Stát od čteček, které jsou pro plnohodnotné využití občanek s elektronickým čipem nezbytné, dává ruce pryč. Máte si je pořídit sami. Ale jakou? Rozhodli jsme se začít ověřovat, které čtečky čipových karet s novými eObčankami spolehlivě fungují.
Jsme zatím na začátku. Tyto čtečky už ale máme ověřené, najdete je na dalších listech:
- ACR 3901U-S1 (1 048 Kč)
- ACR 39U-U1 (279 Kč)
- Gemalto SafeNet Reader CT1100 (2 104 Kč)
- Gemalto IDBridge CT710 (956 Kč)
- USB Contact Smart Chip Card (160 Kč)
- +ID (490 Kč)
- Cherry TC 1100 (359 Kč)
Jak to bude probíhat
1. Nějak se dostaneme ke čtečce čipových karet. Koupíme si ji, někdo nám ji půjčí nebo jinak poskytne. Čtečky zmíněné v tomto článku ale vždy projdou našima rukama, nebudou zde žádné informace jen z doslechu.
Doplněno: Na poslední list jsme se nakonec rozhodli přidat výčet neověřených čteček, které ale s eObčankami fungují podle našich čtenářů.
2. Čtečku vyzkoušíme. Nechystáme komplexní testy, vyzkoušíme jen funkčnost s eObčankami. Metodika se možná bude vyvíjet, základ ale zůstane stejný.
3. O čtečce napíšeme. Nebudou to žádné romány, stačí pár odstavců. Řekneme, jak čtečka vypadá, jak funguje, co se vám na ní bude líbit, co nebude, zmíníme parametry. Při aktualizacích budeme nové čtečky přidávat dopředu.
Metodika
Nechceme to dělat složité, cílem je hlavně ověřit, jestli čtečka funguje s eObčankami. Budeme zkoušet:
- Jestli si Windows 7 a Windows 10 ke čtečce samy najdou a nainstalují ovladače.
- Až bude připravená aplikace eObčanka pro ostatní operační systémy, zkusíme to i u nich.
- Prověříme, jak se se čtečkou pracuje, jak vypadá, jak na nás působí po hardwarové stránce.
- Prověříme přihlášení eObčankou k Portálu občana, opět z různých operačních systémů.
- Čtečku nafotíme, ukážeme vám její fotografie.
- Uvedeme základní technické údaje, aktuální cenu.
- Ceny v článku budeme občas aktualizovat.
Máme napsat o vaší čtečce?
Toto je část určená pro obchody a distributory: Jestli v tomto článku není zmíněná čtečka, kterou prodáváte, a chtěli byste, abychom ji vyzkoušeli, ozvěte se nám na e-mail vladislav.kluska@cncenter.cz. Do textu o čtečce přidáme odkaz na váš obchod.
Klikněte na šipku a podívejte se na první čtečky čipových karet, které jsme vyzkoušeli.
Pokračování 2 / 9
Čtečka ACR 3901U-S1
Cena: 1 048 Kč, prodává R. A. S.
Bezdrátová čtečka ACR 3901U-S1 komunikuje buď přes dodávaný kabel, či přes Bluetooth, kdy se dokáže připojit i k mobilnímu telefonu. Je jedna z mála, která také podporuje mobilní aplikaci eObčanka pro operační systém Android.
Zde není pro její spárování potřeba přidávat zařízení přímo v systému. Vše se řeší skrze obslužnou aplikaci eObčanka, která čtečku vyhledá a připojí. Uvnitř aplikace si také lze zobrazit úroveň nabití čtečky. Samotné používání je pak rychlé a bezproblémové, při bezdrátovém použití je jako vždy třeba počítat s lehčím zpožděním.
Pro spárování ve Windows je nutné ji spárovat skrze nastavení Windows a následně nainstalovat ovladače skrze příslušnou aplikaci. Zde je navíc nutné po jejím nainstalování čtečku ručně vybrat a po kliknutí pravým tlačítkem myši dát instalovat. Po nainstalování čtečka funguje spolehlivě.
Obslužný program pro Windows je velmi jednoduchý, volba instalace čtečky se ale skrývá pod kliknutím pravým tlačítkem myši.
Na bohu má ovládací tlačítko, které slouží pro přepínání mezi režimy – USB, vypnuto či Bluetooth. Po zapnutí se s počítačem spojí téměř okamžitě, má navíc integrovanou baterii, takže vydrží i bez zapojení do napájení. O stavu indikuje výraznou diodou.
Bude se líbit: Kompaktní rozměry a kompatibilita s mobilními telefony.
Nebude se líbit: Vyšší cena a zdlouhavější instalace na PC.
Parametry
- Rozměry: 94 x 60 x 12 mm
- Rozhraní: Bluetooth , USB
- Kompatibilita: Windows (ověřeno), macOS, Linux, Android (ověřeno), iOS
- Délka kabelu: 1 m
- Technické informace (záložka Tech Specs)
Pokračování 3 / 9
Čtečka ACR 39U-U1
Cena: 279 Kč, prodává R. A. S.
Čtečka ACR 39U-U1 patří mezi základní a levné typy, funguje ale dobře. Designově nijak nevybočuje, vyrobená je z levného plastu, který ale drží, provedení je bytelné.
V rámci Windows není třeba doinstalovat speciální ovladače, čtečka funguje hned po zapojení do USB portu. Potěší snadné vkládání průkazu, jako u většiny čteček se dává čipem vzhůru.
Bude se líbit: Čtečka funguje, nijak funkčně ani vzhledově nevybočuje.
Nebude se líbit: Čtečka odpovídá dané ceně.
Parametry
- Rozměry: 72,2 x 69 x 14,5 mm
- Rozhraní: USB
- Kompatibilita: Windows (ověřeno), macOS, Linux
- Délka kabelu: 1,5 m
- Technické informace (záložka Tech Specs)
Pokračování 4 / 9
Čtečka Gemalto SafeNet Reader CT1100
Cena: 2 104 Kč, k testu zapůjčil Askon International, prodává Suntech
Prověřili jsme bezdrátovou čtečku čipových karet, která komunikuje pomocí Bluetooth 4.0 Low Energy, případně přes dodávaný kabel s USB koncovkou, přes který se také napájí.
Pro spárování s počítačem slouží obslužná aplikace Gemalto Bluetooth Device Manager. K ovládání slouží zapínací/vypínací tlačítko, pro indikaci párování a baterie slouží dvě notifikační diody. Stav baterie ukáže dodávaný software, případně Windows 10 ve výpisu zařízení.
Dodávaná obslužná aplikace je sice v angličtině, ovládá se ale jednoduše.
Čtečka po spárování funguje spolehlivě, je ale nutné počítat s menší prodlevou oproti čtečkám s kabelem. Přihlašování zabere o sekundu či dvě více času.
Výrobcem udávaná výdrž na jedno nabití jsou tři týdny běžného kancelářského využití. Dodávaným kabelem je čtečku také možné propojit s počítačem a využívat klasicky drátově. Můžete použít jakýkoliv datový kabel s koncovkou micro-USB.
Bude se líbit: Bezdrátové použití, kompaktní rozměry a nízká hmotnost, možnost používat i s kabelem
Nemusí se líbit: Vyšší cena, nutnost nabíjení, oproti klasickým čtečkám je lehce pomalejší
Parametry
- Rozměry: 101 × 63 × 9 mm
- Hmotnost: 45 g
- Rozhraní: Bluetooth 4.0 Low Energy, USB
- Kompatibilita: Windows (ověřeno), Mac OS, Linux. Do Windows 7 a 10 je nutno doinstalovat obslužnou aplikaci
- Délka kabelu: 90 cm
- Český návod: ne
- Technické informace (záložka Technical Specification)
Pokračování 5 / 9
Čtečka Gemalto IDBridge CT710
Cena: 956 Kč, k testu zapůjčil Askon International, prodává Suntech
Prověřili jsme první čtečku čipových karet s integrovanou klávesnicí. Bezpečnostní kód IOK se u ní zadává přímo na této klávesnici, nepíše se do autentizační aplikace. Je to bezpečnější, kód se totiž vůbec nepřenáší do počítače, čtečka proto patří do třídy Class 2 (Secure PIN Entry).
Autentizační aplikace eObčanka vyzve k zadání IOK na klávesnici čtečky • Takhle to vypadá na jejím displeji
Do počítače s Windows 7 se napřed nainstaloval ovladač čtečky, po prvním zasunutí eObčanky – opět čipem nahoru – ještě ovladač eOP CZE. Hned všechno fungovalo.
Ve Windows 10 systém použil vestavěné ovladače, skrze ně ale aplikace eObčanky neumožnila zadávat IOK přímo na klávesnici čtečky. Pro její zprovoznění bylo nutné doinstalovat ručně ovladač ze stránek výrobce.
Čtečka Gemalto IDBridge CT710 je velmi dobře zpracovaná, i s klávesnicí stále přijatelně malá. Tlačítka jsou pryžová, funkční klávesy pod displejem s eObčankou nevyužijete. Při osobním použití může být kabel s délkou 190 cm přiliš dlouhý, ale uznáváme, že se hodí, když je potřeba klávesnici vysunout třeba za úřední okénko.
Bude se líbit: Bezpečné zadávání kódu IOK na vestavěné klávesnici, hardwarové provedení
Nemusí se líbit: Vyšší cena než u jednoduchých čteček. Nutnost instalace ovladačů ve Windows 10
Parametry
- Rozměry: 98 × 66 × 15 mm
- Hmotnost: 64 g
- Rozhraní: USB
- Kompatibilita: Windows (ověřeno), Mac OS, Linux. Windows 7 si ovladače nainstalují samy, ve Windows 10 jsme museli použít ovladače od výrobce
- Délka kabelu: 190 cm
- Český návod: ne
- Technické informace (záložka Technical Specification)
Pokračování 6 / 9
Čtečka USB Contact Smart Chip Card
Cena: 160 Kč, pořízeno na eBay.com
Tuto čtečku jsme koupili za 5,50 britských liber na eBay.com (můžeme dát i odkaz). Je to příklad čínského zboží, kterého je plný eBay, Aliexpress a další čínské obchody – hledejte smart card reader. Poštovné bylo samozřejmě zdarma, na dodání jsme ale čekali celý měsíc. Stejnou čtečku jsme už objevili i v českém e-shopu, kde byla asi o stovku dražší.
Hlavní je, že čtečka s eObčankami funguje. Windows si pro ni samy najdou ovladače, protože se tváří jako standardní Smart Card Reader Interface. Dodávané mini CD jsme do mechaniky raději nedávali.
Čtečka je malá, má relativně poddajný, metr dlouhý kabel. Občanku je do ní potřeba zasunout čipem nahoru. Aktivní stav a čtení indikuje dvoubarevná LED na vršku.
Má smysl bát se čínské čtečky z neověřeného zdroje? Riziko tady je, viz náš starší článek o zákeřných USB zařízeních, a prokázat neoprávněnou internetovou komunikaci je velmi obtížné. V redakci jsme se ale shodli, že riziko je přijatelné, že bychom se nebáli takovou čtečku s eObčankou používat.
Bude se líbit: Nízká cena, velikost, poddajný kabel.
Nemusí se líbit: Dlouhá dodací lhůta z čínských obchodů, potenciální bezpečnostní riziko.
Parametry
- Rozměry: 69 × 62 ×17 mm
- Rozhraní: USB
- Kompatibilita: Windows (ověřeno), Mac OS, Linux. Windows 7 a 10 si ovladače nainstalují samy
- Český návod: ne
Pokračování 7 / 9
Čtečka +ID
Cena: 490 Kč, prodává XTEL.cz
Pyšní se, že je nejmenší čtečka čipových karet na světě. Vymysleli ji v Estonsku, vyrobili na Taiwanu, dorazí v malém blisteru. Vypadá jako USB disk, nabízí se v bílé nebo v černé barvě.
Před použitím je třeba ze čtečky vyklopit střední část, která patří přímo do USB portu. Průkaz posléze zasunete do vnější části, která ho udrží. Chvíli budete zkoumat, kam a jak eObčanku vsunout. Není to úplně jednoznačné, pomůžou ale částečně viditelné kontakty a zarážka. Aktivitu čtečky prozrazuje bílá LED, v těle je otvor pro provléknutí poutka (nedodává se).
Bude se líbit: Malé rozměry a nízká hmotnost, takovou čtečku lze nosit všude s sebou. A je pěkná.
Nemusí se líbit: Máme trochu obavy z fyzické výdrže, čtečka je opravdu malá a plastová, do toho ještě nutnost otvírání. Není na první pohled jasné, jak průkaz zasunout. Za velikost a design si připlatíte.
Parametry
- Rozměry: 57 × 8 ×13 mm
- Hmotnost: 5 g
- Rozhraní: USB
- Kompatibilita: Windows (ověřeno), Mac OS, Linux. Windows 7 a 10 si ovladače nainstalují samy
- Český návod: ano
- Technické informace (PDF)
Pokračování 8 / 9
Čtečka Cherry TC 1100
Cena: 359 Kč, prodává CZC.cz
Čtečka německé firmy Cherry, vyrobená samozřejmě v Číně, se k počítači připojuje USB kabelem. Je hodně dlouhý, měří 175 cm, a trochu nepoddajný.
Občanský průkaz se do čtečky zasouvá snadno, na konci při dotyku karty se snímacími kontakty ucítíte mírný odpor. Napoprvé ale eObčanku určitě vložíte čipem dolů, správně je to navzdory piktogramu obráceně. Aktivitu čtečky, kterou výrobce nabízí v černé nebo světle šedé barvě, prozrazuje modrá LED.
Bude se líbit: Čtečka funguje, jinak na ní není nic pozoruhodného.
Nemusí se líbit: Zatím poměrně vysoká cena. U jednoúčelových čteček ji očekáváme nižší.
Parametry
- Rozměry: 100 × 65 × 12 mm
- Hmotnost: 75 g
- Délka kabelu: 1,75 m
- Rozhraní: USB 2.0
- Kompatibilita: Windows (ověřeno), Mac OS, Linux. Windows 7 a 10 si ovladače nainstalují samy
- Český návod: ne
- Technické informace (PDF)
Pokračování 9 / 9
Čtečky, které by měly fungovat
Tyto čtečky jsme sami nevyzkoušeli a nemůžeme proto dát ruku na to, že s eObčankami fungují. Jako funkční je ale zmiňují lidé v diskuzích pod články a na sociálních sítích:
- Gemalto IDBridge CT30
- AKASA AK-CR-03BKV2
- GemPC Twin USB
- Rocketek USB 2.0 Smart Card Reader RT-SCR3
- Gemplus GemPC Express
-
Genuine Zoweetek 12026-1
Čtečky integrované v noteboocích
Zatím jsme měli možnost vyzkoušet dva notebooky s vestavěnou čtečkou:
HP EliteBook 830 G5: Bez problémů
Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9210: Vzpomněli jsme si, že v šuplíku máme tento deset let starý notebook se čtečkou čipových karet. Nedostali jsme do něj aplikaci eObčanka, ale jen z důvodu, že mnoho let nebyl připojený k internetu a zatím jsme neměli trpělivost vydržet všechny aktualizace. Čtečka ale eObčanku detekovala a nevidíme důvod, proč by autentizace neměla fungovat.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně