E. Musk sice věří, že SpaceX vypustí více raket než jakákoliv jiná země, ale asi do toho počtu nepočítá vypouštění raket v bojových akcích určených k ničení nepřítele? 😉
Takové rakety nebo náklad dosahnou oběžné dráhy? :-/
A já se ptám, opravdu někdo skutečně věří, že Tesla pod vedením tohoto pána půjde do kopru, jak se tu v poslední době stalo rutinou?Nebo se raději shodneme na tom, že jsou to jen obvyklé bláboly neandrs'?
Pánové ze zavedených automobilek by tomu rádi věřili... aby nějaký nováček, který neladil 40 roků procesy v halách, dokázal totéž a lépe, to ne! B-]
Snad mě fanoušci Muska neukřižují, ale je to spíš ukázka plýtvání NASA, než zásluha SpaceX. Spoustu zakázek, které z amerického veřejného sektoru dostává, by ve světové konkurenci nikdy nezískala.
Takze uspora je nove plytvani? ULA(coz je v podstate jedina americka konkurence) ted uz ani nepodava nabidky do vladnich tendru, protoze nemuze cenove konkurovat. http://fortune.com/2016/03/17/ula-exec-admit... ... Co je to svetova konkurence? To jako ze by armada dala sve spionazni satelity k vypusteni cinanum, nebo rusakum?
Že je ULA drahá neznamená, že je SpaceX levná. Jasně, že nedají špionážní satelity do Číny, ale když jim Rusové vynáší astronauty, proč by nemohli družice NASA... Indové tyhle zakázky zvládají za polovinu ceny Falconu 9. Můžete argumentovat, že ti jsou nespolehliví, ale i Evropa je v některých segmentech levnější a přitom pořád spolehlivější a schopnější.Bez konkurence cena dolů nikdy nepůjde. Je čas, aby NASA otevřela své zakázky světu.
Můžete uvést konkrétně na kterých raketách vynášejí Indové satelity levněji než SpaceX?
PSLV a GSLV. PSLV začíná někde na 15ti milionech dolarů. To je asi jako druhý stupeň Falconu 9.
PSLV podle wiki začíná dnes na 21M. Vážně si myslíte, že by USA vyšlo lépe utratit 21 miliónů v Indii než 62 miliónů v USA?Počítám komerční ceny obou raket.
Rozhodně by je to vyšlo levněji. Vyhodit 40 milionů dolarů copak někomu pomůže? Hlavně by se v USA probudili a začali by sami stavět levné rakety. Se zázemím, které mají, přece nemohou být poráženi světem.
A kde jsou v tom vašem výpočtu zaplacené daně amerických firem a jejich zeměstnanců a navazujícího průmyslu? Ony se i v USA vyrábějí levnější rakety. Třeba Electron. Ale vynášení vládních satelitů není jenom o ceně ale o specifických podmínkách a licencích.
No jasně, když udělíte specifické podmínky a licence specifickým společnostem.Roky si Musk přesně na tohle stěžoval. Teď se místo ULA stává protekční firmou, kterou stát chrání před konkurencí, přímo SpaceX.
Porovnávaš nákladiak s smartom. Falcon 9 ma násobne vyššiu nosnosť. Tá indická raketa ti vynesie na nízku obežnú dráhu cca 4 tony. Falcon 9 vynesie 4 tony na Mars. Na LEO vynesie 22 ton.. Mam to rozoberať ďalej?
Já srovnávám konkrétní zakázky. Většinu zakázek od amerických vládních agentur by ty indické rakety snadno zvládly. Proto Falcon 9 startuje tolikrát. Nosí pro NASA i náklad, který by zvládly mnohem slabší a levnější rakety. Což je samozřejmě šíleně neefektivní.
Když si projdete starty Falconu 9, najdete tam i náklady o hmotnosti řádově stovky kilogramů. To je jako vozit náklaďákem nákup ze sámošky. Zákazník samozřejmě NASA a spol. Soukromá firma by si něco takového nikdy neobjednala.
Předpokládám, že v takovém případě byly cena sjednaná individuálně a byla adekvátně nižší.Další věc je v tom, že Falcon je mnohem spolehlivější než indické rakety a zadalší doprava satelitů do Indie všechno dost podraží. Zatímco v Americe to mají na místě.Celkově názory asi tak na úrovni, jak si Hurvínek představuje válku.
Takhle to jaksi nefunguje. Samozřejmě NASA musí zaplatit za celou raketu, i když její kapacitu nevyužije.Já zmiňuji Indii jako příklad, ale samozřejmě existují i mnohem spolehlivější rakety této kategorie. Evropská Vega ještě neměla žádnou havárii a stojí zhruba polovinu Falconu 9. A přeprava stojí minimum z ceny. Jestli letadlo přistane místo na Floridě v Kourou to fakt moc neprodraží.
Ale jde o dohled a kontrolu všech technologických procesů během montáže. To znamená tým expertů, spousta čidel, měření a kalibrací.Zase jak ten Hurvínek - dám na letadlo oni to nějak připevní na raketu a máme vystaráno 😀Asi tak nějak to vypadalo během mise Zuma, kdy si to takhle zařídil NG a dopadlo to škodou za bratru 3 mld. USD. A to se vyplatí !!!
patnáctiti 😀
Raketu Falcon 9 si neobjednává pouze NASA.
Dobrej vtip 😀
Ukřižování je už asi poněkud zastaralý způsob trestání. Mnohem modernější, ale asi i nákladnější, trest by bylo např. vyhnanství na Mars? 😉
To je pak s podivem, že SpaceX drtí konkurenci i na komerčním trhu.
Ale jen ve své váhové kategorii. NASA dává SpaceX spoustu zakázek, které by zvládla i mnohem lehčí a levnější raketa.
A proč by to dělali? Pro USA je výhodnější když zůstanou peníze doma.
Tomu se říká socialismus. Pokud chceme, aby šla cena vynášení nákladu na orbitu dolů, tak musí vládnout trh.
Je zajímavé, že se v tomto Evropa chová mnohem kapitalističtěji a není vyjímkou, že nějaký satelit ESA vynáší třeba Rusko, pokud je levnější.I když od doby co má Arianespace Sojuzy se to nestává tolik.
Ne, tomu se říká státní zakázka. Nikdo nebrání Indii se účastnit o komerční zakázky amerických firem. Můžete mi uvést zemi s raketovým programem, která by si vládní satelity nechávala vypouštět v zahraničí?
O státní zakázky se běžně hlásí i zahraniční firmy. To je jaksi normální.
V raketovém průmyslu?
právě že ne. A proto raketový průmysl tolik let stagnuje.
Je neskutečný jak jeden člověk dokázal zefektivnit a posunout tak složité a důležité odvětví. Víc takových Musků.
klobúk dole
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.