EPSON PhotoPC 3000Z - Funkce a vlastnosti

8. září 2000
Computer 17/00 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Expoziční...
Expoziční režimy

Z hlediska vybavení expozičními režimy stojí PhotoPC 3000Z spíše na vyšších příčkách. Z „tradičních“ expozičních režimů chybí jen program s prioritou času. Expozice s prioritou clony funguje bezvadně, k dobru je nutné přičíst poctivou šesti lamelovou clonu s šesti hodnotami clonového otvoru, končící na čísle 8.

Režim manuálního nastavení expozičních parametrů už z hlediska uživatele funguje podstatně hůře. Je sice možné bez problémů nastavit jakoukoliv kombinaci clony a času, ovšem vyžaduje to něco málo znalostí o vztahu těchto dvou hodnot. LCD displej totiž zobrazuje „nějakou“ správnou kombinaci, bohužel ale naprosto bez vztahu k hodnotám, které nastavil uživatel. Při hrozícím extrémním pře- nebo podexponování sice bliká symbol EV, je to ale jen malá záplata. Jestliže se tvůrci PhotoPC 3000Z (podle mého názoru) inspirovali u Olympusů z hlediska konstrukce, měli totéž udělat i v případě manuálního nastavení expozice.

Předchozí byly řádky kritické, pochvalou budou následující. Korekci expozice (+-EV) je totiž možné nastavit v krocích po 0,2 EV, což představuje velmi jemné „ladění“.

Měření expozice

Stejnou pochvalu zaslouží expoziční měřící systém. PhotoPC 3000Z se vymyká zavedeným zvyklostem v tom, že se snaží expozici nastavit přesně. Ani méně (jak je obvyklé u ostatních digiťáků), ani více, ale přesně. Přepneme-li z plošného na bodové měření expozice, je třeba si uvědomit, že zabírá extrémně malou plochu, tudíž je třeba jej používat uvážlivě. Nemyslím tím nepoužívat, ale pozorně sledovat LCD displej, který veškerou změnu v nastavení expozice spolehlivě indikuje. O tom více v části Konstrukce a ovládání.

Vyvážení bílé

K mání jsou „pouze“ tři hodnoty: Auto, FIX a Custom. Ony uvozovky u slova pouze jsou zde naprosto na místě. Ačkoliv fotoaparát nabízí z běžného pohledu málo možností uživatelského nastavení vyvážení bílé, je nutné suše konstatovat, že to stačí. Volbu Auto asi není nutné komentovat, FIX představuje denní světlo a Custom pak obnáší kalibraci na bílou plochu. Zastavme se nejdříve u FIXu. Fotoaparát jsem testoval asi 14 dní v proměnlivém počasí pozdního léta, ale nezjistil jsem podstatný rozdíl mezi Auto a FIX. Automatika prostě zvládá běžné rozdíly barvy denního světla na jedničku, což je třeba chápat jako přednost. Pouze při hodně pošmourném počasí je lépe manuálně aktivovat volbu FIX, která si přece jenom se světlem filtrovaným šedými mraky poradí lépe. Světlo hrubě odlišné od denního už ale FIX nekoriguje, tudíž je čas pro Custom. O nešťastném provedení ovládání této funkce jsem již referoval v části Konstrukce a ovládání, o to lépe však funguje. Více podrobností v části Obrazová kvalita, referenční snímky.

Zaostřování

Hodnocení automatického zaostřovacího systému PhotoPC 3000Z má dvě rozdílné polohy. Začneme lepší vlastností. Tou je malá citlivost na hladinu osvětlení, jinak řečeno - autofocus pracuje i za hodně špatného osvětlení. Tam, kde konkurenční kolegové selhávají, Epson stále ještě korektně zaostřuje. Vzhledem k absenci přisvětlovacího reflektorku je to vlastnost příjemná, kdyby... Kdyby se uráčil zahlásit, že mu už docházejí síly. LED dioda indikující správné zaostření totiž neustále hlásí OK, něco jiného je ale skutečnost. V manuálu se sice píše cosi o varovné indikaci, já jsem ale vždycky viděl zelenou.
Tzv. manuální ostření, v našem případě přesněji řečeno předostření na danou vzdálenost je poměrně chudé: tři hodnoty v normálním a dvě v makrorežimu.

Blesk

Výkon vestavěného blesku patří ke standardu, tedy „nic moc“, ale v rámci objektivity je třeba říci, že nic jiného ani nelze očekávat. Plusy blesku spočívají v možnostech nastavení, a to konkrétně synchronizace na dlouhé časy závěrky. Spuštění blesku je možné nastavit jak na začátku, tak na konci dlouhé expoziční doby. K dobru je třeba přičíst i způsob redukce jevu červených očí. PhotoPC 3000Z používá stroboskopickou sérii záblesků, která je přece jenom o stupeň účinnější, než pouhý jeden předblesk nebo dokonce pouhé přisvícení LED diodou.
EPSON PhotoPC 3000Z umožňuje také připojení externího blesku. Toto nebylo při testování vyzkoušené, proto uvádím jen technická data. Připojení je pomocí „hot-shoe“, česky sáněk. Externí blesk může pracovat pouze v manuálním režimu, což si lze vysvětlovat všelijak, tudíž se zdržím komentáře.

Makro

Režim makrosnímání nepatří k premiantům s předmětovou vzdáleností 2 cm apod., avšak přesto jej lze označit za nadprůměr. Musíte mít sice nastavené nejširší ohnisko objektivu - největší obrazový úhel, dostanete se však na vzdálenost, která vám umožní zaostřit objekty o velikosti cca 7 cm.

Preview funkce

Funkce v režimu prohlížení snímků patří k běžnému standardu, fotoaparát umí vše podstatné, co se při prohlížení snímků požaduje, plus něco málo navíc. Co to je? Jednak možnost otáčení stranové orientace snímků, bohužel pouze při SlideShow. Při běžném prohlížení musíte otočit foťák. Horší je to, když si fotky prohlížíte na připojeném TV. Mnohem vyšší hodnocení zasluhuje položka Info, pomocí níž je možné na displej vyvolat okno se snad všemi možnými informacemi o snímku. Posuďte sami na následující fotografii.

Informace o snímku na LCD

Rychlost fotoaparátu

Rychlost je slabou stránkou našeho přístroje, a to konkrétně ve fázi ukládání snímků na paměťovou kartu. O TIFu se raději ani nebavím, avšak ani nejcitelněji komprimované JPEG na tom není o mnoho lépe. Ukládání fotografií trvá citelně déle, než u srovnatelných přístrojů a totéž platí pro režim prohlížení snímků. Ostatní parametry rychlosti jsou běžné, což se týká startu fotoaparátu, zaostřování, rychlosti zoomování apod.

Energetická náročnost

Jestliže ztratil PhotoPC 3000Z body za rychlost, pak je zase nabírá za energetickou náročnost. Ta je výrazně podprůměrná, což v praxi znamená 130 - 150 snímků v plném rozlišení JPEG, “prokládaném“ občasným použitím blesku, prohlížením fotografií na displeji a nezbytným stahováním do počítače. Hlášení o nízké kapacitě akumulátorů ale přichází tradičně na poslední chvíli, kdy zbývá pár sekund do doby, než se přístroj automaticky vypne. Nevím, kde výrobci na tuto vlastnost fotoaparátů přišli, ale zdá se, že začíná být jakýmsi nepsaným standardem.

Komunikační rozhraní

Sériový port nemá smysl u třímegapixelového fotoaparátu hodnotit, určitou podmínkou je tedy USB. Ten je k dispozici, tudíž je podmínka splněna. Stahování do počítače se sice neobejde bez malých problémů, to je však předmětem hodnocení v části Standardní vybavení ODKAZ!!!!. Není vždy obvyklé, že AV kabel umožňuje přenášet i zvuk (zvukové poznámky, video), proto malé plus pro PhotoPC 3000Z.

Funkce a vlastnosti - hodnocení

EPSON PhotoPC 3000Z je dobře vybavený základními funkcemi požadovanými od fotoaparátu této třídy. Některé z nich (manuální měření expozice, autofocus) ale nepracují zcela korektně, jiné naopak převyšují srovnatelné přístroje (korekce EV, bodové měření expozice, Info Preview). V hodnocení ale převyšují kladné dojmy, stejně jako u provozních vlastností, které jsou místy horší, u mnoha parametrů pak příznivé.


 FotoměrkaKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Produkt: EPSON PhotoPC 3000Z
 Funkce a vlastnosti 14 bodů (max. 20)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Úvodní část recenze
Konstrukce a ovládání
Standardní vybavení
Obrazová kvalita, referenční snímky
Cena
Technické parametry

Váš názor Další článek: Computer 17/00

Témata článku: Epson, Správná funkce, Vlastnost, Fixy, Custom, Měřicí přístroj, Dlouhý snímek, LED TV, Fun, Malá část, Blesky, Zelená plocha, Měření času, Požadovaná vzdálenost, VLA, Obvyklý problém, Stroboskop, Bílé místo, Špatné osvětlení, Funkce, Běžná hodnota, EPS, Obvyklá funkce, Správný čas, Prohlížení


Určitě si přečtěte

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk