EMI podpořila formát MP3

V dění kolem formátu MP3 došlo k jedné velice zajímavé události. Jedna z největších nahrávacích firem se rozhodla prodávat nahrávky ve formátu MP3.
Koncern EMI, který ovládá značnou část trhu s audio nosiči se rozhodl podpořit formát MP3. K tomuto, pro někoho zajímavému či nelogickému, kroku se rozhodla po analýze, kterou provedla známá firma Price-Watterhouse-Cooppers. Z této analýzy jednoznačně vyplývá, že ignorování nebo boj proti formátu MP3 může skončit pouze katastrofou.

Co je vlastně předmětem zprávy? Ve zprávě jsou podrobně popsány varianty dění kolem formátu MP3. Zpráva je rozdělena na několik scénářů. První z nich se zabývá situací, kdy žádná z nahrávacích společností nepodpoří MP3, ale budou proti němu společně bojovat. V tomto případě dojde ke vzniku nejprve malých, ale značně se rozrůstajících firem, které budou provádět distribuci nahrávek koncovým zákazníkům (asi v druhé polovině roku 2000). Klasické nahrávací společnosti se budou právní cestou pokoušet nové společnosti zakázat nebo jinak odstranit. Díky neexistence zákonů a precedentů a také díky podpoře veřejnosti skončí boj velice záhy. Někdy kolem začátku roku 2001 se klasické nahrávací společnosti dílem spojí a dílem budou pohlceny nově vznikajícími firmami. Díky tomu vzniknou noví giganti skládající se z portálu, nahrávací společnosti a distributora nahrávek. Někdy kolem roku 2005 se tímto problémem začne zabývat americká justice a bude se pokoušet nové kartely rozbít.

Druhý scénář začíná podobně. Klasické nahrávací společnosti se pokusí o vytvoření ochrany formátu MP3. Přizvaný tvůrce, Ital Chiariglione, vytvoří na podzim roku 1999 se skupinou odborníků návrh ochrany. Po bouřlivé diskusi a několika změnách je nakonec na jaře roku 2000 návrh přijat. První přístroje s ochranou jsou na trhu v létě roku 2000. Nahrávací firmy stále čekají, kdy bude formát plně implementován do stávajících operačních systémů a přístrojů. V této době opět dochází ke vzniku nových nahrávacích (a hlavně distribučních) společností, které ochrana příliš nezajímá, protože doufají, že levné nahrávky se budou lépe prodávat. Předpoklad se plní a v polovině roku 2001 dochází k prvním fůzím klasických a nově vzniklých nahrávacích společností.

Konečně poslední scénář počítá hned od začátku s přispěním klasických nahrávacích společností. I v tomto případě budou samozřejmě vznikat nové firmy, ale jejich vliv nebude tak dramatický, jako v prvních dvou případech. Tyto nové firmy se spíše stanou podlabely existujících gigantů. Bohužel i tento případ počítá s kartelovými opatřeními.

Firma EMI se chystá vybudovat portály a sklady hudebních nahrávek. Každá kompozice (tedy dnešním jazykem disk CD nebo kazeta) bude k dispozici sestříhaná v nízké kvalitě pro posouzení. Podle těchto ukázek si bude moci koncový zákazník vybrat, které nahrávky chce zakoupit. Po provedení platby si bude moci celou kompozici stáhnout na svůj počítač. EMI má již celosvětovou dohodu s firmami Visa, Eurocard/Mastercard a American Express. Zabezpečení transakce bude zajištěno bezpečnostním kódem, pomocí kterého se budete muset přihlašovat při stahování. Zmíněný kód bude platit jeden týden, poté bude možnost stahování zrušena. Jelikož tento způsob zabezpečení není úplně bezproblémový, chystá se v tomto bodě ještě jistá změna. Jisté však je, že nahrávku si budete moci stáhnout pouze jednou. Pokud si staženou nahrávku smažete, budete ji muset opět zaplatit.

Mluvčí firmy Monitor/EMI, která zastupuje nahrávací společnost v České a Slovenské republice se vyjádřil, že k přijímání plateb budou čeští zákazníci moci používat online transakce přes Expandia banku. V prodeji bude firma EMI udržovat stejné ceny na celém světě. Očekává se, že jedna kompozice bude asi za 300 Kč. Uvidíme, co s touto cenou udělá konkurence, která se jistě bude chtít do obchodu s MP3 soubory zapojit.

Váš názor Další článek: Internet po Pražsku

Témata článku: MP3, Dnešní jazyk, Precedent, Poslední scéna, První polovina, Online transakce, První případ, Formát, Podpor, Americká justice, Vznik, Druhý scénář, American Express, Justice, Mastercard, Druhá polovina


Určitě si přečtěte

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 119


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně