Emgeton IOPS F4 – potěšení z poslechu

Tento přehrávač dokáže zaujmout, jakmile jej vezmete do ruky. Elegantní tvary, skvělý design a k tomu velmi pěkná kombinace barvy šampaňského a stříbra. Takový byl přehrávač IOPS F4, který jsme měli příležitost otestovat. Nebylo to ale vše, čím tento fešák dokázal upoutat.

Překvapení pro uživatele

Související odkazy

Slovník
LCD
MP3
USB

Katalog produktů
MP3 přehrávače

Už samotné balení bylo překvapením. Po fádních krabicích ostatních přehrávačů je tento dodáván v krychli z tvrdého černého papíru. Další překvapení se objeví po jejím otevření – samotný přehrávač s většinou příslušenství je ukrytý v efektní plechovce. Za balení si tedy Emgeton může připsat velkou jedničku.

Přístroj je určen pro náročné uživatele a tomu plně odpovídá také standardně dodávaná výbava. Kromě samotného přístroje a kvalitních sluchátek dostanete také šňůrku na krk, pouzdro na zápěstí, audio kabel a USB prodlužovačku. Ta v zásadě není nutná, protože přístroj je vybaven „velkým“ USB konektorem a je možné jej připojit přímo k USB portu. Pokud má váš počítač porty pouze v zadní části, je lépe použít dodávaný kabel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Elegance sama * Detail joysticku * Čelní strana přístroje

Nejste-li příznivci suchých technických dat, další překvapení na vás čeká až po zapnutí přístroje. Displej totiž není klasický LCD, ale je vyroben pomocí technologie OLED. To znamená, že je daleko více kontrastní a lépe čitelný, např. i na prudkém slunci. Displej dokáže zobrazit dvě barvy (modrou a oranžovou) v šestnácti odstínech.

Jak již bylo napsáno v úvodu, přístroj je po designérské stránce velmi dobře odvedenou prací. Body získává nejenom za vyklápěcí USB konektor, ale také za pětisměrný joystick a ovládací tlačítka, která se velmi dobře mačkají. Přístroj celkově působí velmi příjemným dojmem a byla radost jej používat – i díky hmotnosti, která včetně Li-polymerového akumulátoru činila 40 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej * Tlačítka * Vyklápěcí USB konektor

Nedostatky přehrávače

 Parametry
 Interní paměť  1024 MB (v nabídce 256/512/1024MB verze) 
 Formáty  MP3, WMA, OGG
 Ekvalizér  7 předvoleb
 Kompatibilita  Windows 98 a vyšší
 Rozhraní  USB 1.1
 Napájení  zabudovaný Li-Pol akumulátor
 Provozní doba   až 19 hodin
 Rozměry  79 x 31 x 15 mm
 Hmotnost  40 gramů
 Cena  7390 Kč s DPH
 Zapůjčil  Bell Technology

Přístroj naopak ztrácel body za chybějící podporu českých znaků. Některé názvy českých písniček tak byly těžko k rozluštění. Oproti jiným modelům (např. Emgeton Enox) reaguje přehrávač jinak v případě, že narazí na prázdnou složku. IOPS ji zobrazí, zatímco Enox ji přeskočil a eventuálně zobrazil případné podsložky a soubory v nich. Právě hranou skladbu bylo možné stisknutím tlačítka jednoduše uložit do oblíbených.

Displej zobrazuje čas písničky, právě hranou skladbu, jejich celkový počet, nabití akumulátoru, aktuální složku a hranou skladbu. Dále informuje o aktuálním nastavení ekvalizéru a přídavných efektech (WOW). Podsvětlení OLED je velmi kontrastní, oproti LCD není podsvíceno pozadí, ale svítí samotná písmena, zatímco pozadí je černé. Text je díky tomu velmi dobře čitelný i na přímém slunci.Trochu vadí velikost písmenek, která jsou větší a kvůli tomu se toho na displej moc nevejde, než se „přesune“ název jedné písničky, u přehrávače nejspíš zešedivíte.

Přístup k funkcím

Ekvalizér lze přepínat přímo pomocí jednoho z tlačítek. V menu je potom dostupné podrobnější nastavení, které umožňuje výběr mezi šesti volbami, uživatelským nastavením a přídavnými efekty. Ty produkovanému zvuku dodávají další rozměr, ale určitě se nehodí na všechny žánry, a jistě se najdou i uživatelé, kterým vyhovovat nebudou vůbec.

Mrzelo mě, že přístup k dalším důležitým funkcím – rádiu, hlasovému záznamníku a linkovému nahrávání – byl možný pouze z menu. Takto důležité funkce by si zcela určitě zasloužily přístup přes přímé tlačítko. Ocenit však musím kvalitní hlasový záznamník – všechny nahrané zvuky byly jasně a čistě zřetelné – bez rozdílu, zda byl zdroj zvuku několik centimetrů od přehrávače, nebo naopak ve větší vzdálenosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konektor * Konektor * Přístroj a sluchátka

Rádio s rovnou dvacítkou pozic nabízelo ruční i automatické ladění, stejně tak i funkci „fullscan“, kdy přehrávač nalezené stanice automaticky uložil do paměti (resp. všechny stanice, než došlo k obsazení všech pozic).

Přístroj si při vypnutí pamatoval aktuální skladbu a pozici. Při zapnutí začal hrát od místa, v němž došlo k vypnutí. Síla zvuku po zapnutí se zvyšovala postupně, takže nehrozilo ohluchnutí v případě, že jste zapomněli na nastavenou vyšší hlasitost. K ochraně sluchu přispívala i funkce, která při nastavení hlasitosti na více než 28. stupeň (ze čtyřiceti), po zapnutí automaticky nastavila hlasitost na tuto hodnotu.

Přehrávač je vybaven klasickými funkcemi, jež lepší přehrávače zpravidla v dnešní době už mívají – nastavení tempa, které umožňuje zrychlit či zpomalit přehrávání, budík, funkci sleep (vypnutí za přednastavenou dobu) a další (viz technická specifikace na stránkách výrobce).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přístroj je dodáván v piksle * Pouzdro

Dražší, ale kvalitní

 Hodnocení
 Design a provedení  8/10  82 %
 Ovládání  7/10
 Zvuk  9/10
 Funkce a podporované formáty   9/10
 Příslušenství  8/10

Subjektivně posuzovat zvuk je vždy ošidné – velmi záleží na preferovaném žánru a mnoha dalších atributech. V obecné rovině je ale zvuk tohoto přehrávače velmi kvalitní. Všechny testované žánry zněly přirozeně, šum i zkreslení se prakticky nevyskytovaly. Na kvalitě přidávají určitě i dodávaná sluchátka, která jsou shodná se sluchátky přehrávače Emgeton Enox a jsou stejně kvalitní. Po kratším hraní si s ekvalizérem byl zvuk přehrávače jedním z nejlepších, jaký jsem kdy měl možnost u přenosného přehrávače slyšet.

Přehrávač je napájen zabudovaným Li-polymerovým akumulátorem a na jedno nabití by měl vydržet až 19 hodin. Při našich testech byla výdrž zpravidla o pár hodin nižší, ale stále velmi dobrá. Nabíjení se provádí prostřednictvím USB portu.

Emgeton IOPS F4 je dražší přístroj, ale svým uživatelům nabídne velmi dobrý zvuk, kvalitní sluchátka, neobyčejný displej a všechny myslitelné funkce. Pokud se rozhodujete o koupi MP3 přehrávače a nekoukáte pouze na cenu, zvažte i tento model.

Diskuze (20) Další článek: Carly Fiorina opustila Hewlett-Packard

Témata článku: Windows, Čelní strana, Dodávaný kabel, Emgeton, Pětisměrný joystick, Automatické ladění, Sluchátka s rádiem, IOPS, Joystick, Pot, Poslech


Určitě si přečtěte

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

** Obézním lidem selhávají mechanismy, jež je mají chránit před nadměrným příjmem potravy ** Mozek tlouštíků ignoruje hormon leptin varující před hromaděním tukové tkáně v těle ** Vědci nyní odhalili, jak to udělat, aby mozek otupený obezitou leptin opět vnímal

Jaroslav Petr | 46

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání