EPSON PhotoPC 3000Z - Funkce a vlastnosti

8. září 2000
Computer 17/00 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Expoziční...
Expoziční režimy

Z hlediska vybavení expozičními režimy stojí PhotoPC 3000Z spíše na vyšších příčkách. Z „tradičních“ expozičních režimů chybí jen program s prioritou času. Expozice s prioritou clony funguje bezvadně, k dobru je nutné přičíst poctivou šesti lamelovou clonu s šesti hodnotami clonového otvoru, končící na čísle 8.

Režim manuálního nastavení expozičních parametrů už z hlediska uživatele funguje podstatně hůře. Je sice možné bez problémů nastavit jakoukoliv kombinaci clony a času, ovšem vyžaduje to něco málo znalostí o vztahu těchto dvou hodnot. LCD displej totiž zobrazuje „nějakou“ správnou kombinaci, bohužel ale naprosto bez vztahu k hodnotám, které nastavil uživatel. Při hrozícím extrémním pře- nebo podexponování sice bliká symbol EV, je to ale jen malá záplata. Jestliže se tvůrci PhotoPC 3000Z (podle mého názoru) inspirovali u Olympusů z hlediska konstrukce, měli totéž udělat i v případě manuálního nastavení expozice.

Předchozí byly řádky kritické, pochvalou budou následující. Korekci expozice (+-EV) je totiž možné nastavit v krocích po 0,2 EV, což představuje velmi jemné „ladění“.

Měření expozice

Stejnou pochvalu zaslouží expoziční měřící systém. PhotoPC 3000Z se vymyká zavedeným zvyklostem v tom, že se snaží expozici nastavit přesně. Ani méně (jak je obvyklé u ostatních digiťáků), ani více, ale přesně. Přepneme-li z plošného na bodové měření expozice, je třeba si uvědomit, že zabírá extrémně malou plochu, tudíž je třeba jej používat uvážlivě. Nemyslím tím nepoužívat, ale pozorně sledovat LCD displej, který veškerou změnu v nastavení expozice spolehlivě indikuje. O tom více v části Konstrukce a ovládání.

Vyvážení bílé

K mání jsou „pouze“ tři hodnoty: Auto, FIX a Custom. Ony uvozovky u slova pouze jsou zde naprosto na místě. Ačkoliv fotoaparát nabízí z běžného pohledu málo možností uživatelského nastavení vyvážení bílé, je nutné suše konstatovat, že to stačí. Volbu Auto asi není nutné komentovat, FIX představuje denní světlo a Custom pak obnáší kalibraci na bílou plochu. Zastavme se nejdříve u FIXu. Fotoaparát jsem testoval asi 14 dní v proměnlivém počasí pozdního léta, ale nezjistil jsem podstatný rozdíl mezi Auto a FIX. Automatika prostě zvládá běžné rozdíly barvy denního světla na jedničku, což je třeba chápat jako přednost. Pouze při hodně pošmourném počasí je lépe manuálně aktivovat volbu FIX, která si přece jenom se světlem filtrovaným šedými mraky poradí lépe. Světlo hrubě odlišné od denního už ale FIX nekoriguje, tudíž je čas pro Custom. O nešťastném provedení ovládání této funkce jsem již referoval v části Konstrukce a ovládání, o to lépe však funguje. Více podrobností v části Obrazová kvalita, referenční snímky.

Zaostřování

Hodnocení automatického zaostřovacího systému PhotoPC 3000Z má dvě rozdílné polohy. Začneme lepší vlastností. Tou je malá citlivost na hladinu osvětlení, jinak řečeno - autofocus pracuje i za hodně špatného osvětlení. Tam, kde konkurenční kolegové selhávají, Epson stále ještě korektně zaostřuje. Vzhledem k absenci přisvětlovacího reflektorku je to vlastnost příjemná, kdyby... Kdyby se uráčil zahlásit, že mu už docházejí síly. LED dioda indikující správné zaostření totiž neustále hlásí OK, něco jiného je ale skutečnost. V manuálu se sice píše cosi o varovné indikaci, já jsem ale vždycky viděl zelenou.
Tzv. manuální ostření, v našem případě přesněji řečeno předostření na danou vzdálenost je poměrně chudé: tři hodnoty v normálním a dvě v makrorežimu.

Blesk

Výkon vestavěného blesku patří ke standardu, tedy „nic moc“, ale v rámci objektivity je třeba říci, že nic jiného ani nelze očekávat. Plusy blesku spočívají v možnostech nastavení, a to konkrétně synchronizace na dlouhé časy závěrky. Spuštění blesku je možné nastavit jak na začátku, tak na konci dlouhé expoziční doby. K dobru je třeba přičíst i způsob redukce jevu červených očí. PhotoPC 3000Z používá stroboskopickou sérii záblesků, která je přece jenom o stupeň účinnější, než pouhý jeden předblesk nebo dokonce pouhé přisvícení LED diodou.
EPSON PhotoPC 3000Z umožňuje také připojení externího blesku. Toto nebylo při testování vyzkoušené, proto uvádím jen technická data. Připojení je pomocí „hot-shoe“, česky sáněk. Externí blesk může pracovat pouze v manuálním režimu, což si lze vysvětlovat všelijak, tudíž se zdržím komentáře.

Makro

Režim makrosnímání nepatří k premiantům s předmětovou vzdáleností 2 cm apod., avšak přesto jej lze označit za nadprůměr. Musíte mít sice nastavené nejširší ohnisko objektivu - největší obrazový úhel, dostanete se však na vzdálenost, která vám umožní zaostřit objekty o velikosti cca 7 cm.

Preview funkce

Funkce v režimu prohlížení snímků patří k běžnému standardu, fotoaparát umí vše podstatné, co se při prohlížení snímků požaduje, plus něco málo navíc. Co to je? Jednak možnost otáčení stranové orientace snímků, bohužel pouze při SlideShow. Při běžném prohlížení musíte otočit foťák. Horší je to, když si fotky prohlížíte na připojeném TV. Mnohem vyšší hodnocení zasluhuje položka Info, pomocí níž je možné na displej vyvolat okno se snad všemi možnými informacemi o snímku. Posuďte sami na následující fotografii.

Informace o snímku na LCD

Rychlost fotoaparátu

Rychlost je slabou stránkou našeho přístroje, a to konkrétně ve fázi ukládání snímků na paměťovou kartu. O TIFu se raději ani nebavím, avšak ani nejcitelněji komprimované JPEG na tom není o mnoho lépe. Ukládání fotografií trvá citelně déle, než u srovnatelných přístrojů a totéž platí pro režim prohlížení snímků. Ostatní parametry rychlosti jsou běžné, což se týká startu fotoaparátu, zaostřování, rychlosti zoomování apod.

Energetická náročnost

Jestliže ztratil PhotoPC 3000Z body za rychlost, pak je zase nabírá za energetickou náročnost. Ta je výrazně podprůměrná, což v praxi znamená 130 - 150 snímků v plném rozlišení JPEG, “prokládaném“ občasným použitím blesku, prohlížením fotografií na displeji a nezbytným stahováním do počítače. Hlášení o nízké kapacitě akumulátorů ale přichází tradičně na poslední chvíli, kdy zbývá pár sekund do doby, než se přístroj automaticky vypne. Nevím, kde výrobci na tuto vlastnost fotoaparátů přišli, ale zdá se, že začíná být jakýmsi nepsaným standardem.

Komunikační rozhraní

Sériový port nemá smysl u třímegapixelového fotoaparátu hodnotit, určitou podmínkou je tedy USB. Ten je k dispozici, tudíž je podmínka splněna. Stahování do počítače se sice neobejde bez malých problémů, to je však předmětem hodnocení v části Standardní vybavení ODKAZ!!!!. Není vždy obvyklé, že AV kabel umožňuje přenášet i zvuk (zvukové poznámky, video), proto malé plus pro PhotoPC 3000Z.

Funkce a vlastnosti - hodnocení

EPSON PhotoPC 3000Z je dobře vybavený základními funkcemi požadovanými od fotoaparátu této třídy. Některé z nich (manuální měření expozice, autofocus) ale nepracují zcela korektně, jiné naopak převyšují srovnatelné přístroje (korekce EV, bodové měření expozice, Info Preview). V hodnocení ale převyšují kladné dojmy, stejně jako u provozních vlastností, které jsou místy horší, u mnoha parametrů pak příznivé.


 FotoměrkaKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Produkt: EPSON PhotoPC 3000Z
 Funkce a vlastnosti 14 bodů (max. 20)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Úvodní část recenze
Konstrukce a ovládání
Standardní vybavení
Obrazová kvalita, referenční snímky
Cena
Technické parametry

Váš názor Další článek: Computer 17/00

Témata článku: Epson, Správná funkce, Custom, Běžná hodnota, Měřicí přístroj, Malý problém, Správný čas, LED TV, Měření času, Bílé místo, Malá část, Prohlížení, Požadovaná vzdálenost, Obvyklý problém, Zelená plocha, Dlouhý snímek, Blesky, Vlastnost, Špatné osvětlení, Pochvala, Fixy, Obrazová vlastnost, Fun, VLA, Obvyklá funkce


Určitě si přečtěte

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

** Za dvacet tisíc korun lze pořídit kvalitní pracovní notebook ** Stejně tak může jít o herní notebook s výkonnější grafikou ** Poradíme, jaké notebooky vybrat pro různé druhy použití

Stanislav Janů | 55

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 32

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí