topmodel digitálních fotoaparátů značky Epson nelze nechat bez povšimnutí. Nadprůměrná obrazová kvalita, spolu s vysoce funkčním designem a zajímavým ovládáním z něj dělají přístroj, s nímž je vhodné seznámit se blíže.
Značka EPSON, podobně jako například Casio, Toshiba, HP a jiné, nepatří mezi tradiční výrobce fototechniky. Ono to ale zase takový problém není. Optika se koupí od Olympusu, snímací čip od Sony, schopný designér ušije líbivý a někdy i ergonomický kabátek, no a... Digiťák je na světě. Pravda, trochu jsem celou problematiku zjednodušil, ale v podstatě to takhle nějak funguje. Není se tedy čemu divit, že do boje o přízeň zákazníka vstupují i firmy, které zdánlivě nemají s fotografií žádné zkušenosti. Jaký tedy je digitální fotoaparát EPSON PhotoPC 3000Z?

Klepněte pro větší obrázek

Pro čtenáře, kteří se ve světě digitálních fotoaparátů teprve začínají orientovat musím ještě uvést doplňující informaci. Epson není v tomto oboru žádný nováček. Pod značkou této firmy už spatřilo světlo světa několik přístrojů, ovšem PhotoPC 3000Z představuje prozatím špici nabídky. Jedná se o model kompaktního digitálního fotoaparátu nejvyšší amatérské třídy, čemuž odpovídá jak rozlišení, optika, vybavení funkcemi, a samozřejmě také cena.

EPSON PhotoPC 3000Z poskytuje veškerý komfort obvyklý pro tento typ fotoaparátu. Snímač zaručuje fotografie o objemu 3,3 megapixelů, jež mohou být pomocí firemní technologie HyPict interpolované až do téměř pěti (!) milionů obrazových bodů (2544 x 1904). Interpolace ale není ve stoprocentní kvalitě - více v části Obrazová kvalita, referenční snímky. Snímač zachycuje obraz prošlý zoom objektivem se standardním trojnásobným rozsahem 34 - 102 mm. Optika umožňuje deaktivovat autofocus, ovšem manuální ostření je pouze skokové, na předvolené vzdálenosti. Data jsou ukládaná na paměťovou kartu Compact Flash typ I, „fleška dvojka“ není podporovaná. K dispozici je mimo obvyklé JPEG i nekomprimovaný formát TIF.

Správný „třímegáč“, aspirující na zařazení do vyšší amatérské třídy musí disponovat také velkou spoustou manuálně ovlivnitelných funkcí. Nejinak je tomu i u PhotoPC 3000Z. Funkce expozičního měřícího systému lze nastavit „k obrazu svému“ tak, že se fotoaparát chová buď jako automat, nebo pracuje s motivovými programy, a ti nejnáročnější ocení expoziční režim s prioritou clony nebo plný manuál. Jediné, co není k mání, je priorita závěrky. Zvolit také lze mezi plošným a bodovým měřením expozice, přičemž obojí je možné citlivě korigovat v krocích po 0,2 EV. Zdánlivě chudé jsou možnosti vyvážení bílé. Fotoaparát nabízí kromě automatiky jen jednu předvolbu na denní světlo a... A možnost uživatelské kalibrace. Ta sice funguje bezvadně, ovšem o to hůře se s ní pracuje. Ovládání je vyřešené naprosto neprakticky - „přes Setup“. V podstatě se jedná asi o nejhorší vlastnost tohoto jinak velmi dobrého digitálního fotoaparátu. Podrobnosti najdete v části Konstrukce a ovládání. Samotné konstrukční provedení fotoaparátu jako by říkalo: to už jsem někde viděl. Ano, PhotoPC 3000Z se nápadně podobá úspěšné Olympusí řadě 2000/3000Z. Tělo je poměrně robustní, alespoň srovnáme-li jej s většinou poměrně miniaturizovaných digiťáků. Pravé části vévodí masivní rukojeť (ukrývající ve svých útrobách 4 tužkové akumulátory), levá část je vyhrazená objektivu a nechybět ještě kousek těla vedle něj, jeden by si foťák spletl s kinofilmovou zrcadlovkou. Prostě prověřené a osvědčené provedení, které s sebou přináší jeden podstatný faktor - ergonomii. Z hlediska činnosti, jež je u fotoaparátů jaksi prioritní - focení, je konstrukční provedení PhotoPC 3000Z z mého pohledu dokonalé. Vůbec mě nezajímá, jestli někdo někoho okopíroval, nebo se jedná o poctivě koupenou licenci, případně cokoliv jiného. Tvar je zkrátka funkční a to je pro uživatele podstatné.

Jestliže je vzhled a mnoho funkcí více méně shodných s konkurenčními přístroji, pak způsob ovládání je tím, čím se PhotoPC 3000Z odlišuje takříkajíc diametrálně. Množství tlačítek bez popisek, rozmístěných kolem LCD displeje přináší na první pohled smíšené pocity. Skutečnost je ale jiná. Ovládání je naopak příjemné, i když dlužno dodat, že nezvyklé. Funkce jednotlivým tlačítkům totiž přiřazuje displej samotný, totiž popisky na něm zobrazované v oblasti toho kterého tlačítka. Budiž zapomenuta složitá menu, infantilní barevné ikonky a podobné způsoby ovládání menu. Epson jde svou cestou a mě osobně se tato volba líbí. Je to jednoduché přehledné a účelné.

Oblast, kde PhotoPC 3000Z září, se nazývá obrazová kvalita. Prohlédnete-li si demosnímky, uznáte sami, že si nevymýšlím. PhotoPC 3000Z je přesný co do barevného podání, a to v nejrůznějších světelných situacích. Ostrost je v rámci své třídy na lepší úrovni, expoziční systém pracuje bez zaváhání, pleťovka nemá chybu, takže co dodat? Není divu, že obrazová kvalita dělá podstatnou část hodnocení tohoto fotoaparátu.

Fotoměrka ukazuje 74 bodů ze sta, což samo o sobě vypovídá o kvalitách přístroje, jež rozhodně nepatří k outsiderům, ale bezpochyby k „lepší společnosti“. EPSON PhotoPC 3000Z nevyčnívá z řady svých konkurentů ničím výrazným, ovšem z druhého pohledu zase tvrdě šlape na paty svým značkovým kolegům, zejména špičkovou obrazovou kvalitou. Nic naplat, EPSON PhotoPC je digitálním fotoaparátem, za který se ani samotný producent, ani uživatel rozhodně nemusí stydět, ba co dím, oba mohou nosit bez uzardění hlavu lehce zvednutou nahoru.


 Fotoměrka Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Produkt: EPSON PhotoPC 3000Z
 Celkové hodnocení: 74 bodů (max. 100)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Celkové hodnocení představuje součet bodů, získaných při dílčích hodnoceních v následujících odkazech (kromě technických parametrů).

Podrobné hodnocení, komentáře a informace o fotoaparátu

Konstrukce a ovládání
Funkce a vlastnosti
Standardní vybavení
Obrazová kvalita, referenční snímky
Cena
Technické parametry

Zdroj: EPRINT, s.r.o.

Váš názor Další článek: Tiskárna Kyocera 1200 rozšiřitelná na raketovou základnu

Témata článku: Epson, Celkový obraz, Obvyklá funkce, Robustní tělo, Příjemný pocit, Měřicí přístroj, Přesný tvar, Outsider, EPS, Obrazová vlastnost, Levá část, Digitální fotoaparáty olympus, Nejhorší hodnocení, Barevné provedení, Nejrůznější tvar


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 45

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu