Elementary OS Freya: Konečně hezký desktopový Linux

Bývaly doby, kdy byl desktopový Linux synonymem systému s grafickým prostředím, na které nesáhl opravdový grafik a specialista na UX. Časy se ale mění a distribuce vypadají stále lépe.

Ten nadpis je pochopitelně trošku nadsázka, Elementary OS v jeho nejnovější verzi Freya totiž ani zdaleka není jediným docela hezkým linuxovým desktopem, ale určitě jedním z těch nejpovedenějších. To v praxi znamená, že se autoři snažili zapracovat i na detailech a přísný uživatel si tak bude muset dát opravdu trošku práci, aby objevil nějakou tu nesrovnalost.

V případě grafického Linuxu totiž dlouhé roky platilo, že pracovní plocha nabízela všemožné barevně i tvarově nesourodé prvky a nepůsobila kompaktním dojmem, kde vše drží jednu stylistickou linku – jednu štábní kulturu.

Elementary OS v tomto směru učinil obrovský kus práce, a proto si na svém webu před stažením instalačního obrazu řekne o drobný bakšiš – poplatek, který můžete věnovat tvůrcům. Pokud platit nechcete, musíte explicitně nastavit nulový dar, autoři tedy doufají v mocnou lidskou psychologii a pocit studu těch, kteří nehodlají věnovat ani dolar.

Vyšperkované Ubuntu

Freya v každém případě není distribucí, která vyrostla na zelené louce, v nitru se totiž skrývá klasické Ubuntu. Najdete zde tedy jak jeho klíčové nástroje, tak Správce softwaru s repozitáři od Canonicalu.

Základní instalace systému je jednoduchá. Nemusíte se obávat, že budete mít systém ucpaný gigabajty programů, které vůbec nechcete používat. Po prvním spuštění budete mít jen webkitový prohlížeč Midori, poštovní program Geary, kalendář, přehrávač videa a hudby, samozřejmě nechybí správce souborů a další systémové nástroje nebo třeba správce a jednoduchý editor fotografií. Pokud chcete více, musíte si to stáhnout z katalogu.

Snímek vydá za tisíc slov, dost tedy bylo řečí a pojďme se podívat na to, jak vlastně Elementary OS Freya vypadá za chodu. 

01. Instalace a výběr jazyka.png02. Splnil jsem všechny potřebné podmínky.png03. Výběr disku a oddílů.png
Instalace se prakticky neliší od ostatních odnoží Ubuntu
04. Instalace a nastavení časové zóny.png05. Instalace a nastavení rozložžení klávesnice.png06. Instalace a nastavení užživatelského úètu.png
. Stačí nastavit lokalizaci, disk a vytvořit uživatele
07. Instalace.png08. Virtuální klávesnice.png09. První spušštění.png
Přihlášení do systému, virtuální klávesnice a konečně desktop s jednoduchou lištou a spodním dokem. Inspirace Applem je zřejmá, nejedná se ale o lacinou kopii.
11. Hlavní nabídka je vlevo nahoře.png12. Hlavní nabídka jako seznam kategorií.png13. Hlavní nabídka a vyhledávač.png
Hlavní nabídka s programy a vyhledávačem připomíná třeba Chrome OS
23. Přehled otevřených oken a virtuální plochy.png24. Přetažžení okna do dalšší virtuální plochy.png
Mezi hromadou otevřených oken se vyznáte díky přehledu, který připomíná jablečné Exposé i podobnou funkci z Windows 10. Můžete zde i přidat virtuální plochu a přesunout na ni otevřená okna aplikací.
36. Miniaturní kalendář.png37. Přepínač rozložení klávesnice a mapa znaků.png38. Notifikace.png
Po klepnutí na datum se zobrazí miniaturní kalendář. Další widgety se nacházejí v pravém horním rohu, kde se zobrazují i systémové notifikace.
39. Přehled připojení.png41. Vypnout, nebo odhlásit.png
Přehled síťových připojení a vypnutí počítače
14. Užžvatelé Windows budou mít Freyu rádi, zdejšší terminál se totižž jmenuje Příkazová řádka.png
Textový terminál se zde jmenuje Příkazová řádka jako na Windows
15. Správce souborů.png16. Správce souborů jako seznam.png17. Správce souborů jako sloupcový strom.png
Správce souborů a tři základní typy zobrazení obsahu
18. Správce souborů jako FTP klient.png19. Správce souborů jako FTP klient v akci.png20. Správce souborů a přístup k síovému disku.png
21. Správce souborů a kontextová nabídka.png22. Správce souborů a kopírování.png
Správce souborů si vedle lokálních disků poradí i s těmi síťovými. Nebude pro něj překážkou jak NAS, tak počítače Windows, FTP a další protokoly.
26. Webový prohlힾeč Midori.png27. Prohlížeč Midori a Živě.cz.png28. Chybí užž jen doinstalovat adekvátní fonty z Windows.png
Prohlížeč Midori je postavený na jádře Webkit a ve výchozím stavu nenabídne Flash Player a další plug-iny. Zabolí také absence fontů z Windows, lze je ale doinstalovat ze Správce programů.
25. Poššťák Geary rozumí Gmailu a dalšším služžbám.png47. Kalendář umí napojit třeba ten od Googlu.png
Poštu z Gmailu a dalších můžete číst v pošťákovi Geary. S Googlem umí spolupracovat i kalendář, ačkoliv během testu nebyl příliš stabilní.
42. Přehrávač videa podporuje externí titulky.png46. Přehrávač hudby s ekvalizérem.png
Přehrávač videa si poradí i s externími titulky. Ten hudební pak zase umí zasílat statistiky do služby Last.fm.
43. Prohlížeč  fotografií.png44. Jednoduché úpravy.png45. Ořez a další úpravy.png
Předinstalovaný správce a prohlížeč obrázků zvládne i jednoduché rastrové úpravy a import fotek třeba z fotoaparátu včetně práce s RAW
29. Výběr tapety.png30. Nastavení doku s ikonami.png31. Můžžete nastavit chování po klepnutí do rohu obrazovky.png
Nastavení vzhledu, tedy tapety, doku a aktivních rohu, které mohou reagovat na klepnutí
32. Konfigurace systému.png33. Co žjsem to vlastně nainstaloval.png34. Nastavení výchozích aplikací.png
Hlavní konfigurátor systému a nastavení výchozích programů
35. Co se bude spouštět po startu systému.png40. Nastavení spotřeby.png48. ElementaryOS je založžný na Ubuntu, nechybí tedy jeho Centrum softwaru.png
Co se bude spouštět po startu, jak pracovat s napájením a konečně linuxový store od Canonicalu

Líbí se vám Elementary OS v jeho nejnovější verzi Freya? Nebo naopak znáte povedenější distribuci pro domácí počítač? Podělte se svým názorem nám i čtenářům v diskuzi pod článkem.

Diskuze (198) Další článek: Vývojáři se mohou přihlásit o brýle HTC Vive. Budou je mít zdarma

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,