Epson Moverio BT-200: chytré brýle dostupné za měsíc

Google Glass stále nejsou v běžném prodeji. Na trh se ale chystají brýle Moverio BT-200 od Epsonu, které obsahují displej pro každé oko.

Když Google s populárním výskokem z letadla uváděl chytré brýle Google Glass, všichni byli ohromeni. Od té doby sice vzniklo několik iterací produktu, Glass jsou ale stále dostupné pouze vybraným vývojářům, kteří zaplatí poměrně vysokou cenu za to, že si mohou brýle užít a zkusit pro ně něco naprogramovat.

Konkurence začala představovat nejrůznější druhy chytrých brýlí, mezi kterými byly velké a neforemné s podporou rozšířené 3D reality (Smart Glass), ale také jednodušší s jedním displejem ve stylu Google Glass. Jedním z blízkých konkurentů jsou i nové brýle od společnosti Epson – BT-200, které se začnou prodávat už příští měsíc.

Epson BT-200: dvě poloprůhledná skla

Brýle Epson BT-200 mají oproti Google Glass klasický rám jako běžné brýle a obsahují i dvě poloprůhledná skla. Levé i pravé sklo obsahuje miniaturní 0,42palcový displej s rozlišením 960 × 540 s poměrem stran 16:9, který je schopen zobrazit až 16,77 milionů barev (24bit) s frekvencí obrazu 60 Hz.

Klepněte pro větší obrázek
Brýle Epson BT-200 se dvěma displeji

Pokud jde o velikost viditelné virtuální plochy skrz brýle, měla by být podobná jako u 40palcové úhlopříčky viděné ze vzdálenosti 2,5 metrů. Součástí brýlí je i základní kamera s nižším rozlišením VGA. V rámu je ukrytý kompas, gyroskop, akcelerometr i mikrofon pro případné využití třeba videohovorů.

 

Pouze kabelové připojení do specializovaného mobilu

Oproti Google Glass má ale Epson BT-200 celkem zásadní nevýhodu – vyžaduje kabelové připojení do speciálního mobilního telefonu. Uvnitř „řadiče“ se o výpočetní operace stará dvoujádrová platforma ARM TI OMAP 4460 na frekvenci 1,2 GHz, která má 1 GB operační paměti a 8GB flash paměť. Pokud potřebujete více místa, je možné kapacitu rozšířit pomocí microSD až o dalších 32 GB.

Klepněte pro větší obrázek
Brýle vyžadují připojený řadič, který se stará i o napájení

Zařízení má předinstalovaný systém Android 4.04 a dokáže se k internetu připojit přes WiFi (802.11n), Bluetooth 3.0 nebo USB 2.0. Stejně jako u samotných brýlí, i zde je přítomen kompas, gyroskop a akcelerometr, navíc je k dispozici i GPS modul pro zaměření polohy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mez předinstalovanými aplikacemi jsou SEViewer, Moverio Air, Moverio Mirror a další aplikace by mělo být možné stáhnout přes specializovaný obchod Moverio. Díky dvojici displejů jsou brýle schopné zobrazovat i trojrozměrný obraz – například u filmů a dalšího obsahu pro rozšířenou realitu. Mezi podporovanými formáty souborů je MP4, MPEG2, H.264, v případě zvuku pak AAC, MP3, WAV a Epson se chlubí i Dolby Digital Plus. Poslech zvuku je řešen pomocí externího sluchátka, které je v balení.

Klepněte pro větší obrázek
Detaily jednoho displeje s rozlišením 960 × 540

Samotné brýle mají rozměry 17 × 18,5 × 3,2 cm a hmotnost 88 g. Nesmíme ale zapomínat, že jsou brýle spojené se zmíněným „telefonem“ (Epson ho nazývá jako řadič), který má rozměry 12 × 5,5 × 1,9 cm a hmotnost 124 g. Hlavní úkol tohoto zařízení je i napájení. Uvnitř je totiž velká baterie s kapacitou 2 720 mAh, která by měla brýle udržet v provozu kolem šesti hodin.

Parametry Epson BT-200

  • Displej: 2 × 960 × 540 (0,42 palců, levé a pravé oko), zorné pole 23 stupňů
  • Čipset: dvoujádrový TI OMAP 4460 (1,2 GHz)
  • Operační paměť: 1 GB
  • Flash: 8 GB
  • Výbava: WiFi, Bluetooth, kamera VGA, mikrofon, micro USB 2.0, micro SD slot, sluchátko, podpora 3D zobrazení, čeština, tmavší sklíčka
  • Rozměry, hmotnost brýle: 17 × 18,5 × 3,2 cm, 88 g
  • Rozměry, hmotnost řadič: 12 × 5,5 × 1,9 cm, 124 g
  • Baterie, výdrž: 2 729 mAh (v řadiči), až 6 hodin
  • Cena: 699 dolarů (přibližně 17 000 Kč), Android 4.04

 

Rozšířená realita s kabelem

Chytré brýle Epson nejsou přímou konkurencí Google Glass, protože nefungují samostatně a je nutné je připojit k hlavnímu řadiči v podobě specializovaného mobilního telefonu. Jedná se ale o druhou generaci, takže není vyloučeno, že se Epsonu nakonec podaří v budoucnu vyrobit i model, který bude mít integrovanou baterii přímo v brýlích.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V současné době je ale takové  řešení v kombinaci se dvěma displeji problémové – baterie zvýší hmotnost a nevydrží tak dlouho napájet oba displeje.

Klepněte pro větší obrázek

Oproti tomu Google Glass jsou mnohem jednodušší a mají pouze jeden displej. Většinu času navíc nebrání běžnému výhledu, protože zobrazovač je nad úrovní pohledu. Epson BT-200 by tak mohly mít budoucnost tam, kde by byly neustále v provozu. Podobně to ukázaly například brýle Eyes-On, které umožňují vidět žíly pod kůži a hodí se tak na specifický úkon v nemocnicích.

Je tak otázkou, jestli brýle od Epsonu najdou podobný segment využití, bude ale záležet také na podpoře vývojářů, kteří budou pro Epson BT-200 programovat potřebné aplikace. Rozšířená realita a její správné zobrazení v prostoru navíc vyžaduje 3D kameru, kterou tyto brýle nemají. Kvůli tomu nelze u této verze čekat příliš velký úspěch.

Video

Diskuze (4) Další článek: Časopis Computer do vaší schránky nyní s 35% slevou!

Témata článku: Technologie, Hardware, Měsíc, Epson, 3d brýle pro mobil, 3d brýle na telefon, DOS, Platforma ARM, Podobný segment, Dolby Digital, Eyes, 3d brýle pro virtuální realitu, MOV, Kabelové připojení, Velká baterie, Trojrozměrný obraz, Sluchátka bluetooth, Výpočetní operace, Rozšířený Android, Dolby Digital Plus, Sluchátka na mobil, EPS, Sklo, Pravé oko, BT Google, Levné kamery na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 81

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj počtu nakažených onemocněním Covid-19 v Česku ** Mapa podle okresů, počty testovaných, přehled podle věku ** Průběžně aktualizované grafy

Marek Lutonský | 156

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 30

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk