Enso Launcher: dokonale rychlý spouštěč čehokoliv

Kolik zbytečného času ztratíte klikáním v nabídkách nebo psaním internetových adres? Zjednodušte si práci a spouštějte aplikace ve Windows rychleji než kdykoliv předtím.

Už dávno jsem přemýšlel nad tím, že si do počítače musím nainstalovat něco, co mi zefektivní otevírání nových aplikací, práci s okny, vyhledávání na internetu a další činnosti, s nimiž se každý den setkávám a jejichž jen pouhá inicializace mi při použití myši zabírá až příliš mnoho času. Můžete pracovat s panelem snadného spuštění, můžete si nainstalovat další šikovné lišty a vyhledávací tlačítka. Nebo můžete vyzkoušet Enso Launcher, který na první pohled vypadá až příliš jednoduše na to, aby se mohl stát něčím víc.

Enso Launcher je prográmek, který si dobu svojí existence už určitým vývojem prošel. Přesto se o něm mnoho neví. Aplikaci Enso Launcher si můžete stáhnout zde. Kromě základní instalace jsou na webových stránkách k dispozici také betaverze doplňků. Protože tyto doplňky šikovným způsobem aplikaci obohacují, budeme v následujících odstavcích vycházet z kombinace Enso Launcher + Enso 2.0 Launcher Prototype (beta další verze aplikace) + Enso Web Search Anywhere (doplněk rozšiřující možnosti vyhledávání na internetu) + Enso Map Anywhere (doplněk rozšiřující možnosti práce s mapami) + Enso Media Remote Control (doplněk na ovládání funkcí multimediálního přehrávače).

Poznámka: Kromě základní instalace aplikace Enso Launcher jsou všechny další doplňky ve stádiu betaverze. Mohou tedy občas vykazovat funkční nedostatky, a nedoporučujeme proto jejich instalaci méně zkušeným uživatelům.

Základní charakteristikou aplikace Enso Launcher je jednoduchost. Jednoduchost ve všem, co nabízí. Po instalaci vám tak nenabídne ani okno s možnostmi přizpůsobení. Otevře jen webovou stránku umístěnou na lokálním počítači, v níž nabízí krátké představení, seznam dostupných příkazů, jednoduché nastavení a otázky na nejčastější odpovědi.

Stiskněte a přikazujte

Ale abych nepředbíhal, nejdříve krátce o tom, co Enso Launcher vlastně umí. Jednoduše řečeno s ním můžete otevírat a spouštět dokumenty umístěné v nabídce Start i mimo ni. Vše, co musíte po instalaci udělat, je stisknout tlačítko Caps Lock. V horní části okna se objeví průhledná lišta, do níž můžete začít psát příkazy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Poznámka: Po instalaci je aplikace nastavena tak, že je příkazové okno aktivováno stiskem tlačítka Caps Lock. Při zadávání příkazu navíc musíte Caps Lock držet. Odstranění prstu z tlačítka způsobí buď spuštění vybraného příkazu, nebo chybové hlášení (v případě, že příkaz neexistuje). Pokud vám výchozí nastavení nevyhovuje, nechcete používat Caps Lock nebo tlačítko při zadávání příkazu neustále držet, kombinací Caps Lock + příkaz „preferences“ se dostanete do nastavení aplikace, kde lze preference změnit.

Pokud už máte spouštění příkazového okna nastaveno k obrazu svému, můžete začít pracovat. Na úvod doporučuji povel „command list“ zobrazující veškeré příkazy, které máte při práci s aplikací k dispozici. Kliknutím na kterýkoliv z nich se dostanete k jeho podrobnějšímu popisu a použití. Pokud jste nainstalovali všechny výše zmíněné doplňky, najdete mezi základními příkazy také povely map a ovladače či klíčová slova pro vyhledávání na internetu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Základem je „open“

Zcela klíčovým povelem je „open“. Jeho prostřednictvím budete otevírat aplikace, webové stránky a vlastně všechno, co Enso Launcher otevírat umí. Při psaní povelů přitom aplikace sama dle databáze příkazů napovídá a domýšlí, jakým směrem asi míříte.

Rozšířením příkazu „open“ je „open with“. Zatímco klasické „open“ otevírá vše tak, jak je to ve výchozím nastavení systému definováno, při použití „open with“ si můžete vybrat, s jakou aplikací příp. jak daný příkaz provedete.

Většina dalších příkazů slouží k běžným činnostem, k nimž v systému dochází. Prostřednictvím jednoho si můžete zavřít aktuální okno, dalším jej minimalizovat/maximalizovat apod. Zajímavou funkcí je novinka Calculate (four-function).Příkaz „calculate“ spustí jednoduchou kalkulačku nabízející základní aritmetické funkce. Celou matematickou rovnici nemusíte opisovat, stačí vybraný příklad označit v textu a spustit příkaz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tip: Vyzkoušejte si, jak funkce calculate (four-function) pracuje. Označte následující příklad a do příkazového okna zadejte „calculate“. Pokud je navíc příklad v editovatelném okně, umístí aplikace na jeho místo přímo výsledek:

5+(8.5*2)-(53/2)

Pokud potřebujete výsledek složitějšího příkladu, v němž si se sčítáním, odečítáním, násobením a dělením nevystačíte, můžete místo funkce Calculate využít klasickou kalkulačku pod příkazem Caps Lock + „open kalkulačka“.

Pozor si dávejte na použití příkazů „close“ a „quit“. Zatímco funkce Quit uzavře okno na popředí se vším všudy, Close uzavře jen minimální možný prvek. Pokud tedy pracujete v internetovém prohlížeči a chcete zavřít jen aktuální záložku, použijte příkaz Close, jinak přijdete o všechny otevřené stránky.

Přikazujte podle sebe

Na aplikace nebo dokumenty, které nejsou v základním nastavení k dispozici, si můžete vytvořit příkazy vlastní a to díky funkci Learn as open. V první řadě označte prvek, který chcete zkratkou spouštět (soubor, internetová adresa,…). Stiskněte Caps Lock a zadejte „learn as open“. Aplikace vás v následujícím kroku vyzve k zadání příkazu, který bude daný prvek reprezentovat. Potvrďte a je hotovo.

Klepněte pro větší obrázek 

Tip: Vyzkoušejte si funkci např. na severu Živě.cz. Označte následující internetovou adresu (www.zive.cz), vyvolejte funkci Learn as open a zadejte zkratku „zive“ pro otevření Živě.cz v internetovém prohlížeči. Po uložení vyzkoušejte do příkazového řádku aplikace zadat „open zive“. Celý postup si můžete prohlédnout také na videu zde.

Třetím doplňkem je Enso Map Anywhere. Funkcí je vložit mapu na jakékoliv editovatelné místo v dokumentu, v němž mohou být obrázky a podobné prvky zobrazeny. Pokud tedy píšete e-mail (ve formátu HTML) a potřebujete přímo v něm zadanou adresu ukázat na mapě, označte ji, stiskněte Caps Lock a zadejte příkaz „map“. Pod adresu aplikace vloží obrázek z Google Maps označující vybranou polohu na mapě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dalším v řadě je Enso Media Remote Control, „dálkový ovladač“ na multimediální přehrávače. Abyste se nemuseli při přehrávání hudby neustále dokola přepínat do okna playeru a zase zpět, můžete hudbu nebo video ovládat na pozadí právě prostřednictvím příkazů. Podle oficiálních informací funguje Enso Media Remote Control viTunes 4.7 a vyšších, Winampu 2.71 a vyšších a Windows Media Playeru 9.0 a vyších. Při testu jsme ale zkoušeli i pět dalších přehrávačů a ani u jednoho se neobjevily problémy.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud chcete vyzkoušet kompletní nabídku doplňků sady Enso, můžete si doinstalovat také Enso Translate Anywhere a Enso TeX Anywhere. První zmiňovaný, jak už název napovídá, vám pomůže při překládání textu. Překládat můžete z/do angličtiny, francouzštiny, němčiny, italštiny, japonštiny, korejštiny, portugalštiny, ruštiny, španělštiny a „pirátštiny“, speciálně upravené hovorové angličtiny. Čeština se bohužel na seznamu jazyků zatím nevyskytuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Posledním ze sady doplňků, jímž si můžete Enso Launcher rozšířit, je Enso TeX Anywhere. Rovnice, které byste jinak kdekoliv v dokumentech museli zadávat v klasické podobě v řádku za sebou, můžete velmi jednoduše naformátovat do pokročilých formátů. Stejně jako v případě map je třeba vkládat do dokumentu, kde jsou možné pokročilé úpravy formátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tip: Pokud nebudete chtít instalovat doplněk pro Enso Launcher, můžete vyzkoušet pokročilý editor rovnic zde.

Programujete a rádi si se svými aplikacemi hrajete? Pak si můžete nainstalovat speciální doplněk Enso Developer Prototype, který vám umožní psát a navrhovat pro aplikaci své vlastní příkazy.

Opravdu rychlý pomocník

Sečteno a podtrženo, Enso Launcher je první aplikací, která mě už po několika minutách přesvědčila, že spouštět a otevírat umí opravdu rychleji než klasické menu Start nebo jiný podobný program. A to jsem si zatím nestačil zvyknout na všechny příkazy, které Enso Launcher zvládá.

Z operační paměti si sice ukousne asi 20 MB, při práci je ale velmi rychlý a nikdy vás nenechá zbytečně čekat. Trochu zamrzí možnosti nastavení, které uživateli opravdu mnoho volnosti nenechávají.

Ke všem příkazům aplikace nabídne podrobnější informace. Ke každému si tak můžete přečíst detailní popis, pokud si nejste jisti, jakou funkci jste právě spustili a co funkce provedla, k dispozici je povel „tell me more“, který na žádost napoví.

Jestliže si ale budete chtít užívat výhod betaverze 2.0 stejně jako betaverzí dalších doplňků, budete se muset smířit s občasnými problémy. Jmenovitě např. nedostatky při práci s českou diakritikou, kdy se při pokusu o zápis písmena s háčkem aplikace pokaždé zhroutila nebo měla problémy vyhledávat adresy s českými diakritickými znaménky. Výjimkou nebyly ani náhodné pády aplikace při práci s běžnými příkazy. Ačkoliv vývojáři slibují problémy nejen s neanglickými znaky odstranit, zatím se s nimi budete muset smířit. Sledovat nejnovější informace o vývoji můžete zde na weblogu společnosti.

Klepněte pro větší obrázek

 

Diskuze (35) Další článek: Týden v IT: Zkrachoval by Apple bez Jobse?

Témata článku: Software, Download, Pokročilá funkce, Doplňky, Klasický problém, Launcher, Následující příklad, Rozšiřující možnost, Vybrané okno, Základní nastavení, Výchozí vyhledávání, Dok, Základní prvek, Google Translate, Průhledná lišta, Translate, Následující aplikace, Search more, Pokročilá práce, Snadné spuštění, Základní mapa, Klíčový prvek, Šikovná aplikace, Náhodný znak, Vybraný formát


Určitě si přečtěte

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 73

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 72

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

** Sony zveřejnilo podrobnosti k PlayStationu 5 ** Poprvé jsou k dispozici technické detaily ** Sony se hodně zaměřilo na rychlost SSD

Karel Javůrek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč