Epson Moverio BT-200: chytré brýle dostupné za měsíc

Google Glass stále nejsou v běžném prodeji. Na trh se ale chystají brýle Moverio BT-200 od Epsonu, které obsahují displej pro každé oko.

Když Google s populárním výskokem z letadla uváděl chytré brýle Google Glass, všichni byli ohromeni. Od té doby sice vzniklo několik iterací produktu, Glass jsou ale stále dostupné pouze vybraným vývojářům, kteří zaplatí poměrně vysokou cenu za to, že si mohou brýle užít a zkusit pro ně něco naprogramovat.

Konkurence začala představovat nejrůznější druhy chytrých brýlí, mezi kterými byly velké a neforemné s podporou rozšířené 3D reality (Smart Glass), ale také jednodušší s jedním displejem ve stylu Google Glass. Jedním z blízkých konkurentů jsou i nové brýle od společnosti Epson – BT-200, které se začnou prodávat už příští měsíc.

Epson BT-200: dvě poloprůhledná skla

Brýle Epson BT-200 mají oproti Google Glass klasický rám jako běžné brýle a obsahují i dvě poloprůhledná skla. Levé i pravé sklo obsahuje miniaturní 0,42palcový displej s rozlišením 960 × 540 s poměrem stran 16:9, který je schopen zobrazit až 16,77 milionů barev (24bit) s frekvencí obrazu 60 Hz.

Klepněte pro větší obrázek
Brýle Epson BT-200 se dvěma displeji

Pokud jde o velikost viditelné virtuální plochy skrz brýle, měla by být podobná jako u 40palcové úhlopříčky viděné ze vzdálenosti 2,5 metrů. Součástí brýlí je i základní kamera s nižším rozlišením VGA. V rámu je ukrytý kompas, gyroskop, akcelerometr i mikrofon pro případné využití třeba videohovorů.

 

Pouze kabelové připojení do specializovaného mobilu

Oproti Google Glass má ale Epson BT-200 celkem zásadní nevýhodu – vyžaduje kabelové připojení do speciálního mobilního telefonu. Uvnitř „řadiče“ se o výpočetní operace stará dvoujádrová platforma ARM TI OMAP 4460 na frekvenci 1,2 GHz, která má 1 GB operační paměti a 8GB flash paměť. Pokud potřebujete více místa, je možné kapacitu rozšířit pomocí microSD až o dalších 32 GB.

Klepněte pro větší obrázek
Brýle vyžadují připojený řadič, který se stará i o napájení

Zařízení má předinstalovaný systém Android 4.04 a dokáže se k internetu připojit přes WiFi (802.11n), Bluetooth 3.0 nebo USB 2.0. Stejně jako u samotných brýlí, i zde je přítomen kompas, gyroskop a akcelerometr, navíc je k dispozici i GPS modul pro zaměření polohy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mez předinstalovanými aplikacemi jsou SEViewer, Moverio Air, Moverio Mirror a další aplikace by mělo být možné stáhnout přes specializovaný obchod Moverio. Díky dvojici displejů jsou brýle schopné zobrazovat i trojrozměrný obraz – například u filmů a dalšího obsahu pro rozšířenou realitu. Mezi podporovanými formáty souborů je MP4, MPEG2, H.264, v případě zvuku pak AAC, MP3, WAV a Epson se chlubí i Dolby Digital Plus. Poslech zvuku je řešen pomocí externího sluchátka, které je v balení.

Klepněte pro větší obrázek
Detaily jednoho displeje s rozlišením 960 × 540

Samotné brýle mají rozměry 17 × 18,5 × 3,2 cm a hmotnost 88 g. Nesmíme ale zapomínat, že jsou brýle spojené se zmíněným „telefonem“ (Epson ho nazývá jako řadič), který má rozměry 12 × 5,5 × 1,9 cm a hmotnost 124 g. Hlavní úkol tohoto zařízení je i napájení. Uvnitř je totiž velká baterie s kapacitou 2 720 mAh, která by měla brýle udržet v provozu kolem šesti hodin.

Parametry Epson BT-200

  • Displej: 2 × 960 × 540 (0,42 palců, levé a pravé oko), zorné pole 23 stupňů
  • Čipset: dvoujádrový TI OMAP 4460 (1,2 GHz)
  • Operační paměť: 1 GB
  • Flash: 8 GB
  • Výbava: WiFi, Bluetooth, kamera VGA, mikrofon, micro USB 2.0, micro SD slot, sluchátko, podpora 3D zobrazení, čeština, tmavší sklíčka
  • Rozměry, hmotnost brýle: 17 × 18,5 × 3,2 cm, 88 g
  • Rozměry, hmotnost řadič: 12 × 5,5 × 1,9 cm, 124 g
  • Baterie, výdrž: 2 729 mAh (v řadiči), až 6 hodin
  • Cena: 699 dolarů (přibližně 17 000 Kč), Android 4.04

 

Rozšířená realita s kabelem

Chytré brýle Epson nejsou přímou konkurencí Google Glass, protože nefungují samostatně a je nutné je připojit k hlavnímu řadiči v podobě specializovaného mobilního telefonu. Jedná se ale o druhou generaci, takže není vyloučeno, že se Epsonu nakonec podaří v budoucnu vyrobit i model, který bude mít integrovanou baterii přímo v brýlích.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V současné době je ale takové  řešení v kombinaci se dvěma displeji problémové – baterie zvýší hmotnost a nevydrží tak dlouho napájet oba displeje.

Klepněte pro větší obrázek

Oproti tomu Google Glass jsou mnohem jednodušší a mají pouze jeden displej. Většinu času navíc nebrání běžnému výhledu, protože zobrazovač je nad úrovní pohledu. Epson BT-200 by tak mohly mít budoucnost tam, kde by byly neustále v provozu. Podobně to ukázaly například brýle Eyes-On, které umožňují vidět žíly pod kůži a hodí se tak na specifický úkon v nemocnicích.

Je tak otázkou, jestli brýle od Epsonu najdou podobný segment využití, bude ale záležet také na podpoře vývojářů, kteří budou pro Epson BT-200 programovat potřebné aplikace. Rozšířená realita a její správné zobrazení v prostoru navíc vyžaduje 3D kameru, kterou tyto brýle nemají. Kvůli tomu nelze u této verze čekat příliš velký úspěch.

Video

Témata článku: Hardware, Technologie, Měsíc, Epson, MOV, BT Google, 3d brýle na telefon, GPS na kolo, 3d brýle pro virtuální realitu, Sluchátka bluetooth, Výpočetní operace, Eyes, Virtuální 3D brýle, Velká baterie, Kabelové připojení, GPS aplikace pro Android, Chytré brýle, Rozšířený Android, Sluchátka na mobil, 3d brýle pro mobil, Trojrozměrný obraz, DOS, Sklo

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 158

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje