A co jako?Článek je zajímavý snad jen tím, tam jsou čísla. Ale jinak mi to přijde jako tažení proti cryptomenam.Aby ti bylo fér, tak by bylo potřeba také započítat energii na "normální" platby. Protože jestli si někdo myslí že ta "normální" dá nic nestojí jak je na omylu. Dneska se prakticky všechny transakce provádí na počítačích. A jsme zase tam kde kryptoměny.Ony ty počítače v bankách taky "žerou" dost hodně energie. Té samé elektřiny jako ty "zlé" fuj fuj kryptoměny.Nebo co takové herní konzole, počítače, televize, kina a celá zábava světa ta žere možná víc elektřiny než všechny kryptoměny na světě.A účel je úplně stejný, tj k pobavení lidí. Se Teda divím proč ty co tu křičí něco o tom jak kryptoměny jsou neekologické, že nevyhodí or mobily, televize, herní konzole, Bezdružice se kina, divadla, a nejdou hrát na hřiště fotbal! Vsadím se že to už je netrápí a je jim to jedno. Oni si vždy najdou jednu věc co ostatním závidí a na tu budou házet špínu, protože závist. Když to nemůžu mít já tak jiný taky ne. Fakt nechápu kde se v lidech bere zlo. V komentářích je tolik zla, že je mi z toho na zvracení. Lidi pisou Spink na ostatní ktere vůbec neznají, na věci které někdo jiný dělá i když tomu nerozumí. Je to hnus velebnosti.
Snížila by se ta energetická náročnost, kdyby se to počítalo ručně a potvrzování by se posílalo na papírech klasickou poštou, poslem nebo poštovními holuby? 😉
A je v energii na vytěžení třeba toho zlata započítán ekvivalent ceny samotného zlatého dolu ? Krypto jde těžit jen s vybavením - "důl je zdarma".
Důl je zdarma? :-OA kde si takový důl zdarma můžu objednat, máte na to nějaký e-shop? Jen tedy doufám že jsou k tomu dolu zdarma i dumpery, nakladače, ventilace, trhaviny a další potřebné vybavení na zpracování rudy i s veškerým potřebným personálem. Asi by mě tam nebavilo chodit to hrabat rukama do igelitky.
Samozřejmě že důl kde se těží krypto je zdarma narozdíl od reálného dolu.
Hlavne jestli je zapocitana i ekologicka likvidace takovyho dolu. Doly jsou vetsinou ekologicky katastrofy samy o sobe...
▐▀▀▀█▄▄▄█▀▀▀▌▐▄▄▄█▀▀▀█▄▄▄▌Pokud je někdo ochoten se zamyslet:https://roklen24.cz/a/SYZDr/bitcoin-ma-opacny... ...
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 11. 2018 14:29
JezisMaria, autor toho clanku tam namiesal taky gulas ze to nie je ani pekne, a podstata je jednoducha, je mu jedno aky dopad bude mat bitcoin na ekologiu pokial mu jeho farma zaraba $$$, sam pre seba ten kreativec si vzdy a lahko vymysli zdovodnenie preco je on bitcoin ekologicky a preco ostatni nemaju pravdu, je mu jedno ze je to blud ale hlavne ze on ma dobry pocit. Ten fakt ze na tazbu sa vyuziva obrovse mnozstvo energie ktora v konecnom dosledku je pretavena len do nul a jednotiek na jeho HDD a tym padom vyhodena doslova "do luftu" ho nezaujima.
A když si doma klimuješ a vyhříváš bazén, tak ta energie jde kam?Zkus si občas něco analytického přečíst. Třeba toto:https://roklen24.cz/a/SYZDr/bitcoin-ma-opacny... ...
Doporučuji zkusit nějakou učebnici ekonomie.Těžař těží bitcoiny. Má nějaké náklady - například 1.5 milionu na vytěžení jednoho bloku. A za to dostane bitcoiny. Ty prodá třeba za 2 miliony korun.0.5 milionu má zisk.Vyhodil tu energii do luftu?Ale kulo! Vytvořil něco, za co jsou lidé ZCELA DOBROVOLNĚ ochotni utratit 2 miliony korun.To, že někdo těžařovi dá 2M za bitcoiny vytěžené v jednom bloku znamená, že pro toho kupce ty bitcoiny mají tu hodnotu. Když někdo těžařovi dá 6000 dolarů za 1 bitcoin tak to zjevně, jednoznačně a evidentně znamená, že pro toho kupce ten bitcoin má tu hodnotu. Jinak by mu za to ty prachy nedal. Ten člověk si za 6000 USD mohl koupit milion různejch jinejch věcí. To, že si za ně koupil právě bitcoin znamená, že ho chce (cení si ho) více, než čehokoli jiného, co si za těch 6000 USD mohl koupit.Pokud někdo jiný za 6000 USD vyrobí motorku, šperk, cokoli a NEPRODÁ TO (protože kupec dal přednost bitcoinu), tak se plýtvání daleko spíše dopustil ten výrobce motorky/šperku - vynaložil energii, spotřeboval materiál a lidskou práci na něco, co nikdo nechtěl. Na rozdíl od toho těžaře bitcoinu, který vyrobil něco, co někdo chce.To, že pro vás nemá bitcoin takovou hodnotu je irelevantní. Hodnota je věcí subjektivního hodnocení. Nic nemá objektivní hodnotu. Litr vody pro člověka v poušti má jinou hodnotu, než pro člověka bydlícího u alpského jezera. A ještě si to prosím srovnejte se "službami" státu. V jejich případě nikdo nedemonstruje (tím, že si je dobrovolně koupí) fakt, že si jich cení, že pro něj maj hodnotu. Kolik byste byl ochoten zaplatit za služby celníka (zbuzerování na hranicích, clo/výpalné za to, že jsem si něco v zahraničí koupil)? Kolik za služby Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví? Jestli je něco čirým plýtváním, je to stát.
Ale dá se porovnávat to, že státní tiskárnu cenin stojí mnohem méně CO2 vyrobit bankovku stejné hodnoty, resp. náklady bankovních transakcí na jednotku transferovaného bohatství vs současné kryptoměny. Čirým plýtváním jsou tedy jak některé služby státu, ale tak i systém POW a obojí si tedy zasluhuje pozornost abychom byli zcela objektivní.
To, že stát má možnost levně si vytisknout peníze, ale není žádný klad.Pokud by levné vytváření nových peněz z ničeho bylo kladem, tak pak to dovolme komukoli. Natisknout si doma na inkoustovce. A nastane zřejmě ráj na zemí (mnohonásobný klad).
Levně nebo draze jsou pouze ekonomická měřítka, která mohou mít větší nebo menší provázání na rychlost a efektivitu, s jakou spotřebováváme planetu. Tam kde to jde, bych se tedy tuto provázanost snažil minimalizovat. Z tohoto hlediska je centralizované bankovnictví opravdu výhodnější, protože tu vnucenou (ano je to špatně je to kompromis) dohodu o tom že těmto měnám a bankám budeme důvěřovat, jsme schopni zajistit, že budou potvrzovat transakce se zlomkovým dopadem na ekosystém a jestli to budou pro zákazníka dělat levně nebo draze mě vůbec nemusí v tuto chvíli zajímat. Není to tolik spravedlivé ale za tohoto stavu, kdy kryptoměny toto ještě nemají vyřešené bych nějaké masivní migrace prostě neorganizoval...
Co je na rade na omezeni? 😀
Až nastane hyperbitcoinzace a stane se dominantním platidlem na planetě, bude se na těžbu používat téměř veškerá vyprodukovaná elektřina :) Dokud lidem s obrovským kapitálem nedojde, že je snazší si bitcoin koupit nebo vydělat ale ne ho vytěžit, stejně jako tomu bylo u zlata. Můžete utratit biliony za těžbu, ale jednodušší je podnikat v něčem jiném a získávat ty bitcoiny od lidí :)
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 11. 2018 11:49
Nebo se na měnu, jejíž hodnota se odvíjí od toho, že si někdo myslí že nějakou má, raději vykašlat. 😀
Nebo se vykašlat na měnu, kterou si může stát dle libosti natisknout a na dluhy, které nemůže vymáhat nikdo od států, tak od občanů a neustále musí všechny držitele peněz okrádat pomocí inflace. To dává smysl. Počkám si až si za bitcoiny koupím třeba celej ústeckej kraj :)
Samozřejmě ve chvíli, až se ten domeček z karet začne rozpadat a bude muset odprodávat věřitelům území.
Bitcoin sice nemá hodnotu užitnou, ale má hodnotu směnnou. Kupříkladu, když si koupíte mobil a vybalíte ho, tak už ho nemůžete prodat za stejnou cenu jako když jste ho kupoval. Natož pokud jste ho opotřeboval či poškodil. Po pár letech nemá vůbec smysl ho ani prodávat, jelikož zastaral. Bitcoin ale můžete prodat za stejnou cenu za jakou jste ho kupoval (samozřejmě za předpokladu že neklesne cena na základě poklesu poptávky). A právě tuhle hodnou máme jak u kryptoměn, tak i u státních fiat měn, cenných papírů a podobně. Bitcoin jsou peníze! Jakou jinou hodnotu, než směnnou by měly mít?
Jenže ta energie se spotřebovává (i) na potvrzování těch platebních transakcí.
jses hodne naivni jestli si myslis ze se bitcoin stane nejakouopravdu zasadni menou
Hřeje mě u srdce že se na tom nepodílím 🙂
A ono to nekoho zajima? Lidi jdou po hotovem produktu a na to tezit nepotrebuji.Ze by tu byly studi na tema vyroby rohliku, piva a pod .. to ne. Stejne jako jim je sumak, kolik stala vyroba filmju. Oni plati jen za listek do kina. Nebo kolik stoji oprava D1, kdyz ve finale plati dalnicni znamku. No nic. Clanek o nicem.
Me to zajima. Prekvapen?
Pro mě docela zajímavý článek. Podle mého pochopení aby se provedla transakce Bitcoinu, tak je potřeba tu transakci "ověřit" a to stojí tu energii. Ne každý je lhostejný k tomu, jaké mají jeho činy důsledky. Takže když použiju Bitcoin, chápu to tak (mohu se mýlit), že umožním těžařům vydělat a vyprodukuji tak nepřímo tím CO2 (elektřina průměrného těžaře se vyrábí z části spalováním fosilních paliv) další CO2 je nutné k produkci nových a nových hardwarů které těžaři používají, atd..
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.