Linux | Operační systémy

Endless OS: Vyzkoušeli jsme Linux pro všechny kouty světa

  • Endless vyvíjí levné počítače a speciálně upravený systém
  • V rozvojových zemích má pomoci především při zvyšování vzdělanosti
  • Systém je uvolněn pro bezplatné používání

V roce 2012 začal ve společnosti Endless Computers vývoj stejnojmenného počítače, jehož hlavní předností je velmi nízká cena a vlastní operační systém postavený na Linuxu. Tým, na který dohlíží mimo jiné držitel Nobelovy ceny míru Muhammad Júnus vydal svoje počítače letos v únoru. První z nich Endless Mini má tvar koule a stojí 79 dolarů (asi 1 900 Kč), druhý model nese název Endless One a vyjde na 189 dolarů (asi 4 500 Kč). Oba nabídnou čtyřjádrový procesor s taktem 1,5 GHz a liší se operační pamětí (1 GB/2 GB) a také interním úložištěm, které nabídne kapacitu 24 GB, resp. 32 GB.

Zaměření je jasné – jde o stroje, které mají sloužit v rozvojových zemích především pro výuku, a tomu také nasvědčuje operační systém, který vývojáři vytvořili právě pro tyto účely. My jsme Endless OS vyzkoušeli a stejně tak si může stáhnout systém kdokoliv jiný – stačí flashka s kapacitou alespoň 4 GB a rozhraním USB 3.0.

Endless OS je nabízen ve dvou verzích – základní (Base), která zabere asi 2 GB a plné o velikosti 15 GB. Druhá jmenovaná je připravena pro instalaci na počítače, které nebudou mít přístup k internetu. V systému je rovnou předinstalováno velké množství aplikací, které jsou běžně stahovány z internetu.

Mezi smartphonem a počítačem

Telefony a smartphony jsou v rozvojových zemích často jediným kusem elekroniky s přístupem na internet a tomu bylo přizpůsobeno také rozhraní desktopového systému. Aby se v něm dokázalo orientovat co nejvíce uživatelů, místo klasické plochy zde najdeme matici ikon, kterou známe třeba z tabletových systémů. Sem postupně přibývají ikony instalovaných aplikací, které je následně možné třídit do složek.

Klepněte pro větší obrázek
Základní plocha systému - podobná tomu, co známe z tabletů či smartphonů

Při prvním startu je navíc nabídnut velmi podrobný tutoriál, který uživatele kompletně provede systémem a naučí jej vše potřebné od procházení internetu, instalování aplikací nebo připojení k Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Při startu je k dispozici velmi přehledný tutoriál

Pro úplné začátečníky je potom připravena podrobná nápověda, která uživatele bude vzdělávat také v oblasti technologií. Obsahuje návody zaměřené přímo na Endless OS, kde například poradí, jak připojit tiskárnu, ale stejně tak se zde uživatelé dozví, co je to Bluetooth. Nechybí potom ani velká část o bezpečnosti a soukromí na internetu.

Klepněte pro větší obrázek
Jeden z článků v systémové nápovědě - co je to Bleutooth, k čemu slouží a jak jej využívat

Aplikace jsou potom získávány stejným způsobem, jako v případě mobilních systémů – stačí otevřít integrované Centrum aplikací a vše potřebné jediným kliknutím stáhnout a doinstalovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Centrum aplikací odkud jsou instalovány aplikace, hry, učebnice i další výukové materiály

V základu Libre Office i encyklopedie

Po instalaci systému je počítač připraven ihned k základnímu použití především pro vzdělávací účely. Základ tvoří kancelářský balík LibreOffice, velká encyklopedie a upravený internetový prohlížeč. Ten je postaven na běžném Chromiu.

Klepněte pro větší obrázek
Upravené Chormium se speciální startovní stránkou

Encyklopedie je tvořena hesly z Wikipedie, kterých je přes 50 000 a jsou upraveny do velmi pohledných článků. Rozděleny jsou do několika kategorií, které je možné doinstalovat stejně jako v případě běžných aplikací.

Klepněte pro větší obrázek
Článek z připravené encyklopedie

Další velmi důležitou součásti je tzv. Virtuální škola. Tu lze doinstalovat jako další aplikaci a obsahuje učebnice pro většinu běžných předmětů základního vzdělání. Ty jsou přitom zpracovány do přehledné aplikace, kterou je velmi jednoduché ovládat.

Ve stejném duchu se potom nesou další aplikace jako je například publikace Health, která nabízí nejen vzdělání z oboru Zdraví, ale také například také postupy při první pomoci.

Klepněte pro větší obrázek
Endless OS obsahuje také příručku první pomoci

Kromě jiného však najdeme mezi nabízenými aplikacemi také tu s názvem Coding Fun, která slouží pro velmi jednoduchou výuku programování.

Klepněte pro větší obrázek
Nechybí zábavná výuka programování

Multimédia i hry

Endless OS však není pouze systémem, který by byl zaměřen čistě na vzdělávání. Má sloužit i pro běžné činnosti. Vedle surfování to může být například editace videa či zvuku, pro které jsou rovněž připraveny nástroje. Zvuk lze upravit v tradičním Audacity, video potom v oblíbeném Pitivi.

Klepněte pro větší obrázek
Audacity pro úpravu zvuku

Nechybí zde ale ani pokročilejší nástroje jako je modelovací 3D CAD. To vše je možné velmi rychle instalovat z Centra aplikací. V tom samozřejmě nechybí ani jednoduché hry jako je klon Minecraftu s názvem Minetest.

Klepněte pro větší obrázek
Nechybí ani hry, například Minetest

Pod kapotou GNOME

Endless je systémem vystavěným na linoxvém jádru s upraveným rozhraním GNOME. Na rozdíl od běžných distribucí nepoužívá tradiční systémy balíků jako je rpm či apt. Souborový systém pracuje na úrovni rootu pouze jako read-only a o správu se stará OSTree.

Klepněte pro větší obrázek
Endless OS je postaven na Linuxu s prostředím GNOME

To vše proto, aby byl systém a jeho ovládání co možná nejvíc zjednodušeno. Na tradiční systémové nabídky nebo Terminál zde nenarazíte (ačkoliv doinstalovat jde). Cílová skupina, kterou mají být uživatelé z rozvojových zemí, by tradiční linuxový systém mohla využívat pro výuku poměrně složitě, proto došlo k transformaci rozhraní, které se blíží tomu z mobilních systémů.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení je jednou z mála nabídek, které neprošly velkou transformací

Endless OS jistě není první ani poslední pokus, jak do rozvojových zemí dostat levné počítače s upraveným systémem. Právě díky zázemí společnosti ze Sillicon Valley, úspěšné kampani na Kickstareru a podpoře známých osobností má velkou šanci se právě v těchto zemích prosadit a pomoci tam nejen při zvyšování úrovně vzdělanosti populace.

Diskuze (27) Další článek: MSI chystá herní notebooky, co hravě zvládnou virtuální realitu

Témata článku: Linux, Počítače, Operační systémy, Open source, Návody, JSM, Audacity, Tradiční systém, VirtualBox, Jediný kus, Kout světa, End, Instalování, První pomoc, Základní vzdělání, Endless, Linuxový terminál, Libre Office, SVE, Oblast technologií, Rozhraní Gnome, Svět, Základní použití, OS X, Druhý model, Stolní počítače na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Nokia 3310 slaví 22 let. Jak se z nenápadného telefonu stala nezapomenutelná legenda

Nokia 3310 slaví 22 let. Jak se z nenápadného telefonu stala nezapomenutelná legenda

** 1. září tomu je přesně 22 let od představení legendární Nokie 3310 ** Telefon je dodnes známý svými originálními kryty i výdrží ** Model se vyráběl dlouhé 4 roky a mnozí jej používali i spoustu let poté

Martin Miksa
RetroLegendy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy