Elon Musk | Starlink | Připojení k internetu

Družice Starlink pokryjí celý svět internetem již v srpnu. Připojení bude drahé, ale jen pokud máte jiné možnosti

  • Internet ze satelitů Starlink bude globálně dostupný v srpnu
  • Oznámil to Elon Musk na veletrhu Mobile World Congress
  • K pokrytí celého světa tak dojde minimálně o měsíc dříve

Elon Musk vystoupil na veletrhu MWC a mj. oznámil zásadní aktualizaci harmonogramu zavádění satelitního internetu Starlink. „V srpnu bychom měli mít globální připojení všude kromě pólů,“ řekl. V praxi to znamená, že je vše téměř hotové a k pokrytí celého světa dojde minimálně o měsíc dříve, než byl původní plán.

Ještě minulý týden přitom prezidentka SpaceX Gwynne Shotwell uvedla, že Starlink bude globálně spuštěn v září.

Internet z nízké oběžné dráhy

Aktuálně čítá Muskova satelitní konstelace 1500 družic a její služby využívá 69 420 uživatelů. Příští rok začne SpaceX vypouštět druhou verzi satelitu, kterou Musk označil za „výrazně výkonnější“, aniž by sdělil podrobnosti.

„Starlink si můžete představit jako vyplnění mezery mezi 5G a optickými vlákny,“ konstatoval Musk. Internet se díky němu může dostat k nejhůře dostupným třem nebo pěti procentům lidí, kteří potřebují vysokorychlostní širokopásmové připojení.

Musk předpokládá, že během jednoho roku získá internet z nízké oběžné dráhy až půl milionu uživatelů. Zájemci si budou muset pořídit terminál s anténou za 500 dolarů (tj. asi 10 700 Kč). Musk uvedl, že jeho firma na terminálech aktuálně prodělává, proto SpaceX pracuje na nové generaci, která dokáže nabízet stejné služby za nižší cenu.

Starlink nebude levný

„Rádi bychom snížili cenu terminálu z 500 na 200 nebo 350 dolarů nebo něco podobného,“ slíbil Musk. „Naši zákazníci budou velmi často žít v odlehlých oblastech. Někdy bydlí v chatě nahoře v horách, kde není ani elektřina!“ Systém je navržen tak, aby nepotřeboval velkou údržbu a mohl být uveden do provozu během pěti minut – mělo by stačit namířit anténu na oblohu a zapojit terminál.

Kromě vstupních nákladů bude nutné počítat s paušálním poplatkem. Měsíční předplatné bez daní má na celém světě stát ekvivalent sta dolarů, tedy teoreticky by se v Česku mohlo pohybovat kolem 2600 korun včetně DPH.

Satelity Starlink lze v noci vidět pouhým okem – vypadají jako šňůra za sebou letících světel. Zatímco pro uživatele a fanoušky orbitální infrastruktury to může být zajímavý pohled, pro amatérské i profesionální astronomy je značně frustrující.

Například astronomka Samantha Lawler minulý týden kritizovala, že satelitní konstelace bude stát v cestě pozorování objektu velkého asi 100 kilometrů, který se v současné době řítí naší sluneční soustavou. Nyní je to jen ledová hmota, ale pokud ji Slunce dostatečně zahřeje, mohlo by se jednat o největší kometu, jaká kdy byla objevena.

Diskuze (63) Další článek: Bude to znít paradoxně, ale AMD tlumí výrobu grafických karet. Priority jsou jinde

Témata článku: SpaceX, Internet, Elon Musk, Starlink, Sluneční soustava, Satelit, Družice, Připojení k internetu, Veletrh, MWC, Muskův, Pokrytí, Mobile World Congress, Celý svět, Česká republika, Gwynne