Encyklopedie Filmoví herci současnosti a Lexikon českého filmu

Obal prodává – a tak texty, v nichž je spousta slov s předponou nej-, je lepší brát s dostatečně velkou rezervou. Člověka to v obchodě příjemně naladí a doma je pak zbytečně velmi zklamán. Podíváme se proto nyní na zoubek encyklopedii Filmoví herci současnosti a Lexikon českého filmu.
Obal prodává – a tak texty, v nichž je spousta slov s předponou nej-, je lepší brát s dostatečně velkou rezervou. Člověka to v obchodě příjemně naladí a doma je pak zbytečně velmi zklamán. Podíváme se proto nyní na zoubek encyklopedii Filmoví herci současnosti a Lexikon českého filmu.

Rozpačitý divák
Nechci se stavět do role fundovaných filmových kritiků – jméno autora (pokud ovšem občas vezmete do ruky i nepočítačové periodikum směrované alespoň částečně do oblasti kultury) by mělo být dostatečnou zárukou, že obsažené informace jsou korektní. Osobně jsem toho názoru, že celkové hodnocení filmů je příliš zaměřeno na odborné hledisko filmové kritiky. Ale je možné, že se jedná pouze o projev mého diváckého filmového (ne)vkusu. Ostatně úspěch knižního vydání publikace hovoří za vše.

Ozubená kolečka
Po technické stránce jsou oba tituly zpracovány na velmi slušné úrovni. Umožňují procházení jednotlivých titulů a obrazových databází, rejstříků a tvorbu vlastních vyhledávacích dotazů. Přínosem technologie ViewMaster je možnost vkládání vlastních poznámek, záložek a komentářů. Na základě poznámek můžete poté data třídit a dokonce lze poznámky přenášet mezi jednotlivými počítači. V případě záložek a komentářů lze používat jednotlivé uživatelské profily.

Data i software v Lexikonu lze také aktualizovat prostřednictvím Internetu – stačí si stáhnout potřebný soubor. U domácích multimediálních CD se rozhodně nejedná o běžnou záležitost, u zahraničních titulů je tento způsob aktualizace běžnější. Takže jednoznačně stoupá hodnota CD. Otázkou ovšem zůstává, jakou aktualizační politiku vydavatelé zvolí. Je pravděpodobné, že se také dočkáme aktualizace v podobě lisovaných cédéček zakončených vročením '99.

Rozbít prasátko?
Dojmy: Opravdu se jedná o velmi rozsáhlé multimediální encyklopedie věnované tomuto tématu a publikované v českém jazyce – z dostupné nabídky momentálně nejrozsáhlejší. Ale k dokonalosti takto zaměřeného encyklopedického kompletu chybí přehled světové tvorby a českých herců – snad bude časem tato mezera vyplněna. Prozatím může alespoň v oblasti světové tvorby částečně zaskakovat Cinemania od Microsoftu, která se ale nových vydání již nedočká.

Téměř čtrnáct stovek přece jen není zrovna málo, navíc je zde konkurent v tištěné podobě. Ovšem kniha nezodpoví bez zdlouhavého hledání otázku typu „Kdo hrál ve filmu Body of Evidence“. Jistou ekonomickou variantou je balík obou cédéček, který je zhruba o čtvrtinu levnější.

multimediální CD s přehledem filmových herců 80 a 90 let
Filmoví herci současnosti '98
Zdroj: Agentura Modré stránky, s. r. o.
Telefon: 02–474 53 75
Cena: 1 350 Kč s DPH
Parametry: 714 jmen, 1 300 převážně barevných fotografií, ukázky 50 filmů, základní údaje o 33 000 filmech.
Multimediální CD s přehledem českých filmů 1930–97
Lexikon českého filmu '98
Cena: 1 350 Kč s DPH
Oba programy: 1 980 Kč s DPH
Parametry: 2 000 filmů, členění na 17 žánrů, 1 200 fotografií, ukázky 50 filmů
Zdroj: Computer
Diskuze (1) Další článek: Opera - browser budoucnosti?

Témata článku: Software, Odborný titul, Ekonomické hledisko, Herec, Současnost, Pravděpodobný parametr, Jednotlivé tituly, Hodnocení filmů

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost