Entrega USBnet pro síť bez otevírání počítačů

15. září 1999
Computer 18/99 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Počítačovou síť čistě přes USB pomůže vytvořit nenápadná krabička z rodiny produktů Entrega USBnet.
Počítačovou síť čistě přes USB pomůže vytvořit nenápadná krabička z rodiny produktů Entrega USBnet. Komponent je efektně aranžován a zabalen v krabici, která obsahuje dva propojovací kabely, manuál a cédéčko s programy včetně ovladačů. Navržen je pro spojení dvou, ale jak si řekneme později, i libovolného počtu počítačů.

USB kraluje, žádné zkušenosti nevyžaduje
Technologie USB se má čile k světu. Sám používám řadu USB zařízení a na počítačovou síť jsem se těšil jako na završení snah o uživatelskou přítulnost v oblasti HW.

Propojení počítačů je nesmírně rychlé. Propojení počítačů a automatická instalace z CD je otázkou chvilky. Po restartu obou pécéček se objeví klasický přihlašovací dialog Klienta sítě Microsoft. Na jiných pécéčkách bez síťové karty se přidá Rodinné přihlašování do Windows. USBnet Manager zobrazí názvy připojených PC, pochopitelně nemohou mít stejná jména. Také pomůže vyřešit případné problémy. Červená dioda na propojovacím prvku signalizuje správné připojení a funkčnost, zelená pak probíhající navázané spojení.

Pro propojení více počítačů potřebujete pro jejich propojení odpovídající počet těchto USB sítí. pro 2 počítače jednu síť, pro 3 PC pak dvě sítě a tak dále.

Testuji na cvičišti, prověřuji na bojišti
Tuto síť jsem řádně otestoval na běžný kancelářský provoz a nenašel žádný zádrhel. USBnet a jeho instalaci vyzkoušelo několik notebooků, stolních PC s USB od výrobce až po starší desky, do kterých byl dokoupen pouze propojovací kabel a původně u nich USB nebylo zapojeno. Chcete-li se vydat touto cestou, musíte si uvědomit, že inherentní vlastností je maximální vzdálenost mezi PC 5 metrů, v našem případě přiloženými kabely 4 metry. Od prvního PC, tedy jakéhosi „serveru“ si přičtěte další dva metry, kdy vzdálenost nabude hubem Entrega a jej propojovacím kabelem. A to je pro většinu místností dostatečná vzdálenost. Kolegové pak mají stoly u sebe a tam už problém nehrozí. Co se týče rychlosti, nebyl jsem příliš nadšen. Při běžné práci si toho nevšimnete, kopírování 1 MB trvá průměrně 5 vteřin. Zálohování 369 MB souboru na nějaký větší disk v síti se protáhne na 23 minut. USB 2.0 slibuje o mnoho více.

Co mě však zarazilo, ale říkám to nahlas hodně dlouho: „USB zařízení nesmírně zatěžují procesor počítače!“ Prosté kopírování velkého souboru mezi notebookem Armada s procesorem Intel Pentium PII 366 MHz si zabralo jeho výkon na sto procent! Současný tisk na inkoustovce HP DJ 895Cxi fungoval bez viditelných prodlev, ale skenování už počítač odkládal na pozdější dobu.

Na různých lokálních sítích jsem pozoroval jev, kdy po přepnutí PC do úsporného režimu se po jeho opětovném probuzení obnovila síťová propojení až po jeho restartu. V USB síti sdílení disků fungovalo při této zkoušce bez problémů.

Na závěr jsem si nechal finanční rozvahu zákazníka, který obrací každou korunu. Přidržme se výše uvedené sítě tří počítačů (notebook a dva desktopy). Porovnejme náročnost řešení na technologii USB a Ethernet. Na jedné straně jsou dva kusy USBnet a na druhé jsem zvolil odpovídající značkové řešení. Sem patří dvě síťové karty PCI a jedna PC karta notebooku, malý rozbočovač, kabeláž a také náklady na instalaci a zprovoznění sítě. V podstatě jsme na stejných cenách, záleží však na použitých komponentech. Na druhou stranu však Ethernet připravíte síťovými kartami na rychlost 10/100 Mb/s, přestože třeba použijete výše uvedený hub Compex TP1008C nebo 1006C s rychlostí 10 Mb/s.

Klasika má výhodu v tom, že větším počtem zapojených stanic se řešení zlevňuje. USBnet je bezkonkurenční v mobilitě, instalaci a zaškolení obsluhy. Konečné rozhodnutí však závisí na vašich představách a zvyklostech. Výběru by určitě pomohl obecný pokles cen HW na bázi USB!

Zapůjčil: FINCOM s.r.o., tř. SNP 493, 500 03 Hradec Králové
Tel. 049/5410190, Fax 5410224, e-mail: market@fincom.cz
Doporučená koncová cena 4 190 Kč bez DPH
Diskuze (1) Další článek: Computer 18/99

Témata článku: Windows, USB, Síť, Síťové karty, Zelená dioda, Kabelové spojení, Síťové kabely, Propojovací síť, Běžný set, Síťová karta, Market, Otevírání, Nenápadná krabička, Dostatečná vzdálenost, Armada, SNP, USB kabely, Navázané spojení, Kancelářské stoly, USB Hub, Ent, Propojení


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 45

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu