Elvis Presley legálně zdarma

Díky evropskému copyrightu v délce 50 let se začnou dostávat nahrávky z 50. let dvacátého století do volné distribuce.
Zatímco v Americe je doba platnosti copyrightu 95 let, v zemích Evropské unie to je jen 50 let. Právě padesátá léta minulého století ale zaznamenala hlavní nástup dlouhohrajících desek a vylepšených nahrávek. Dostáváme se tedy nyní již do zajímavějších dob, kdy se rodily hudební legendy. Evropský copyright je univerzální, platí tedy pro všechny autory bez rozlišování země původu. Mezi takto zpřístupňované umělce tak bude patřit Elvis Presley nebo Maria Callas. Právě evropské zpřístupnění tohoto zlatého fondu citelně štve americké nahrávací společnosti, kterým mohou uniknout docela zajímavé příjmy. Na poslední chvíli se tak snaží vnutit Evropě, že by se měl copyright zase prodloužit.

Protože tyto snahy nebudou zřejmě zrovna úspěšné, již teď je v podstatě jasné, že veškeré evropské kompilace uvolněných nahrávek budou zakázány v Americe, kde jejich případná distribuce bude trestána jako pirátství. EMI Classics, která má práva na nahrávky Maria Callas, dokonce šla tak daleko, že koupila svého dřívějšího nepřítele, firmu snažící se v Evropě šířit tyto nahrávky. Zmiňovaný 50letý copyright se vztahuje pouze na nahrávky, nikoli na hudbu samotnou, je tedy možné volně šířit nahrávky starší 50 let. V počítačovém přirovnání se tak jedná o Freeware, nikoli o Open Source.

Jsme už zvyklí, že délka copyrightu se vždy před vypršením doby prodlužuje o další roky a tak v podstatě nikdy copyright nevyprší, v tomto případě se jedná ale o zajímavý případ, kdy je radost být v Evropě a těšit se do Evropské unie. Díky Internetu bude brzy v Evropě spousta serverů nabízejících uvolňované nahrávky a bezplatné získání zajímavých skladeb bude zcela legální.

Diskuze (19) Další článek: 17palcový iMac se přestane vyrábět v červnu

Témata článku: Open source, Download, Legální hudba, Elvis Presley, Copyright, Marie, Mario, Zajímavý případ, Bezplatné získání, Evropa, Amerika, Elvis

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost