Umělá inteligence | Elon Musk | Mozek | IT Osobnosti

Elon Musk má další šílený nápad. Chce spojit mozek s počítačem

  • Muskovi už nestačí Tesla a SpaceX
  • Chce pochopit lidský mozek a propojit jej s A.I.
  • Pomůže mu nový startup Neuralink?

Elon Musk má další technologické dítě a opět to není jen tak ledajaký startup, ale ve všech ohledech naprosto futuristický nápad. Někdejší zakladatel PayPalu a dnes hlavně strojní vizionář, který dokázal, že automobily nemusí vyrábět pouze tradiční fabrika se stoletou tradicí, totiž vstoupil do světa lidské biologie.

Neuralink je Muskovo nové dítě

Jeho čerstvý startup Neuralink, o kterém píše The Wall Street Journal (paywall, via The Verge), si totiž dal za cíl propojit lidský mozek s elektronikou budoucnosti – umělou inteligencí, chcete-li. To znamená, že do mozku vložíme implantát – jakési počítačové rozhraní, a myšlenkou se napojíme... Třeba do svého cloudu. Matrix do každé domácnosti!

Na rozdíl od ostatních vizionářských projektů, které Elon Musk v poslední dekádě představil, se však v tomto případě jedná o podnik, který je v naprostých plenkách nejen sám o sobě, ale i z hlediska současného vědeckého poznání.

Vždyť propojení mozku s elektronikou se i po desetiletích výzkumu omezuje prakticky jen na primitivní čtení a vysílání plošných elektrických vzruchů skrze pole elektrod rozmístěných na hlavě. Takže sice víme, že mozek při práci vytváří měřitelné elektrické vzruchy, které pak můžeme zachytit, a tak prostou myšlenkou ovládat třeba primitivní hru na obrazovce, problém však spočívá v tom, že speciální helma zachytí jen plošný (agregovaný) vzruch – změnu elektrického potenciálu, ale to nemá téměř nic společného se čtením myšlenek jako takovým.

Sousedův televizor

Podobné technologie současnosti lze připodobnit třeba k detektoru elektromagnetického pole, pomocí kterého můžeme skrze stěnu zjistit, že soused zapnul nějaký silný elektrospotřebič – třeba svůj televizor. Elektrospotřebič je v našem přirovnání jedna z logických částí mozku, stěna pak lebeční kost a elektromagnetický detektor ona snímací elektroda na hlavě.

Tak a teď tuto velmi hrubou detekční technologii srovnejme třeba s chytrým televizorem, který soused ovládá svým chytrým telefonem. Cílem Neuralinku a hromady vědeckých týmů z celého světa je to, abychom pochopili API chytrého televizoru a dokázali jej ovládat, ačkoliv stojíme za panelovou zdí a jediné, co zatím vidíme, jsou drobné změny elektromagnetického pole.

Ten rozdíl mezi tím, co dnes umíme a čeho chceme v tomto případě dosáhnout, je tedy naprosto propastný a mnozí neurovědci se domnívají, že mozek jako takový a jeho funkce nikdy dobře nepochopíme.

Na stranu druhou, ani Neuralink nemá v plánu v dohledné době montovat do lebečních kostí USB 3.0 s tím, že si své vzpomínky uložíte na domácí disk. Cíle má nejspíše zatím docela realistické, součástí týmu totiž budou podle WSJ i zkušení startupeři z oboru – třeba Bryan Johnson, který v minulosti založil podobný projekt Braintree, který v roce 2013 prodal PayPalu za slušných 800 milionů dolarů. Johnson později spustil další experiment Kernel a zdá se, že nyní dal přednost spolupráci s vizionářským Muskem, který se nebojí investovat peníze i do na první pohled naprosto šílených projektů.

Vizionáři jako Elon Musk

Zatímco ještě před deseti lety všichni pochybovali o tom, že se v dohledné době někomu podaří přistát s raketovým stupněm zpět na zemi a ke všemu na plošině kdesi na širém moři, dnes je to Muskův SpaceX, který to opakovaně dokáže, a diváci si pomalu začínají zvykat.

Nakonec je to opět Elon Musk, který před čtyřmi lety oprášil vizi dopravního prostředku z románů sci-fi a představil bláznivý Hyperloop, jehož plánů se pak chopili další investoři. Přitom není ani tak podstatné, jestli se v dohledné době nějakého skutečného Hyperloopu opravdu dočkáme. Jde o to, že se v dnešní době řízené čistě jen zákony nabídky a poptávky najde alespoň jeden blázen, který bude ochoten investovat miliony dolarů do šílených nápadů, ze kterých by devět z deseti akcionářů do hodiny zešedivělo. Protože už jen vážnějším zkoumáním těchto nápadů se posouváme dál.

Musíme pochopit API mozku

A stejně tak tomu bude s Neuralinkem. Možná to nakonec bude jen výstřel do prázdna, možná ale pomůže v rozvoji zcela jiných a dnes netušených technologií, anebo, kdo ví, pomůže třeba pacientům hromady nemocí. A jednou, třeba až někdy v příštím století, někdo z jeho nástupců skutečně představí krabičku, která nám ty sny opravdu nahraje.

Do té doby budou cíle Neuralinku, o kterém toho vlastně moc nevíme, nejspíše skromnější. Ostatně jak píše Bryan Johnson: „Dokážeme (lokálními elektrickými vzruchy) potlačovat bolest páteře a míchy, obezitu, anorexii… ale co zatím neumíme, je schopnost čtení a zápisu nervového kódu.“ Zatím prostě nerozumíme API lidského mozku a pouze zachytáváme a reprodukujeme jeho elektromagnetický otisk stejně jako tu proměnu elektromagnetického pole v domě, když si soused pustí televizi.

Diskuze (22) Další článek: Aktualizační nástroj Microsoftu nabízí přechod na Creators Update. Funguje to! [Aktualizováno: už ne]

Témata článku: Technologie, Věda, Budoucnost, Tesla Motors, Umělá inteligence, SpaceX, Elon Musk, Mozek, Hyperloop, IT Osobnosti, API, Biologie, Fabrika, Vzruch, Poslední dekáda, Neuralink, The Verge, Elektroda, Lebeční kost, Televizor, Domácí NAS, Šílený nápad, Domácí disk, Logická část, The journal, Televize levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 256

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky