Bitcoin | Elon Musk | IT Osobnosti

Elon Musk: Když budete těžit Bitcoin ekologicky, zase vám začnu prodávat tesly

Elon Musk vzal včera večer kryptoměnu Bitcoin předběžně opět na milost a kurz k dolaru krátce poté vystřelil vzhůru. Tesla v březnu oznámila, že přijímá platby za své vozy i v BTC, o necelé dva měsíce později ale otočila s tím, že má těžba bitcoinu velmi vysokou uhlíkovou stopu.

Bitcoin potřebuje hodně elektřiny

Abychom tento děj uvedli do kontextu, některé konkurenční kryptoměny (třeba Ethereum) experimentují s odlišným modelem potvrzování transakcí PoS, který by nevyžadoval takový extrémní výpočetní výkon, čili by měly i nicotnou uhlíkovou stopu a koneckonců i nižší transakční poplatky.

Klepněte pro větší obrázek
Těžba Bitcoinu, tedy potvrzování transakcí metodou PoW, na jedné z velkých farem. Právě kvůli tomu spaluje celý systém více elektřiny než celé státy

Bitcoin naopak používá metodu PoW, tedy proof-of-work, kdy je bitcoinová transakce důvěryhodně zapsaná do blockchainu velmi komplikovaným a ve své podstatě zbytečným výpočtem, jehož komplikovanost zabraňuje podvodům.

Stručně řečeno, podvrhnutí algoritmu by bylo natolik nákladné, že by se ve výsledku vůbec nevyplatilo. Problém spočívá v tom, že PoW potřebuje výkonné počítačem no a ty konečně hodně elektřiny. 

Skok nahoru

A teď zpět do včerejšího večera – kurz Bitcoinu začal růst poté, co Musk odpověděl na jeden z tweetů slovy, že Tesla vezme kryptoměnu na milost poté, co největší těžaři přislíbí, že začnou větší měrou používat elektřinu z obnovitelných zdrojů a představí nějaký širší plán pro budoucnost.

Klepněte pro větší obrázek
Skok o několik tisíc USD podle Coindesku

Pakliže za skokem kurzu skutečně stál Muskův tweet – ať už přímo, nebo přeneseně poté, co o něm napsala všechna velká média, opět to ukázalo neuvěřitelnou sílu celebrit a dopad jejich slov na volatilitu této kryptoměny.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (28) Další článek: Editor Notepad++ 8.0 má nový vzhled a odstranil kontroverzní Bing

Témata článku: Kryptoměny, Bitcoin, Elon Musk, Tesla, Ethereum, Tesla Motors, Elektřina, IT Osobnosti, Platba, Muskův, Dolar, Coindesku, BTC, TransakceNakonec opravdu Windows 11. Microsoftu uniklo ISO a na světě jsou první screenshoty
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný