Elixír: nápoj od Microsoftu, který by měl šumět penězi

Firma chce přijít se sadou nástrojů, která by měla přimět firemní zákazníky zůstat u balíku Office a upgradovat na nejnovější verzi. Spojení s firemními informačními systémy by mělo udržet konkurenční open sourcový produkt na distanc.
Elixír: nápoj od Microsoftu, který by měl šumět penězi

Související odkazy

Slovník
desktop
open source
server
upgrade
utilita

Zastánci open source softwarových produktů by chtěli vidět Microsoft pod drnem v rekordně krátké době; autentické vyjádření jednoho z diskutujících zde na Živě "přežijí tak do podzima" ukazuje, jak silné - a rovněž jak odtržené od reality - toto přání je.

Microsoft má zejména u větších firem postavení, které je tak silné, že je místy až neotřesitelné: jeho produkty jsou zavedené, fungují a jsou masově užívány. Náklady na přechod na jiný produkt, i když jeho cenový štítek říká "0 Kč i s daní", jsou tak velké, že se jednoduše nevyplatí. Jenže jinde Microsoft už takto ohrožen je (např. tam, kde je třeba provést přestavbu informačních systémů) a musí reagovat.

Jeho poslední reakcí je chystaný produkt, který má kódový název Elixir. (Málokdy je tzv. kódový název, tedy ten, který je určen jen pro vývoj a který nebude použit pro finální produkt, tak výmluvný. Microsoft si od něj zjevně slibuje opravdu mnoho, že ani neodolal pokušení a použil explicitní název, což samozřejmě odporuje smyslu kódování, tedy skrytí záměru. Agent STB neměl krycí označení "Práskač", ale třeba "Mirek".)

Co je vlastně zač

Elixir má být sada nástrojů, která propojí Microsoft Office - tedy balík programů, který se zasluhuje o necelou třetinu všech příjmů a zřejmě více než třetinu zisku společnosti Microsoft - se serverovými programy, jako jsou informační systémy, systémy pro řízení zákaznických vztahů (CRM) atd. Konkrétním prostředníkem má být produkt Outlook, což je docela zajímavé - nejedná se o obecný nástroj, pracující s Wordem, Excelem atd., ale přátelící se výlučně s e-mailovým klientem.

Elixir nemá být za extra peníze - měla by to být součást balíku Office. Ovšem, jen Office 2003: Microsoft chce, aby jeho zákazníci přestoupili na současnou nejvyšší verzi tohoto softwarového produktu. Dvě mouchy jednou ranou: odradit zákazníky od přechodu na (typicky) OpenOffice.org a zaplatit za upgrade.

Microsoft dnes podniká na zcela otevřeném trhu, proto tento jeho (chystaný) krok nelze ani v nejmenším označit za nějaký neférový "monopolizační" pokus. OpenOffice.org je otevřený program, kdokoli jiný může naprogramovat "Elixír pro OpenOffice.org" - doslova kdokoli jiný, zde je příležitost otevřena úplně všem. Stejně tak je úplně jasná potřeba produktu, jako je onen lehce nastíněný Elixir (ani Microsoft neposkytuje mnoho detailů).

Má vůbec šanci?

To, že firma má nějaké servery, na nichž je kupa dat, a na druhé straně je kupa uživatelů, která má svoje desktopy, ale vesměs žádná data, je tristní situace. Manažer, finančník, obchodník, produkťák, ti všichni mají na jazyku spoustu dotazů typu "kolik zákazníků z Třebíčska si loni upgradovalo náš produkt xxx", ale nemohou získat okamžitou odpověď na tlačítko do Excelu. Musejí pravděpodobně poslat nějakou žádanku na IT oddělení, odkud získají v lepším případě částečnou a nestrukturovanou odpověď za týden, v horším případě žádnou nikdy.

Jestli se ale Microsoftu podaří nějakou ideální vizi propojení desktopu (již nyní vidíme, že jde o Outlook, nikoli o dle mého názoru potřebnější Excel) naplnit, je opět jiná otázka. Firma tuto představu prezentovala už několikrát a vytvořila pro to už několik utilitek, ale v praxi se neujaly; stále mezi balíkem Office a firemním informačním (ERP, CRM...) systémem zeje hluboká propast.

Co je nastíněno teoreticky, se v praxi ujalo málo - viz např. program InfoPath - nikoli proto, že by to vůbec nefungovalo, ale že to je složité, vyžaduje to rozsáhlou přestavbu informačních systémů firmy a podobně. Elixir se ujme jen tehdy, když investice do jeho zavedení budou nižší než přínosy, které pro firmu bude znamenat.

Diskuze (62) Další článek: Intel pracuje na snížení teploty svých procesorů

Témata článku: Microsoft, Elixír, Mel, Elixir, Zeta, Šum, Microsoft Excel, M/s, Nápoj, Open Office, Zavedená firma, Otevřený program, Jasná odpověď, S PEN


Určitě si přečtěte

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 85

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 104


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize