Elektronika, bolavé nohy, mizerné počasí: Takový byl CeBIT

Rovný týden trvala světová IT událost číslo jedna. Hannoverský veletrh provázely premiéry mnoha nových produktů, všudypřítomné davy lidí i kolony automobilů a také nepěkné počasí. Co výprava našeho vydavatelství v Hannoveru zažila, viděla a přivezla do Česka?
Elektronika, bolavé nohy, mizerné počasí: Takový byl CeBIT

Na několikahodinový automobilový výlet do Hannoveru jsme vyrazili již den před oficiálním zahájením CeBITu. Čtrnáctého března jsme doufali v hladkou cestu a účast na prvních akcích pro novináře. Chtěli jsme si osahat notebooky ASUS podporující technologii Windows SideShow či nové komunikátory a externí grafické karty téhož výrobce. U Creative Labs na nás zase čekal X-Mod Wireless či první vzorky SoundBlasteru X-Fi v podobě ExpressCard 54. Asi již tušíte, že z toho nebylo nic.

Jak se dalo čekat (ale my to nečekali, jeli na poslední chvíli a s orientačním smyslem to také nebylo nejslavnější), do Hannoveru se po německé dálnici A2 pokoušelo dostat více vozů. O to více jich uvízlo ve dvouhodinové zácpě. Místo pohoštěním při prvních pracovních schůzkách u zmíněných firem jsme tak byli „nuceni“ zpříjemnit si večer německým pivem. Které mimochodem není tak zlé, jak si my Češi ve své pivařské nabubřelosti myslíme.

Souboj s technikou a vstřícné krásky

Elán je věc velmi pomíjivá. Když se s ním ráno probudíme, celí natěšení na nové technické hračky, zajímavá setkání a jiné zapamatovatelné zážitky, neznamená to ještě, že nám vydrží až do večera. Ve skutečnosti křivka otrávenosti stoupá poměrně strmě a důvod pro opuštění postele na druhý den si člověk hledá už jen velmi těžko. Jak vypadá obyčejný den obyčejného IT novináře na velkém ICT veletrhu?

Klepněte pro větší obrázek

Velký dřevěný pavilon na hannoverském výstavišti

Pokud online časopis vyšle na CeBIT jediného redaktora, kterým jsem v případě Živě.cz byl já, stává se práce malou noční můrou. Jeden člověk musí zvládat běhat po výstavišti, komunikovat s firmami a získané informace zpracovávat jednak do vlastních článků a jednak do informačních balíčků určených kolegům doma v Brně. Za běžný den se tak dají prohlédnout (a to ještě jen velmi letmo) zhruba tři pavilóny, jinak řečeno jedna devítina veletrhu. Jediným zpestřením této fádní činnosti jsou snad tiskové konference, kde se člověk jednak posadí, jednak lehce občerství a také může konečně myslet pouze na jednu jedinou věc.

Klepněte pro větší obrázek

Na této tiskové konferenci představil Samsung nové UMPC

Existují v zásadě dva faktory, které dokáží ovlivňovat pracovní morálku: Velmi nepříznivě se projevuje ne/funkčnost techniky. Pokud pospícháte a Wi-Fi karta v notebooku celou hodinu sveřepě vzdoruje jakýmkoli pokusům o připojení k bezdrátové síti v tiskovém centru, máte sto chutí zánovní služební počítač něžně uložit na podlahu a před zraky kolegů z celého světa bez mrknutí oka rozšlapat. Na druhou stranu velmi příznivě působí trvalý pokyn platný pro všechny veletrhy a akce podobného typu: Fotit hostesky.

Klepněte pro větší obrázek

Slečny okrášlující produkty Samsungu za místo na paměťové kartě rozhodně stály

Ať se to někomu ze čtenářů líbí nebo ne, jen těžko se najde téma, které by tak dobře odpovídalo zájmům čtenářské skupiny Živě.cz. Z focení hostesek na Invexu a CeBITu jsem si odnesl zajímavé zkušenosti. Zatímco na Invexu okrášlují stánky převážně mladičké studentky, často stydlivé až hrůza, na CeBITu bych mnohým hosteskám tipoval kolem třicítky (což je samozřejmě nijak nediskvalifikuje). Na druhou stranu naprosto všechny souhlasí s fotografováním a ochotně zapózují. Zajímavé je také srovnání Češek a Němek co do atraktivity pro objektiv fotografův. Němky jsou, gentlemansky řečeno, výrazně méně náročné na místo na paměťové kartě. Najít slečnu, po níž se člověk ohlédne na CeBITu zkrátka zabralo o něco více času než na Invexu.

Všechno jde podle šablony, jako v afghánském bufetu

Všechny dny strávené na CeBITu vypadaly jako narýsované podle stejné předlohy. Brzy ráno na výstaviště, navštívit naplánované vystavovatele a prohodit pár slov s jejich obchodními a marketingovými zástupci o nových či zajímavých produktech, zpracovat alespoň nějaké články přímo z místa. Splnění takového vzorce obnáší nachození několika kilometrů, prodírání se davy lidí (ano, i na CeBITu jsou školáci) i čekání na volnou židli v tiskovém centru. Sklubte si přechody mezi pavilony s deštivým počasím a již zmíněnými problémy s technikou (ve fotoaparátu se mi přehřívá paměťová karta a videokamera zase neumí správně vyhodnotit, kdy má vybitou baterii) a velmi vyčerpávající náplň každého pracovního dne v Hannoveru je na světě. Naštěstí v Německu člověk najde i jiné radosti.

Klepněte pro větší obrázek

Davy lidí na CeBITu nechyběly

V Hannoveru jsme bydleli ve čtvrti Linden Nord, konkrétně v její části, která je obydlena především příslušníky turecké menšiny a kam obyčejní Němci zavítají jen zřídka. Při hledání uspokojení jedné z primárních lidských potřeb (ne, sex opravdu není primární lidskou potřebou) jsme zde narazili na afgánskou restauraci s paušální cenou za neomezenou konzumaci tradičních specialit. Pravda, středoevropanovi zde trochu chybí pivo (muslimové a alkohol nejdou příliš dohromady) přesto šlo o jeden z nejzajímavějších zážitků služební cesty na CeBIT. Z malého tureckého obchůdku pochází i v porovnání s českými cenami velmi levné vodní dýmky, které jsme si pořídili. Abych se ale vrátil k výpočetní technice, dýmka není tím jediným, co jsem si z CeBITu dovezl.

U stánku neznámé korejské firmičky Navisis jsem narazil na zajímavý „tablet bez tabletu“. Jde o malou základní stanici a bezdrátové pero komunikující vzájemně infračervenou (i když zaregistroval jsem zmínky i o ultrazvuku) cestou. Perem tak lze kreslit po stole bez potřeby zabírat místo dotykovou plochou klasického tabletu. Výrobek se jmenuje Navisis Tablet Mouse a je určen primárně pro Windows Vista a jejich podporu TabletPC funkcí. Bohužel Navisis se svou produktovou řadou netradičních tabletů a dotykových panelů zatím příliš neprorazil, na českém trhu se tak v tuto chvíli s TabletMouse nesetkáme. To však není překážkou sepsání recenze této mé CeBITové kořisti. Již brzy, samozřejmě zde na stránkách Živě.cz.

Klepněte pro větší obrázek

Navisis Tablet Mouse v akci

Tři výrobky, které mě na CeBITu opravdu zaujaly

CeBIT je především produktový veletrh, byl by tedy hřích nezmínit v (byť uvolněnější) reportáži z něj alespoň ty nejzajímavější vystavované produkty. Nebudu se znovu rozepisovat o SOAP fontáně IBM, špionážním robotu od Meccana ani bezdrátovém tabletu Navisis. Tyto hračky jistě uvidíte v připravované videoreportáži. Zaměřím se nyní na skutečně použitelné produkty, u nichž se dá předpokládat, že si je někdo i pořídí domů.

Méně známý asijský výrobce počítačových skříní a dalšího podobného zboží Chenbro prezentoval počítač založený na novém formátu základních desek velmi silně prosazovaném jeho autorem, světovou procesorovou i grafickou dvojkou, AMD. Na stánku Chenbra jsem tak poprvé v životě měl možnost nahlédnout do nitra mini-ATX skříně, která obsahovala s tímto formátem kompatibilní základní desku formátu DTX poskytnutou jako testovací vzorek přímo AMD. O novém DTX formátu jsme na Živě.cz informovali již před nedávnem.

Klepněte pro větší obrázek

DTX základní deska usazená v mini-ATX skříni

Společnost Akasa bude zřejmě distributorem nového zajímavého procesorového chladiče Noise Limit SilentFlux. Jeho pasivní část totiž není tvořena klasickým masivním radiátorem, nýbrž spletena ze smyček tenkého hliníkového drátu. Teplo od procesoru přivádí několik heatpipe. Při našem krátkém rozhovoru zřejmě manažer prodeje Noise Limit velmi dobře věděl, jak zareaguji, když mi chladič půjčil do ruky. Při letmém pohledu na tu kovovou masu totiž člověk počítá s dnes běžnou hmotností přesahující 0,5 kg. Skutečnost je však jiná.

Díky použití čistého hliníku je chladič vzhledem ke svým rozměrům tak lehký (220 g), že mi v očekávání velké hmotnosti vypadl nepřipravenému z ruky. Pro odvod tepla z pasivu slouží 92mm ventilátor, který je navržen pro uchlazení procesorů s TDP 130 W při 2200 otáčkách za minutu a produkovaném hluku na úrovni 29 dBA. To sice není nijak slavná hodnota, nic však nebrání pro méně hřející procesory použít tišší ventilátor. Kompatibilita je zajištěna pro sockety LGA 775, 754, 939, 940, 1207 a AM2/F. Konečně žádné plastové montážní rámečky vyrvané ze základních desek.

Klepněte pro větší obrázek

Noise Limit SilentFlux

Posledním v trojici nebude jeden konkrétní výrobek, i když jeden z uváděné skupiny se dá bez zbytečného přemýšlení ukázat. Pro plánovaný redakční test externích DVB-T tunerů jsem si na CeBITu prováděl malý průzkum situace na trhu DVB-T tunerů ve formátu ExpressCard. Většina známých výrobců i někteří méně známí mě potěšila. V jejich nabídkách totiž ExpressCard DVB-T karty jsou, nebo existují alespoň prototypy, které se na trhu objeví velmi brzy.

DVB-T tunery formátu ExpressCard jsem objevil na stáncích Hauppauge, Yuan, LifeView i AverMedia. Poslední jmenovaná nabízí dokonce hybridní kartu typu ExpressCard 54, která se celá vejde do slotu a z notebooku tak nic nevyčnívá. Společnost Yuan mě jako ODM výrobce zaujala především tím, že její ExpressCard 34 DVB-T tuner odebírá mj. Hewlett-Packard.

Klepněte pro větší obrázek

Hybridní tuner Aver Media se celý schová do ExpressCard 54 slotu

CeBIT v roce 2008

Provozovatel veletrhu, Deutsche Messe, je sice na své dítko náležitě pyšný, hospodářské výsledky však pýše neodpovídají. Odhady zveřejněné před zahájením letošního ročníku hovořily až o šesti milionech eur předpokládané ztráty. Možná to je důvodem, proč CeBIT roku 2008 bude jiný. Akce začne v úterý a skončí v neděli. To znamená, že veletrh bude o den zkrácen. Jde o docela dobrou zprávu, neboť původní spekulace počítaly s praktickým zrušením CeBITu jako takového a zachování pouhého jednodenního dostaveníčky pro byznysmeny a odborníky. Pro vystavovatele i návštěvníky by veletrh měl být „efektivnější“ a přinést optimalizaci nákladů. Co konkrétně si pod těmito pojmy organizátoři představují, uvidíme již od čtvrtého do devátého března příštího roku.

Diskuze (7) Další článek: Fujitsu Siemens Computers nabízí SSD disky v noteboocích

Témata článku: Windows, Počasí, Dave, DVB-T, Malý výrobce, Jediná cesta, Hannover, Postel, Hybridní notebook, Hračky, Původní spekulace, Tunery, Nová hračka, CeBIT, Malá hmotnost, Externí radiátor, Muslim, Nová akce, Nord, Velká rána, Testovací vzorek, Soap, Paměťový produkt, Pracovní den, Dým


Určitě si přečtěte

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji