Elementary OS Luna: OS X pro linuxáky

Na internetu najdete celý zástup klonů populární distribuce Ubuntu. Elementary OS je jedním z nich a jeho specialitou je designová čistota, rychlost a jednoduchost. Takto vypadá.

V minulosti jsme vám formou galerie snímků představili již mnohokrát linuxovou distribuci Ubuntu, Linuxmint, nedávno pak Fedoru a tentokrát se podíváme na možná trošku opomíjený Elementary OS.

Jedná se o další distribuci, která je založená na Ubuntu. Na první pohled si toho ale jen tak nevšimnete, Elementary OS totiž sází na vlastní osobitý vzhled. Tedy osobitý – to je vlastně složité, desktop distribuce totiž na první pohled připomíná jablečný OS X, poněvadž mu vévodí rozměrný dok.

Současná stabilní verze Elementary se jmenuje Luna a budu se jí věnovat i v tomto článku, nicméně vývojáři už usilovně připravují jejího následovníka s označením Freya. K dispozici je už i první betaverze, zatím ale obsahuje hromadu nedodělků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Elementary OS Freya Beta 1

Hezký & jednoduchý

Elementary OS má dvě kréda. Chce být hezký a zároveň jednoduchý, což má zakódováno už ve svém názvu.  O svém designu se snaží přesvědčit už na svém webu z hezkou typografií a o své jednoduchosti použitím elementárních aplikací.

Klepněte pro větší obrázek
Jmenuji se Elementary OS Luna a jsem jednoduchý a trošku jablečný
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka Start a bublinové dialogy nástrojů horního panelu

Jak už jsem tedy napsal výše, celý desktop se skládá z horní lišty, jednoduché nabídky Start a spodního doku Plank, který chce být tím nejjednodušším dokem v linuxovém vesmíru.

Klepněte pro větší obrázek
Dok Plank

Tady prohlíží Midori

Jednoduchost pokračuje i při výběru výchozího webového prohlížeče – namísto Firefoxu zde najdete webkitový Midori. Flash Playeru po instalaci sice nerozumí, ale jako základ postačí.

Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchý webový prohlížeč Midori

Pokud vám výchozí aplikace stačit nebudou, Elementary OS těží z toho, že je založený na Ubuntu, čili nabízí i jeho katalog s aplikacemi a samozřejmě i terminálový instalační systém APT.

Klepněte pro větší obrázek
Správce softwaru používá katalogy Ubuntu

Jednoduchý kalendář, přehrávač i pošťák

Součástí předinstalovaných aplikací je i kalendář. Na rozdíl od všudypřítomného a snad až příliš nafouknutého Evolutionu dali ale autoři přednost jednoduchému programu Maya. Je hezký, ale zatím mu chybí synchronizace s webovými službami. Do budoucna se s tím ale počítá.

Klepněte pro větší obrázek
Kalendář Maya

Na rozdíl od většiny ostatních distribucí nenajdete v Elementary OS ani zpravidla všudypřítomný a velmi robustní hudební přehrávač Rhytmbox. Namísto něj komunita vyvíjí opět přehrávač na míru jménem Noise s podporou základní práce s knihovnou a nahráváním statistik na Last.fm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hudební přehrávač Noise

O práci s poštou se stará jednoduchý pošťák Geary. Poradí si s Gmailem, Yahoo Mailem a protokolem IMAP. Pokud by vám nestačil, můžete samozřejmě doinstalovat rozměrný Evolution aj.

Klepněte pro větší obrázek
Pošťák Geary

Součástí distribuce jsou samozřejmě i základní nástroje, jednoduchý textový editor, správce souborů, chybí ale kancelářský balík. Ten si musíte doinstalovat ze správce programů.

Další nabídka programů je už tradiční. O přehrávání videa se stará klasický Totem, o prohlížení fotografií Shotwell a na instantní komunikaci tu je víceprotokolový Empathy

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Terminál, správce souborů a další nástroje

Nakonec ještě nesmím zapomenout na konfiguraci systému. Ta je obdobná jako na ostatních Gnome/GTK systémech a spravuje se v jednotných ovládacích panelech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konfigurace systému
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dílčí konfigurace systému

Svižný Linux

Elementary OS na mě působil svižným a graficky uceleným dojmem. Nedodělků tu bylo po této stránce opravdu minimum a uživatel tak horko těžko hledá i drobnosti jako špatně zalomený text, který často vzniká při lokalizaci, kdy je český řetězec třeba delší než původní anglický, se kterým počítají prvky na stránce.

Elementary OS působil vzdušným a rychlým dojmem, přestože jsem si s ním hrál pouze ve virtualizovaném prostředí na systému s 4 GB RAM. Toto jistě není moje poslední setkání a nejspíše budu patřit k těm, kteří našli nového náhradníka za základní Ubuntu.

Diskuze (174) Další článek: Obří růst Red Hatu v Brně původně nebyl vůbec v plánu

Témata článku: Software, Operační systémy, Linux, macOS, Open source, Last.fm, Virtualizované prostředí, Google Calendar, Gear, OS X, Shotwell, Linux Mint, Luna, Totem, Celý desktop, Mint, Launchpad, Rhytmbox, EMPA, Textový terminál, Lin, Evolution, Midori, Videos, Maya


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky