Google | Apple | Fortnite

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

  • Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite
  • Její vývojáři nejprve přichystali parodické video
  • V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Google odstranil ze svého oficiálního repozitáře Obchod Play hru Fortnite. Důvodem je obcházení platebního systému, kvůli kterému přicházel o takřka bezpracný zisk. Vývojáři ze studia Epic Games na oplátku podali na Google žalobu. O kauze informuje Android Police a řada dalších médií.

Hra Fortnite se v Obchodě Play poprvé objevila v dubnu tohoto roku. Do té doby byla dostupná ke stažení pouze na stránkách vývojářů, kteří se nechtěli smířit s tím, že 30 % ze všech mikrotransakcí připadne dle podmínek Googlu. Dochází tak k určitému paradoxu, kdy studio Epic Games původně nechtělo umístit hru do Obchodu Play, aby z něj po několika měsících byla doslova vyhozena.

Čím se hra provinila?

V podmínkách, upravujících způsob monetizace aplikací publikovaných v Obchodě Play, je uvedeno, že pokud aplikace nebo hra stažená z tohoto zdroje nabízí nějaké placené funkce či nákupy, musí být platby realizovány přes systém Googlu. Google si přitom (podobně jako Apple) „ukousne“ z inkasované částky 30 %. Podstata problému spočívá v tom, že v Epic Games přišli s možností platit za nákupy v aplikaci přímo, namísto použití oficiálně schváleného systému.

Ve vyjádření pro The Verge Google uvádí, že „Otevřený ekosystém Android umožňuje vývojářům distribuovat programy a hry prostřednictvím řady obchodů s aplikacemi. Pro vývojáře, kteří se rozhodnou používat Obchod Play, máme stanovené zásady, které jsou pro ně spravedlivé a udržují pro uživatele platformu v bezpečí. Přestože Fortnite zůstává na Androidu k dispozici, nemůžeme ho zpřístupnit v Obchodě Play, protože porušuje naše zásady. Vítáme však příležitost pokračovat v našich diskuzích s Epic Games ohledně návratu Fortnite zpět do Google Play.“

V současnosti tak lze hru instalovat z balíčku, staženého z oficiálních stránek hry. V takovém případě je však nutné povolit instalaci aplikací ze zdrojů třetích stran, což je obecně považováno za bezpečnostní riziko. Kromě toho je hra dostupná také v rámci Galaxy Store na zařízeních značky Samsung.

Problémy začaly na Applu

Podobný osud potkal Fortnite i na platformě Apple. Hra byla 13. srpna dopoledne odstraněna z App Storu s tím, že „Společnost Epic Games povolila ve své aplikaci funkci, která nebyla zkontrolována ani schválena Applem, a učinila tak se zjevným úmyslem porušit pokyny App Store týkající se plateb v aplikaci, které platí pro všechny vývojáře, jež prodávají digitální zboží nebo služby.“ Nutno podotknout, že na rozdíl od Androidu není možné na platformách iOS a iPadOS instalovat aplikace z jiných zdrojů.

Vývojáři reagovali v první fázi tak trochu dětinsky. Publikovali parodické video, ve kterém zesměšňují reklamu na první Macintosh, evokující román George Orwella 1984, a označují Apple jako monopolistu. Dalším krokem bylo podání žaloby, v níž Epic Games označuje Apple jako „monstrózní stvoření, jež usiluje o kontrolu trhu, blokuje hospodářskou soutěž a potlačuje inovace“.

Víceméně stejnou žalobu následně podali i vůči Googlu. Epic Games tvrdí, že „Google zneužívá svou velikost k tomu, aby dělal problémy konkurentům, inovátorům, zákazníkům a uživatelům“. V žalobě viní Google z toho, že porušuje americké antimonopolní zákony.

Bude jistě zajímavé sledovat, jak se s oběma žalobami vypořádá soud. V případě Googlu totiž existuje možnost, jak hru nainstalovat. Je tedy otázkou svobodného rozhodnutí, jestli autoři využijí Obchod Play s tím, že budou bezvýhradně akceptovat jeho podmínky, nebo se rozhodnou pro jiný způsob distribuce. Stejný krok v případě Applu však znamená, že vývojáři přišli o jedinou cestu, jak dostat svou hru na mobilní telefony a tablety s nakousnutým jablkem ve znaku.

Diskuze (135) Další článek: Něco pro fanoušky osmibitů. ZX Spectrum Next zamířil na Kickstarter a je to hit

Témata článku: Google, Apple, Android, Samsung, Mobilní aplikace, App Store, Hry, Play Store, Epic Games, Fortnite, Google Play, Žaloba, George Orwell, Macintosh, Vývojář, Obchod Play, Galaxy Store, Android Police, Aplikace, Obchod, MonoRecenze hry Metroid Dread. Návrat legendy, která se drží svojí tradice

Recenze hry Metroid Dread. Návrat legendy, která se drží svojí tradice

Téměř dvě dekády jsme čekali na to, než se Nintendo vrátí k původnímu plošinovkovému pojetí Metroidu. Dread navazuje tam, kde Fusion skončil a pro fanoušky žánru je bezesporu povinností.

Martin Nahodil
Metroid DreadNintendo SwitchRecenze
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft