Encyklopedie přírody: prales doma

Obrazovka se mi proměnila ve velkolepé divadlo. V pravém rohu proletěla volavka a mezitím se kolem prošel slon. To už jsem se ale ztratil v Antarktidě, když jsem hledal polární lišku.
Marek Šalanda: Obrazovka se mi proměnila ve velkolepé divadlo. V pravém rohu proletěla volavka a mezitím se kolem prošel slon. To už jsem se ale ztratil v Antarktidě, když jsem hledal polární lišku. Zahřál mě až prales, ve který se změnil můj půlnoční pokoj. Nespal jsem, jen s otevřenými ústy zíral na ten mumraj kolem.

Zapomeňte na pojetí encyklopedie tak, jak ho znáte, a pak teprve vstupte mezi kouzla přírody, která vám nabízí Encyklopedie přírody.

S bohatou nabídkou se setkáte už v základním menu, kde na vás dýchnou tajemné zvuky lákající k cestě dál. Spirály pravěkého světa vás dovedou přes život pod mikroskopem až k poznávání jednotlivých vyšších živočichů a rostlin (bezobratlí, ryby, obojživelníci, hmyz, plazi, ptáci, savci, rostliny a houby). Informace jsou střízlivě stručné a doplňuje je množství odkazů nabízených v různých částech obrazovky. Můžete přecházet do příbuzných témat, seznamovat se díky textům s detaily nebo si nechat vše vysvětlit videem a animacemi.

Víte vlastně, jak vidí třeba takový zajíc nebo sup? Že ne? Nezoufejte, ani tohle vám nezůstane utajeno. Hned vedle se můžete naučit řeči ptáků. Určitě vás také pobaví rozpoznávání podle zobrazených detailů. A pokud nemáte soutěžení dost, přejděte ke kvízu, který vás přezkouší ze všeho, co jste se dozvěděli.

Lahůdkou je deset lokalit, které najdete na otáčejícím se glóbu. Zvolíte-li třeba Korálový útes, získáte průřez mořem, ve kterém si lze cokoli zvětšit, zaposlouchat se do zvuků nebo prohlížet videa a animace. Tato schémata jsou přehlednou didaktickou pomůckou a uchovávají se dlouho v paměti.

Obavy o nové ráno
Velký vliv na výskyt jednotlivých druhů má podnebí. Proto je mu věnován celý jeden oddíl, kde se dozvíte spoustu věcí o počasí, podnebných pásech, ročních obdobích nebo o mořských proudech. Nechybí ani obávaný El Niňo.

Abyste však nezapomněli na křehkost přírody, zvoní i v této encyklopedii hrana. Zelená kniha je zdviženým prstem a ukazovákem na otevřené rány, jako je ozónová díra, skleníkový efekt ad.

Neučme se věci jen encyklopedicky, zkusme je i chápat - proto nezapomeňte otevřít knihu o ekologii, která přibližuje jednotlivé přírodní vazby.

Zmapované bludiště
Množství nabízených informací může působit tak trochu chaoticky a také budit zdání, že se brzy ztratíte. V takovém případě však přispěchá na pomoc několik značených cest. Na prvním místě je to Rejstřík nabízející pojmy seřazené abecedně, podle videa, animací nebo zvuku. Místa, kde jste před deseti minutami byli, můžete najít v historii vašich kroků. Využít lze i Průvodce, ve kterém jsou vědomosti větveny podle vazeb mezi sebou - je to vlastně textová mapa encyklopedie.

A nakonec je tu i Systém - v něm postupujete podle základních pěti říší (monera, jednobuněční, houby, rostliny a zvířata).

Pevně zasazený strom
Pokud se chcete dozvědět ještě více, využijte webové stránky. Ty jsou přístupné pouze z cédéčka a nabízejí zajímavosti a nové poznatky. Každý měsíc zde přibude několik novinek rozšiřujících obzory vašich vědomostí.

Encyklopedie si na nic nehraje - nabízí přesně to, co slibuje. Vlastně i spoustu věcí navíc. Obsahuje stručně pojaté vědomosti, které nejvíce poslouží dětem na základních školách. A nejen jim. Jejich rodičům připomene spoustu toho, na co již zapomněli. A budete se divit, co všechno se tak nějak zamlžilo a ztratilo.

Takové cédéčko by nemělo chybět na žádné škole - je to přesně ten typ výukového softwaru, který patří do školních počítačů. Má dobře propracovanou jak motivační, tak i fixační složku (opakování), o expozici (kvalita prostředí, stručnost, přehlednost) nemluvě.

Multimédia od Dorling Kindersley, která lokalizuje pražská BSP Multimedia, výrazně převyšují standard, na který jsme v českém prostředí zvyklí. Encyklopedie přírody 2.0, která je na trhu již delší dobu, však sahá ještě výš. Její kvalita vás doslova ohromí a pokud ji ještě nemáte, pak není proč váhat. A až budete sedět u své obrazovky, nezapomeňte zavřít dveře, aby se vám ten neskutečný svět nerozběhl po celém bytě.

I když už je po půlnoci, zůstávám sedět u počítače. Ještě jsem neprošel pouští a neslyšel zpívat kosa. Těsně před spaním pak vylezu na dub, abych se nechal ukolébat jeho životem.

výukový multimediální software
Encyklopedie přírody 2.0
Zdroj: BSP Multimedia, Praha
Telefon: (02) 61 21 80 70
Cena: 1 095 Kč včetně DPH
Minimální konfigurace: PC 486SX/25MHz, 8 MB RAM, 8 nebo 16bitová zvuková karta, 2× CD-ROM, SVGA (256 barev) v rozlišení 640 × 480, sluchátka nebo reproduktory, Windows 3.1/95/98 a MacOS System 7.1.2+

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Váš názor Další článek: Představujeme hostování MP3 na FreeMusic.cz

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,